25 tutoriálů pro grafický editor GIMP

3. srpna 2010

Photoshop je populární grafický editor od společnosti Adobe, který dnes používá (ať už legálně nebo nelegálně) velké množství uživatelů. Nejčastější způsoby využití toho programu spočívá v úpravě fotek, tvorbě všelijakých grafických koláží nebo v navrhování grafického designu webových stránek. Existuje ovšem spousta alternativních editorů, které mohou být pro tyto účely vhodnější než Photoshop (už jenom kvůli tomu, že Adobe Photoshop je poměrně komplexní nástroj, který navíc vůbec není levný), jmenujme například GIMP, o kterém jste už určitě někdy někde slyšeli.

Přechod z Photoshopu ke GIMPu nicméně není jednoduchý, například kvůli odlišné filozofii uživatelského rozhraní. Než ale GIMP zavrhnete jako „nepoužitelný“, podívejte se na článek 25 Gimp Tutorials – Creative & Free, který obsahuje celkem užitečných 25 tutoriálů (), které vám usnadnit práci s tímto programem.

Zdroj: thewebsqueeze.com

Štítky: Zprávičky

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

7 komentářů

 1. Flor.cz

  Srp 3, 2010 v 12:17

  To by mě zajímalo pro jaký účel je Gimp vhodnější. Gimp je podobně univerzální nástroj jako Photoshop.

  Odpovědět
 2. Miroslav Kučera

  Srp 3, 2010 v 14:50

  Zdravim, vzdyt je to tam napsano. GIMP muze byt pro popsane duvody vhodnejsi z toho duvodu, ze je zdarma a neni tak komplexni jako Photoshop.

  Odpovědět
 3. Flor.cz

  Srp 3, 2010 v 17:16

  Ano, je to tam napsáno, ale naprosto špatně. Např. těžko může být Gimp vhodnější na úpravu fotografií, když neumí vrstvy úprav (adjustment layers). Nevšiml jsem si, že by měl Gimp nějaké specializované nástroje na webdesign, naopak možnosti práce s textem má oproti Photoshopu dost omezené. Gimp se snaží zastat tu samou práci jako Photoshop, ale chybí mu na to pokročilé nástroje a funkce – to se dá těžko vidět jako výhoda.

  Důvody proč je výhodnější mít Photoshop i přes jeho vysokou cenu jsem shrnul na svém blogu – http://blog.flor.cz/photoshop-co-jineho/

  Odpovědět
 4. Miroslav Kucera

  Srp 3, 2010 v 19:00

  Flor: ale kazdy chape upravdu fotografii jinak. Pro nekoho to znamena jen orez, zmenu jasu ci kontrastu, zmenu barevneho tonovani, doostreni atd. Ostatne to sam pisete i na svem webu, dovolte mi citaci:

  „Hned ze začátku pro jistotu uvedu, že na základní úpravy fotek (vyvážení bílé, křivky, ořez, zmenšení, doostření), stačí téměř jakýkoliv foto software a Adobe Photoshop opravdu není třeba.“

  Uvedomte si, ze 95% uzivatelu nejsou „zrcadlovkari“ a uz vubec ne profesionalove. Tito lidi si NIKDY nekoupi Photoshop. Proc by meli? Vzdyt maji fotak za 5 tisic. Pro tyto lidi je GIMP vice nez dostacujicim nastrojem a troufam si rici, ze i tak nevyuziji 80-90% jeho funkci.

  Odpovědět
 5. Flor.cz

  Srp 3, 2010 v 19:48

  To je právě ono, pokud někomu stačí základní úpravy fotek, tak z Gimpu využije minimum funkcí. Nemá tedy smysl používat ani Gimp ani Photoshop, oba tyto nástroje jsou pro takové použití zbytečně komplikované.

  Existují daleko vhodnější nástroje, snadné na ovládání. Ty kombinují správu fotek s možností základních a občas i pokročilejších úprav – XNview, Google Picasa, Lightroom, Zoner Photo Studio, Raw Therapee, Acdsee, atd.

  Odpovědět
 6. odpověď pro Flor.cz

  Úno 2, 2012 v 13:27

  ale GIMP umí pracovat s vrstvami :D

  Odpovědět
 7. Miroslav Kučera

  Úno 2, 2012 v 15:25

  „Vrstva úprav“ je něco zcela jiného než „vrstva“.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *