Oblíbenost domény .EU u Čechů stále roste

5. března 2010

Doména EU se stala díky podzimnímu zavedení možnosti registrace diakritiky opět středem zájmu českých uživatelů.

Chtěli byste si zaregistrovat vlastní doménu, ale nevíte jakou? Pokud není volný název s koncovkou CZ, měla by další volba padnout na stále populárnější doménu EU, tedy doménu Evropské unie. Kromě toho, že jednoznačně vyjadřuje evropskou totožnost, nabízí od podzimu českým uživatelům i používání diakritiky v názvu domén. Pro někoho může být zajímavá i cena domény, která je nižší než česká a nyní ve speciální akci jednoho českého registrátora stojí pouze 125 Kč bez DPH.

Z historie EU domény

Zřízení celoevropské internetové domény bylo iniciováno již v roce 1999, v roce 2002 byla stanovena základní pravidla a vybráno sdružení EURid pro správu a implementaci domény. Jedním z přidružených členů EURid je také správce české domén CZ, sdružení CZ.NIC.

Zahájení registrace bylo rozděleno do 3 fází. První dvě fáze, nazvané jako SUNRISE period, měly zabránit spekulativnímu registrování domén a umožňovaly zájemcům uplatnit přednostní právo na doménová jména podle přesně stanovených pravidel. Celé zahájení vyvrcholilo dne 7. dubna 2005, kdy byla otevřena registrace volných názvů pro všechny zájemce. O tohoto dne je tedy možné EU domény volně registrovat.

Během jednoho roku po zahájení bylo celkem zaregistrováno 2 miliony domén a v roce 2009 dosáhla doména EU hranice 3 miliónů registrací. Další nárůst registrací nastal 10. prosince 2009, kdy byla zahájena registrace nelatinsky psaných názvů, tedy domén včetně diakritiky.

EU je v ČR třetí nejoblíbenější doménou

Podle informací z EURidu se doména EU řadí ve světe mezi TOP 10 nejvíce používaných doménových jmen. Nejvíce webových stránek s koncovkou EU se řadí do kategorie „business“ (37 %) a „holding“ (28%), což dokazuje, že jsou tyto domény využívány většinou k podnikatelským záměrům.

Graf 1: Kategorie webových stránek s koncovkou EU

Graf č.1 Kategorie webových stránek s koncovkou EU
Zdroj: EURid 11/2009, statistiky dělané na náhodném vzorku cca 20.000 domén EU

Aktuálně je zaregistrováno 3,2 miliony EU domén, z toho 104 tisíc v České republice. Jedná se u nás o třetí nejpopulárnější doménu (po doméně CZ a COM) a zájem o tuto doménu stále roste.

Graf 2: Doména EU, čeští držitelé

Graf č.2 Doména EU, čeští držitelé
Zdroj: EURid 2/2010

Trend růstu EU domén u českých uživatelů je stále rostoucí. Za povšimnutí stojí nárůst ke konci roku 2009, který byl způsoben spuštěním registrace IDN.

Nástup IDN

Velký boom v doménách EU zaznamenala zmíněná loňská registrace IDN. Zkratkou IDN se dnes označují všechny internetové domény, které mohou obsahovat znaky národních abeced, tj. nejrůznější ne-ASCII znaky. IDN se tedy netýká pouze háčků a čárek, o kterých se v souvislosti s Českou republikou hovořilo. Je třeba si uvědomit, že některé země Evropy latinku nepoužívají, proto do IDN patří například i znaky řecké a bulharské abecedy. Mnoho lidí si stále neumí představit, že bude psát háčky a čárky do adresního řádku svého oblíbeného prohlížeče, i když tato možnost existuje již několik let. Například domény INFO lze registrovat s diakritikou už od roku 2003. První domény s mezinárodními znaky se dokonce začaly provozovat již roku 2001 v Japonsku.

Pokud se budeme bavit o IDN v doménách EU (o možnosti diakritiky v doméně CZ se zatím neuvažuje), zařadila se Česká republika během prvního dne registrací IDN domén EU na 2. místo v počtu osob žádajících o EU doménu.

  • První zaregistrovanou IDN doménou v Evropě byla ärzte.eu,
  • Během první hodiny se v Evropě úspěšně zaregistrovalo 38.172 IDN domén EU.

Pro zajímavost: První IDN doménu pro českého majitele zaregistroval registrátor ZONER a jednalo se o doménu zážitky.eu.

Regina F. Fuchsová, regionální manažerka EURidu pro střední Evropu dodává: „Za dva měsíce od spuštění se počet IDN domén EU v České republice skoro zdvojnásobil. Češi mají nyní přes 8.000 IDN, tedy nějakých 13 % všech IDN pod EU.“

Kde registrovat doménu EU

V České republice je celkem 14 akreditovaných registrátorů domén EU. Jedním z předních registrátorů je i společnost ZONER software, a.s., která nyní nabízí na svém projektu CZECHIA.COM registraci domény EU ve speciální cenové akci do konce března již za 125 Kč bez DPH. Zákazník má tak možnost získat doménu až o 100 Kč levněji než je běžná cena domén.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *