Seznam Jalapeňo: Popálí update algoritmu triky seo šamanů?

12. května 2015

Český internetový vyhledavač Seznam.cz oznamuje nový update algoritmu, který má zamíchat výsledky ve vyhledávání. Dostal pracovní název Jalapeňo a díky němu mají dostat přednost weby s hodnotným obsahem na úkor webspamu. Dle odhadů ovlivní až 25 % vyhledávaných frází a 2 % výsledků na prvních pozicích bude změněno. Jde o jednu z aktivit, která přispěje k tomu, že uživatel v prvním nabízeném výsledku najde, co skutečně hledá.

„Na zkvalitňování vyhledávání pracujeme dlouhodobě. Děláme vše proto, abychom lidem nabídli relevantní odpověď na první dobrou. Prostřednictvím nasazení balíku úprav, který interně nazýváme Jalapeňo, budeme v řazení výsledků vyhledávání zvýhodňovat stránky nesoucí kvalitní obsah. Za takový zjednodušeně řečeno považujeme původní autorský obsah, který uživateli poskytuje přidanou hodnotu v podobě např. informací či zábavy,“ popisuje Radovan Šesták, produktový manažer služby.

Co je dle Seznamu webspam?

„Typickými příklady jsou obsahové farmy, weby agregující čistě PR články, MFA/MFM či doorway stránky,“ uvádí Šesták a dodává, „připravujeme i další nasazení, které se detailněji zaměří na webové stránky používající nekalé optimalizační techniky, nejčastěji se potkáváme například s přeoptimalizovanými texty, nepřirozenými odkazy či nepřirozeným odkazovým profilem.“

Seznam Jalapeňo – česká Google Panda a Pinguin?

Celosvětově známé updaty algoritmu Google Panda a Pinguin proběhly již před několika lety. Ovlivnily celosvětové výsledky vyhledávání a ukončily spoustu projektů založené na odkazových farmách, spam linkbuildingu a dalších tricích pro zlepšení pozice v SERPu. Naopak měly za cíl posílit kvalitní obsahové projekty. Seznam nejspíše neovlivní projekty po celém světě, je ale v česku stále velmi používaný vyhledávač. A i ten se dá ovlivnit. V seo kuloárech se proslýchalo, že je na něj potřebná hrubá síla. Například větší množství odkazů, četnější výskyt KW v přesné shodě, klíčová slova obsažená v doméně a další podobné triky. S tím se ale tvůrci algoritmů rozhodli skoncovat.

Jaké procento webů update zasáhne?

Tato změna se týká pouze přirozených výsledků hledání, na reklamní pozice nemá vliv. V pořadí výsledků se projeví až u čtvrtiny hledání, což podle odhadu fulltextového týmu povede k tomu, že dojde k úpravě na první pozici u 2 % hledání.

Doplňme, že pojem webspam označuje účelové stránky, jejichž jediným cílem je vydělat na přesměrování či oklamání uživatele nebo na prodeji odkazů a reklamního prostoru. „Typickými příklady jsou obsahové farmy, weby agregující čistě PR články, MFA/MFM či doorway stránky,“ upřesňuje Šesták a dodává, „připravujeme i další nasazení, které se detailněji zaměří na webové stránky používající nekalé optimalizační techniky, nejčastěji se potkáváme například s přeoptimalizovanými texty, nepřirozenými odkazy či nepřirozeným odkazovým profilem.“

Prvotní reakce byly vesměs pozitivní

Spousta lidí očekává změnu k lepšímu. Uvidíme, zda to opravdu k lepšímu bude. Minulé updaty algoritmu vyhledávání na Seznamu spíše degradovaly. V tomto případě spíše držíme pěsti, úprava byla při klesajícím podílu na trhu oproti Googlu opravdu potřeba.

Co myslíte vy? Je název Jalapeňo pro update správný? Spáli triky seo šamanů pro Seznam, tak jako Google Panda s Pinguinem? Nebo je jen mírně popálí a budou fungovat i nadále?

Štítky: seo, seznam.cz

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

  1. Flinta

    Lis 17, 2016 v 15:42

    Dle mého názoru by to měli odpískat pač nejsou schopni to správně nakonfigurovat. Sice to možná smaže webspam, ale zase se dostanou do popředí stránky, které jsou úplně irelevantní. Na některých klíčových slovech vyjede stránka, která už je zrušena a nic na ní není.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *