Novoroční přání

29. prosince 2001

Konec roku se kvapem blíží a je tedy nejvyšší čas k rozeslání novoročních přání. Proto nabízíme návod, jak ho na poslední chvíli vyrobit. Pošlete-li ho svým známým e-mailem, jistě to ještě stihnete včas.

Základem tohoto novoročního přání je fotografie. Tu vložte do nového dokumentu klepnutím na ikonu v základním panelu nástrojů, nebo stiskem Soubor | Import… (Ctrl+Shift+I).

Použila jsem fotografii, která má tu výhodu, že jsou v ní jen odstíny hnědé barvy na pozadí bílého sněhu. Použít ale můžete i fotografii vícebarevnou – v Callistu ji pak převedete do odstínu vámi zvolené barvy.

Nyní fotografii trochu „vylepšíte“ tím, že zprůhledníte některé její okrajové části. Přepněte tedy na tvarovací nástroj , označte jím vloženou bitmapu a v alternativním panelu nástrojů klepněte na ikonu nebo vyberte Bitmapy | Změnit průhlednost bitmapy…

Nejprve „kbelíkem“ zprůhledněte světlou barvu sněhu a potom s pomocí dalších dostupných nástrojů, zejména magické hůlky a lasa, odstraňte neúplné předměty podél okrajů snímku. Výsledkem by měl být romantický pohled na osamělou chaloupku mezi stromy.

Pro dokonalejší efekt můžete ještě levý a dolní okraj obrázku nechat zmizet „do ztracena“. Zobrazte si galerii Průhlednost volbou Galerie | Průhlednost (Ctrl+3) a klepněte na tlačítko Editace…

Zde nastavte obdélníkovou průhlednost s posunutým středem. Do přechodového pruhu přidejte další dvě pozice (s průhledností 100 % a 0 %) tak, aby se zprůhlednění projevilo jen na okrajích (viz předchozí obrázek).

Na takto upravený obrázek můžete ještě přidat měkký stín. Zobrazte si galerii Stín volbou Galerie | Stín (Ctrl+4) a zvolte typ stínu „Měkký“, nulové posunutí v obou směrech a přiměřeně malé rozmazání. Barvu stínu je třeba sladit s odstíny použitými v obrázku, což může být konkrétně u hnědé barvy a standardní barevné palety docela problém. Můžete však vhodnou barvu načíst přímo z obrázku (např. ze světlejšího trámu roubení chaloupky) pomocí tzv. „malého kapátka“ vedle políčka s barvou.

Aplikací měkkého stínu s parametry přibližně podle obrázku dosáhnete mírného rozmazání, které jednak dodá fotografii nádech romantiky, jednak také skryje drobné nedokonalosti tvarů, které mohly vzniknout při definování masky průhlednosti.

Nakonec doplňte patřičný text, což zvládnete i bez podrobného návodu. Vhodnější je text umělecký, protože ho pak budete moci podle potřeby zvětšit nebo zmenšit tažením myší. Barvu výplně můžete také načíst kapátkem přímo z obrázku, podobně jako tomu bylo u barvy stínu. Stín použijte stejný jako u obrázku, jen ho v obou směrech mírně posuňte.

Nakonec výsledek své práce buď vytiskněte nebo vyexportujte do formátu JPG. Pokud jste letos už svá novoroční přání stihli rozeslat včas, dříve než vyšel tento článek, možná se vám popsaný postup bude hodit při nějaké jiné příležitosti.

Starší komentáře ke článku

Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

  1. Zdeňka Kurtinová

    Pro 23, 2014 v 8:36

    Příjemné prožití vánočních svátků, ať na Vás Ježíšek nezapomene, do nového roku 12 měsíců bez nemoci, 53 týdnů pohody, 365 dní lásky a 8760 hodin štěstí přeje Zdeňka K.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *