Velké finále je tady: Opera 10 ke stažení

1. září 2009

Po několika měsících vydávání vývojových sestavení, třech betaverzích a dvou release candidatech jsme se konečně dočkali verze finální. V tomto článku naleznete hlavně seznam všech hlavních novinek, které by Opera verze 10 měla přinést.

A zde jsou ony slibované novinky:

 • Opera Turbo – technologie zrychlující surfování na pomalých připojeních. Rychlejšího načítání stránek je dosaženo především kompresí obrázků přes proxy servery.
 • Faceliftovaný vzhled, na kterém se podílel grafik Jon Hicks, designér loga Firefoxu, pracující od listopadu 2008 pro Operu. Třešničkou na dortu, která se objevila teprve v release candidate, je inovovaná ikona resp. logo, jež navrhnul Oleg Melnychuk.
 • Lépe konfigurovatelný Rychlý přístup (tj. stránka s náhledy 4 až 25 oblíbených webů). Ve verzi 10 je možné definovat počet náhledů (v 9.x to šlo pouze úpravou konfiguračního souboru) a zvolit si obrázek na pozadí.
 • Lepší integrace s webovými službami – například je možné, aby Opera používala jako výchozí pro posílání zpráv vámi definovaný webmail. Po kliknutí na e-mailovou adresu pak otevře příslušnou stránku u vašeho poskytovatale schránky. To samé by mělo být možné i s propojením na online RSS čtečky.
 • U políčka pro vyhledávání je nyní možné měnit jeho šířku.
 • Optimalizované jádro Presto 2.2 by mělo přinést až o 40% vyšší výkon a lepší podporu webových standardů, včetně některých elementů normy HTML5. Za zmínku stojí i dosažení skóre 100/100 v testu Acid3.
 • Zejména diskutérům by mohla udělat radost kontrola pravopisu, která během psaní průběžně označuje chybně napsaná slova. Populární open source slovník Hunspell by měl zajišťovat dostupnost kompletní a aktuální nabídky jazyků. Tento slovník je použit například v kancelářském balíku OpenOffice.org, browserech Mozilla Firefox a Chrome, či e-mailových klientech Thunderbird a The Bat.
 • Automatická aktualizace nabídne dva režimy: jeden zcela automatický a druhý, který uživatele pouze upozorní na dostupnost nové verze prohlížeče. Údajně by měla být možnost updatovat i na vývojové verze.
 • Vývojem prošel také integrovaný e-mailový klient, který v aktuální verzi umožňuje pokročilejší formátování, včetně možnosti použití vlastních HTML elementů. Přibyla také možnost mazat zprávy z POP3 serveru po daném počtu dnů.
 • Automatický „Crash report,“ který v případě pádu prohlížeče umožní odeslání informací o chybě, jež pád způsobila. Můžete se tak podílet na zvyšování stability již tak poměrně stabilního browseru.
 • Poměrně značným překvapením bylo oddělení integrovaného webového serveru, určeného ke sdílení dat přes Internet, vyvíjeného pod značkou Unite. Této technologie se nakonec v aktuálním vydání nedočkáte. Je pravděpodobné, že bude součástí paralelně vyvíjené verze s číslem 10.10.  K rozdělení Opery na s a bez Unite došlo při vydání vývojářského buildu s číslem 1723, o čemž jsme vás na Intervalu informovali.

Nuže, hlavní novinky znáte, zbývá jen odkaz ke stažení.

Podělte se o své zkušenosti a názory na Operu 10 v diskuzi pod článkem.

PS: Opera Software připravila k uvedení i oficiální video.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

3 komentářů

 1. Michal Zimmermann

  Zář 1, 2009 v 13:12

  Kde se dá v Opeře nastavit, aby používala GMail jako výchozí e-mail?

  Odpovědět
 2. Karel Kilián

  Zář 1, 2009 v 13:26

  GMail jsem tam nenašel – možná půjde nějak dokonfigurovat, nebo jej dodají dodatečně.
  Každopádně v menu Nástroje-Nastavení-Pokročilé volby-Programy je položka mailto nastavená na Opera. Když dáte Upravit, tak jednou z možností je „Použít webovou poštovní službu.“ Já tam zatím mám jen Yandex.ru, mail.ru, Fastmail a Operawebmail.

  Odpovědět
 3. Karel Kilián

  Zář 1, 2009 v 13:28

  Tady je návod, ale nezkoušel jsem ho: http://misa.ufb.cz/

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *