Xenu Link Sleuth: Zkontrolujte si odkazy!

23. září 2009

Udržet si přehled ve všech hyperlinkových odkazech, které máte na svém webu, není jednoduché. Čím více se webový projekt rozrůstá, tím snadněji se stane, že se v některém odkaze zmýlíte, nebo že stránku, na kterou odkazujete, odstraní její provozovatel. Jak snadno a rychle nalézt nefunkční odkazy? Pomoci vám může program Xenu Link Sleuth německého programátora Tilmana Hausherra.

Program umí zkontrolovat nejen klasické odkazy (tj. ty začínající tagem A), ale též obrázky, rámce, obrazové mapy, odkazované sešity se styly, skripty a applety. Patrně největší výhodou je skutečnost, že program je zcela zdarma.

Instalujeme

Nejprve si stáhněte ani ne 0,5 MB velký archiv a rozbalte jej na požadované místo. Následně spusťte setup.exe, čímž vyvoláte průvodce, který vás povede instalačním procesem. Není to nic složitého a v podstatě vystačíte s klikáním na tlačítko Next. Jedinými možnostmi, jež lze během instalace změnit, je cílová složka a ne/vytvoření zástupce na ploše.

Kontrolujeme web

Po spuštění programu se nejprve zobrazí tip, který je možné při dalších startech deaktivovat. Poté se ocitnete ve vlastním okně aplikace. V tuto chvíli jsou aktivní pouze tři tlačítka:

 • Zcela vlevo Check URL, kterým zakládáte nový projekt.
 • Druhé zleva Open, sloužící k otevření uloženého projektu.
 • Úplně vpravo About, zobrazující informace o programu.

Xenu Link Sleuth

Kontrolu započnete tlačítkem pro založení nového projektu. Tím vyvoláte okno, ve kterém zadáte adresu webu, jež chcete kontrolovat. Důležité je zatržítko Check external links, rozhodující o tom, zda budou prověřovány i odkazy vedoucí mimo zadaný web. V dolní polovině okna pak můžete zadat adresy, kterými se Xenu má zabývat, nebo naopak které by měl vynechat. Do ignorovaných doporučujeme přidat především používané reklamní systémy, abyste předešli možnému podezření z „podvodných kliknutí.“

Pod tlačítkem More options pak lze nastavit detaily kontroly, jako například v kolika vláknech současně a do jaké hloubky se může testovat, co všechno má být zahrnuto ve výsledcích a další chování aplikace.

Xenu Link Sleuth

Pak už jen stačí stisknout tlačítko OK, čímž se spustí kontrola. Její průběh můžete sledovat v okně aplikace. Zobrazována je adresa, stav, typ souboru, jeho velikost a v případě webové stránky i její nadpis. V dolní části okna pak uvidíte celkový počet dosud nalezených souborů a kolik jich program v danou chvíli již prověřil. Jestliže vám testovaný web dovolí spustit více než deset vláken, bude kontrola probíhat velice rychle (záleží samozřejmě i na rychlosti vašeho internetového připojení). Test je možné pozastavit, znovu spustit, nebo zcela zastavit tlačítky na nástrojové liště (fungují obdobně, jako tlačítka v multimediálních přehrávačích).

Xenu Link Sleuth

Výsledky

Po skončení testu se Xenu zeptá, zda si přejete zobrazit podrobný report. Ten je prezentován ve webovém prohlížeči a na výsledky můžete pohlédnout hned několika způsoby:

 • Broken links, ordered by link – seznam neplatných odkazů seřazených podle toho, kam bylo odkazováno. U každého odkazu je uveden seznam stránek, ze kterých odkaz vedl. U každé chyby je uveden její kód a odpověď (např. 404 not found).
 • Broken links, ordered by page – podobně, jako výše uvedené, ale seřazené podle stránek ze kterých bylo odkazováno.
 • List of redirected URLs – seznam stránek, ze kterých proběhlo přesměrování (tj. odpověď moved temporarily/permanently). Jde o přehled odkazů, u kterých je uvedena stránka, kam byl program přesměrován.
 • List of valid URLs you can submit to a search engine – seznam všech nalezených stránek, které fungují.
 • Site Map of HTML pages with a Title – jednoduchá mapa webu. Její přehlednost záleží především na struktuře projektu. V přehledu jsou používány titulky stránek, uvedené v tagu TITLE.
 • Statistics for managers – tabulka se statistikami nalezených souborů. Dozvíte se z ní například kolik bylo načteno HTML stránek, kolik obrázků a v jakém formátu, jaká byla jejich celková, průměrná, nejmenší a největší velikost. Tyto informace můžete využít při optimalizaci svého webu.

Xenu Link Sleuth

Pokud zareagujete na všechny nalezené chyby, opravíte nefunkční odkazy a chybějící objekty, budete mít web v naprostém pořádku. Po opravách není nutné pouštět znovu test celého webu – můžete využít příkaz File-Retry broken links, který znovu zkontroluje pouze ty odkazy, jež byly v předchozím testu označeny jako nefunkční, čímž ušetříte čas.

Informace

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

 1. PEpe

  Zář 26, 2009 v 12:51

  je vtipne, ze odkaz na web projektu nefunguje :)

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *