Pluginy WordPressu použité na interval.cz

7. července 2009

Jak už většina čtenářů tohoto serveru ví, interval.cz běží na publikační platformě WordPress. A protože několik z vás zajímalo, jaké pluginy WordPressu jsou na interval.cz použity, přišlo mi to jako dobrý námět na článek.

Pluginy jsou popisovány v abecedním pořadí.

Show Active Category

Tento plugin slouží ke zvýraznění aktuální kategorie webu, ve které se čtenář právě nachází. Experti na motivy vzhledu WordPress vědí, že tento publikační systém standardně přidává CSS třídu current-cat k právě aktivní kategorii. Problém nastává, když má seznam váš kategorií více než jednu úroveň, protože WordPress automaticky přidává tuto třídu pouze do aktuální poslední úrovně vnoření. Jinak řečeno, pokud se právě nacházíte v nějaké podkategorii, tato podkategorie bude mít přiřazenou třídu current-cat. WordPress ovšem už nijak nezvýrazní nadřazenou (rodičovskou) kategorii, což bylo v případě plánovaného „záložkovitého“ stylu navigace potřeba. Expert na WordPress Petr Kahoun (http://kahi.cz/) využil tento plugin a doprogramoval do něj pro interval.cz potřebnou úpravu.

Po této úpravě dostala aktivní podkategorie CSS třídu current-cat a rodičovská kategorie CSS třídu current-cat-parent, čímž bylo možné vytvořit „záložkovitý styl“ interval.cz.

Domovská stránka originálního pluginu: http://www.screenshine.net/.

Domovská stránka upraveného pluginu: http://kahi.cz/.

Add Local Avatar

Tento plugin vylepšuje nativní podporu WordPressu pro avatary a gravatary v komentářích pod článkem. Umožňuje například pro každého samostatného autora specifikovat jeho vlastního avatara, na základě e-mailové adresy automaticky vložit gravatara (pokud je autor/komentující registrován na gravatar.com), specifikovat výchozí velikost avatara a spoustu dalších užitečných věcí, viz obrázek 1.

Nastavení pluginu Add Local Avatar

Obrázek 1. Možnosti nastavení pluginu Add Local Avatar pro komentující.

Domovská stránku pluginu: http://www.sterling-adventures.co.uk.

Tento plugin používá interval.cz pro drobečkovou navigaci (tj. pro označení toho, kde ve struktuře webu se právě nacházíte). Obdobných pluginů s tímto účelem samozřejmě existuje velké množství, tento byl pro interval.cz vybrán hlavně díky skutečně nepřeberným možnostem nastavení, viz obrázek 2.

Plugin Breadcrumb NavXT

Obrázek 2. Možnosti nastavení pluginu Breadcrumb NavXT.

Domovská stránka pluginu: http://mtekk.weblogs.us.

Post-Plugin Library

Toto je knihovna, která je nezbytná pro pluginy Similar Posts, Recent Posts, Random Posts a Recent Comments, viz dále.

PostLists

Toto je velmi důležitý plugin pro interval.cz – umožnil totiž customizovat úvodní stránku zcela podle potřeb designéra. Je také použit pro výpis zpráviček, kritik webu a tiskových zpráv v postranním sloupci.

Plugin funguje tak, že v nastavení pluginu vytvoříte nějakého zástupce, například ve tvaru <!-- totoJeNejakyZastupce -->, kterého vložíte do motivu vzhledu WordPressu, a následně specifikujete, které články se mají pro tohoto zástupce zobrazit a v jaké podobě. Možnosti jsou skutečně vyčerpávající – můžete například specifikovat kód, který se vloží před první článek, kód pro každý článek, kód za všemi články, zvolit kategorie, ze kterých se budou články vybírat, specifikovat offset (ideální například tehdy, pokud chcete ze seznamu článků vynechat například první článek), určit řazení příspěvků (sestupné či vzestupné), zobrazit pouze příspěvky s určitým heslem, oříznout nadpis, pokud je delší než specifikovaný počet znaků atd. Obrázek 3 demonstruje možnosti nastavení pro zástupce.

Možnosti nastavení pluginu PostLists pro zástupce

Obrázek 3. Možnosti nastavení pluginu PostLists pro zástupce.

Plugin PostLists také obsahuje několik desítek interních zástupných značek (placeholders), které vám umožní zobrazit na stránce všechny potřebné informace o článku – například datum vydání článku, autora článku, název článku, perex článku, datum poslední aktualizace článku, ID článku, url článku, dostupné štítky atd., viz obrázek 4.

Několik interních zástupců pluginu PostLists pro vložení metadat o článku

Obrázek 4. Několik interních zástupců pluginu PostLists pro vložení metadat o článku.

Domovská stránka pluginu: http://www.rene-ade.de.

Recent Comments

Tento vysoce konfigurovatelný plugin zobrazuje nejnovější komentáře pod články. Na serveru interval.cz jsou nejnovější komentáře zobrazovány v postranním sloupci. Stejně jako všechny pluginy od Roba Marshe má široké možnosti nastavení – umožňuje specifikovat počet komentářů, které se mají zobrazit, ignorovat komentáře u příspěvků, které jsou starší než specifikovaná doba, zobrazovat pouze komentáře ze článků z aktuální kategorie, vyloučit/zahrnout konkrétní autory článků (či konkrétní články) a mnohem víc.

Domovská stránka pluginu: http://rmarsh.com.

Similar Posts

Další vysoce konfigurovatelný plugin od Roba Marshe. Slouží pro zobrazování souvisejících článků. Co se týče nastavení, je například možné specifikovat počet souvisejících článků, které se mají zobrazit, zobrazovat pouze související články z aktuální kategorie, vyloučit nebo zahrnout konkrétní autory, nezobrazovat související články, které jsou starší než specifikovaná doba atd. Nechybí také nastavení, které vám umožní pohrát si s nastavením samotného algoritmu použitého pro vyhledávaní a zobrazení souvisejících článku! Můžete například specifikovat procentuální důležitost obsahu a nadpisu článku, maximální počet slov použitých pro zjištění relevance atd.

Domovská stránka pluginu: http://rmarsh.com/.

Sociable

Plugin, který umožňuje čtenářům pohodlným způsobem odeslat zajímavý článek (resp. jeho nadpis, URL a perex) na všelijaké komunitní weby typu Linkuj.cz, Jaggni.to, LinkedIn, Del.icio.us, Facebook, Digg atd.

Plugin umožňuje vybírat asi ze stovky webů, ty české bohužel chybí, nicméně není problém je tam ručně doplnit. (Toto bude pravděpodobně téma mého příštího článku.) Lze také specifikovat, kde přesně na webu se budou zobrazovat ikonky s odkazy na vybrané komunitní weby. Interval.cz je zobrazuje pouze ve článcích, viz obrázek 5.

Využití pluginu Sociable na interval.cz

Obrázek 5. Plugin Sociable – líbil se vám tento
článek? Doporučte jej ostatním.

Domovská stránka pluginu: http://yoast.com.

Top Level Categories

Plugin, který odstraňuje slovo category z URL adresy pro kategorie. URL adresy WordPressu pro kategorie totiž mají standardně tento tvar:

http://NazevNejakehoWebu.cz/category/nazev-kategorie/nazev-podkategorie/

Ačkoliv je možné nahradit slovo category za jakékoliv jiné (třeba sekce či rubriky), přece jenom vypadá lépe, když má URL kategorie tuto podobu:

http://NazevNejakehoWebu.cz/nazev-kategorie/nazev-podkategorie/

Například jako zde na interval.cz:

http://interval.cz/programovani/php/

Domovská stránka pluginu: http://fortes.com.

WP-Memory-Usage

Plugin do administrace WordPressu. V nástěnce WordPressu zobrazuje verzi PHP, která je nainstalována na serveru, maximální množství povolené paměti a aktuálně využitou paměť, viz obrázek 6, který se vztahuje k serveru interval.cz.

Plugin WP-Memory-Usage

Obrázek 6. Využití pluginu WP-Memory-Usage na interval.cz.

Domovská stránka pluginu: http://alexrabe.boelinger.com/.

WP-PageNavi

Autorem tohoto pluginu je Lester ‚GaMerZ‘ Chan. Umožňuje vylepšit vzhled stránkovací funkcionality pro články v kategoriích. Má bohaté možnosti nastavení. Obrázek 7 ukazuje stránkování, které je použito v kategoriích zde na interval.cz.

Plugin WP-PageNavi

Obrázek 7. Využití pluginu WP-PageNavi na interval.cz.

WP-PostViews

Další plugin od Lestera ‚GaMerZ‘ Chana. Sleduje čtenost jednotlivých článků prostřednictvím jednoduchého kódu JavaScriptu, který je automaticky vkládán do stránky se článkem. Opět bohaté možnosti nastavení. Použití JavaScriptu na první pohled vypadá jako nevýhoda, nicméně umožňuje zaznamenávat čtenost i pro články, které jsou zobrazovány z cache. Pro zajímavost, kód vkládaný pluginem do stránky vypadá takto:

<script type=“text/javascript“>
/* <![CDATA[ */
jQuery.ajax({type:’GET‘,url:’http://interval.cz/wp-content/plugins/wp-postviews/wp-postviews.php‘,data:’postviews_id=117′,cache:false});/* ]]> */
</script>
<!– End Of Script Generated By WP-PostViews 1.50 –>

Server interval.cz tento plugin používá interně.

Domovská stránka pluginu: http://lesterchan.net/.

WP-SpamFree

Extrémně mocný antispamový plugin, který automaticky eliminuje komentářový spam. Alespoň tak zní jeho oficiální popis :-). Je založen na jednoduchém předpokladu, že roboti, kteří jsou odpovědní za vkládání komentářového spamu, neobsahují podporu pro cookies a JavaScript, takže takové komentáře vůbec nedovolí vložit. Server interval.cz dal přednost tomuto řešení před klasickou captchou, protože ta otravuje všechny čtenáře bez výjimky, nehledě na to, že boti dokáží prostřelit některé druhy captchy.

Nastavení pluginu WP-SpamFree umožňuje například specifikovat minimální délku komentáře (na serveru interval.cz se jedná o 15 znaků, takže příspěvek typu „OK, dobrý“ bohužel nevložíte). Také umožňuje specifikovat seznam zakázaných slov, jmen komentujících, URL adres či IP adres. Ačkoliv technologie stojící za pluginem vypadá sofistikovaně, použití pluginu ve stránkách je velmi jednoduché – stačí ho pouze aktivovat.

Zajímavost – od spuštění nového interval.cz (23.6.2009) ke dni napsání tohoto článku (4.7.2009) tento plugin zablokoval celkem 724 komentářových spamů.

Domovská stránka pluginu: http://www.hybrid6.com.

WP Super Cache

Poslední plugin, který je použit na interval.cz. Jak už název tohoto pluginu napovídá, jedná se o cachovací plugin. Cachování stránek snižuje zátěž webového serveru a zrychluje jejich načítání. Princip této technologie je jednoduchý – místo toho, aby se pro každého návštěvníka vygenerovala webová stránka, vygeneruje se pouze jednou a uloží do cache. Pro další návštěvníky, kteří si někdy později vyžádají stejnou stránku, se už nebude pracně generovat, protože jim bude z cache zaslána její statická HTML podoba.

Ačkoliv tento plugin rozhodně patří mezi nejlepší cachovací pluginy pro WordPress, nemusí jej zprovoznit každý – vyžaduje totiž nějaké úpravy v souboru .htaccess přímo na serveru. Pokud vám to nic neříká, nebo vám tento plugin z nějakého důvodu nefunguje, doporučuji použít plugin WP-Cache, jehož zprovoznění je podstatně jednodušší, přičemž také odvede dobrou práci při snižování zátěže webového serveru.

Domovská stránka pluginu: http://ocaoimh.ie/.

Poděkování na závěr

Na závěr tohoto článku chci poděkovat panu Kučerovi za poskytnutí seznamu pluginů používaných na interval.cz a za vytvoření několika screenshotů z administrace WordPressu, kam já, jakožto pouhý autor článků, nemám přístup.

Štítky: Články, WordPress

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

30 komentářů

 1. ladislav Toral

  Čvc 7, 2009 v 11:45

  Děkuji za doplnění ikonky pro Bookmarky.cz na Interval. Mimochodem Sociable s česými službami najdete tamtéž :-)

  Odpovědět
 2. Marek

  Čvc 7, 2009 v 11:55

  ono je jistě zajímavé a na jednu stranu i chválihodné, že poodkryjete vnitřek vašeho webu, současně je to ale hrubé porušení jednoho ze základních bezpečnostních pravidel: neodkrývat nic.

  navíc pluginy Breadcrumb NavXT, WP-Super-Cache, WP-PostViews, WP-SpamFree, Recent Comments, PostLists, Similar Posts lze identifikovat jen projitím html poznámek v kódu stránky. a další jsou identifikovatelné podle tipického vzhledu ebo chování.

  Odpovědět
 3. Marek

  Čvc 7, 2009 v 11:57

  ale abych jen nehudral: protože pluginů na stejnou věc je často spousta, bylo by zajímavé popsat, proč jste vybrali zrovna ten který. pokud se ovšem neřídíte jen jejich popularitou ;-)

  Odpovědět
 4. Miroslav Kučera

  Čvc 7, 2009 v 13:49

  [Marek]: Zdravim. Pluginy byly vybrany pro interval.cz na zaklade nekolika kriterii: aby delaly presne to, co se od nich ocekava, podle popularity (pokud jsou popularni, lze ocekavat, ze je pouziva vice lidi a bude i dale pokracovat jejich vyvoj) a samozrejme take na zaklade data aktualizace. Kdyz jsem nalezl nejaky plugin, ktery byl aktualizovany naposledy nekdy pred rokem, nemel jsem o nej zajem. To je proste plugin, ktery nekdo vytvoril a uz se o nej dale nestaral.

  [Ladislav Toral]: Není zač :-) Otázkou je, zdali to k nečemu bude :-)

  Odpovědět
 5. Ladislav Toral

  Čvc 7, 2009 v 14:12

  Otázka je spíš *komu* to k něčemu bude ;-)
  Ale myslím že ano, pokud navedete uživatele aby si přidal odkaz do svých záložek, je šance že se bude vracet časteji. Jinde musíte spoléhat efekt přidání ve stejnou dobu, Bookmarky jsou spíš na permanentní linky které stojí za to si uložit.

  Odpovědět
 6. Miroslav Kučera

  Čvc 7, 2009 v 14:17

  [Ladislav Toral]: jasne, jasne. Me spise slo o to, ze tyto sluzby moc nepouzivam, vlastne ani nevim proc :-))), takze nevim, jakou maji navstevnost ostatnich uzivatelu, jak jsou oblibene atd.

  Odpovědět
 7. Ladislav Toral

  Čvc 7, 2009 v 14:57

  [Miroslav Kučera] No slavné to nebude. Proč používat Bookmarky – původní záměr byl „české Delicious pro důchodce“. Ale myslím (bohužel) že to lidi chápou jako Linkuj – aby si autoři sami snadno přidali svůj článek do různých záložkových služeb :-)

  Odpovědět
 8. Miroslav Kučera

  Čvc 7, 2009 v 16:13

  [Ladislav Toral]: Já to ale chápu úplně stejně :-)). Jinak v komentáři zde lze používat základní HTML značky pro tučný text, kurzivu, odkaz atd.

  Odpovědět
 9. T_O_F_F

  Čvc 10, 2009 v 9:22

  Zajímalo by mne jakým způsobem je napsáno menu na samotné stránce interval.cz? Nejsem programátor, ale používám wordpress a píši si vlastní šablonu a líbí se mi to vrchní menu, nemyslím, že bych použil to vaše, ale rád bych se přiučil, jakým způsobem je napsáno, bylo by možné na toto téma napsat článek nebo jen poradit mě, jak na to?

  Jak udělat kategorie v horizontálním menu vím, ale nevím jak na ty SUB kategorie, které se zobrazí až u určité kategorie…

  Děkuji moc, za ochotu…

  Odpovědět
 10. Miroslav Kučera

  Čvc 10, 2009 v 9:43

  [T_O_F_F]: Ono je to docela trivialni. WordPress automaticky vklada podkategorie pod prislusne kategorie a prostrednicim nami upraveneho pluginu (Show Active Category) identifikuje „rodicovskou kategorii“ a aktivni „podkategorii“. A zbytek uz je pouze CSS, ktere jsem musel napsat, a ktere standardne „skryje“ vsechy kategorie a zobrazuje pouze aktivni (tj. kategorie s jistou tridou). Jiste, je to takova obelicka, ale funguje to :-)

  Odpovědět
 11. T_O_F_F

  Čvc 10, 2009 v 16:12

  Uz to mam hotove, prisel jsem na to, po vlozeni dotazu :-), ale co uz, diky…

  Odpovědět
 12. T_O_F_F

  Čvc 12, 2009 v 7:28

  Jeste bych mel dotaz, pres co jsou udelany ty souvisejici clanky? Nebo je to napsano rucne? diky

  Odpovědět
 13. Miroslav Kučera

  Čvc 13, 2009 v 7:34

  TOFF: vzdyt je to ve clanku :-) Plugin Similar Posts.

  Odpovědět
 14. PetrX

  Čvc 23, 2009 v 9:16

  Plugin WP-Cache potřebuje pro svůj chod zapnuté zlib.output_compression = On, ale na mém hostingu jej mají zakázané. Dá se toto nějak obejít nebo nelze v tomto případě plugin použít.

  Odpovědět
 15. Miroslav Kučera

  Čvc 23, 2009 v 15:19

  PetrX: WP-Cache, nebo WP-super cache? To jsou odlisne pluginy.

  Odpovědět
 16. PetrX

  Čvc 23, 2009 v 15:32

  Myslím poze WP-Cache jak píšu. WP-Super Cache jsem studoval jen zběžně a nějak jsem nepobral a tak jsem šel do WP-Cache, která se mi zdála jednoduchá, ale hosting má vypnuto zlib.output_compression tak chci vědět jestli se to dá obejít či ne.

  Odpovědět
 17. Miroslav Kučera

  Čvc 23, 2009 v 15:37

  Tak to neporadim :( A co nejaky jiny plugin? Myslim, ze spousta lidi pouziva jeste hypercache.

  Odpovědět
 18. PetrX

  Čvc 23, 2009 v 15:48

  S WordPress teprve začínám a tak nejsem moc zběhlí v té záplavě pluginů.Ono je dobré, že jich je tolik, ale zase se tím prohrabat dá trochu práce a proto je dobré se zeptat. Kouknu na tebou uvedený a uvidím.

  Odpovědět
 19. Miroslav Kučera

  Čvc 23, 2009 v 16:03

  Otazkou je, zdali by nebylo lepsi zmenit hosting? Mam pocit, ze u ZONERu, a u pipni.cz s tim neni problem.

  Odpovědět
 20. Mirek

  Srp 2, 2009 v 17:21

  Dobry den, na svem webu mam problem s PageNavi a Top-Level Categories. Pokud mam instalovane oba, pagenavi neumi najit stranu 2 archivu pokud je mujweb.cz/kategorie/page/2 , pokud zadam mujweb.cz/category/kategorie/page/2 vse funguje.. Hledal jsem vsude mozne a nenasel reseni, u vas na intervalu to ocividne funguje, nevite tedy jak na to? Diky moc za odpoved :)

  Odpovědět
 21. Miroslav Kučera

  Srp 3, 2009 v 7:51

  A co presne mate nastaveno v „Nastaveni -> Trvale odkazy“ v sekci „Volitelné nastavení“?

  Odpovědět
 22. Mirek

  Srp 3, 2009 v 8:11

  V trvalych odkazech mam: /%category%/%postname%

  Odpovědět
 23. Miroslav Kučera

  Srp 3, 2009 v 9:49

  Nene, to jsem nemyslel. Myslel jsem tu sekci „Volitelné nastavení“.

  Odpovědět
 24. Mirek

  Srp 3, 2009 v 15:05

  v sekci volitelne nastaveni nemam nic – obe pole jsou prazdne..

  Odpovědět
 25. Miroslav Kučera

  Srp 3, 2009 v 15:35

  Ja v tom prvni policku mam „kategorie“, vlastne ani nevim proc. A kdyz vlezete do nejake sekce, jakou ma adresu?

  Odpovědět
 26. Mirek

  Srp 3, 2009 v 15:59

  mujweb.cz/nazev-kategorie -> to funguje v poradku, tak jak ma (diky Top-Level zmizi category).. Ale jakmile chci u te kategorie pouzit strankovani (PageNavi) a dostat se na druhou stranu te kategorie, tak mi to odkazuje na stranku mujweb.cz/nazev-kategorie/page/2 -> a to nefunguje… funguje jedine odkazmujweb.cz/category/nazev-kategorie/page/2 , jakoby bez top-level.. zkousel jsem ted zadat i „kategorie“ jako jste psal, beze zmeny… Pritom jine archivy (napr. podle mesicu), funguji v poradku.., mam tedy podezreni na zapis /%category%/%postname% .. vy ho tu ale ocividne takto mate a funguje, proto jsem chtel vyzjistit, jestli jste stejny problem nahodou neresili.. :)

  Odpovědět
 27. Miroslav Kučera

  Srp 3, 2009 v 16:41

  To je docela podivne. Ja s tim zadny problem nemel. Otazkou je, zdali nebude problem s tim pluginem WP-NAVI, protoze me – myslim po prechodu na 2.8.2 – vypadlo z nej CSS formatovani a dalsi plugin od stejneho vyrobce mi nefunguje a absolutne netusim proc.

  Odpovědět
 28. Mirek

  Srp 3, 2009 v 23:41

  Problem byl v Top-Level Categories, po instalaci alternativniho pluginu WP No Category Base vse beha tak jak ma :)

  Odpovědět
 29. Lemonardo

  Zář 25, 2010 v 10:50

  [b][Miroslav Kučera][/b] – to že plugin nebyl dlouho aktualizován nemusí být jen známkou toho, že se o něj nikdo nestará. Může to být taky záruka toho, že byl dobře napsán a už není potřeba jej dále opravovat.

  Odpovědět
 30. Pastis

  Zář 21, 2012 v 8:14

  Zajímavý seznam pluginů, díky. Určitě rozšířím svoji „sbírku“. Zajímavé pluginy naleznete i zde: http://tvorba-webova.cz/plugin-wordpress-pluginy včetně VIDEÍ.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *