Novinky v prohlížečích: Safari 5.0.1

3. srpna 2010

Podíl prohlížečů v červenci; První beta IE 9 vyjde v září; FF 4.0 Beta 2; Aktualizované Chrome 5; Opera 10.61 RC1; Safari 5.0.1.

Podíl prohlížečů v červenci

Máme za sebou další měsíc, pojďme se tedy podívat na to, jak se vyvíjel trh prohlížečů. Podle StatCounteru klesl v Evropě Internet Explorer z červnových 43,18% na 42,61%. Druhé místo patří Firefoxu s 37,98%, což taktéž znamená propad – tentokrát o 0,11%. Třetí Chrome prolomilo hranici deseti procent, když z červnových 9,6% poskočilo na 10,13%. Mírně si polepšila Opera – o 0,15% na 4,55%. Safari zůstalo na svých 3,89%, ostatním prohlížečům pak patřilo 0,85% trhu.

Statistiky Net Applications jsou tradičně poněkud odlišné – především proto, že více odrážejí stav na severoamerickém trhu. Dle tohoto zdroje dominuje Internet Explorer s červencovými 60,74% (+0,42%), následovaný Firefoxem s 22,91% (-0,90%), Chromem s 7,16% (-0,08%), Safari s 5,09% (+0,24%) a Operou s 2,45% (+0,18%). Na „zbytek světa“ pak připadá 1,66% tržního podílu.

Zdroje: StatCounter a Net Applications.

Microsoft

První beta Internet Exploreru 9 vyjde v září

V uplynulém týdnu se objevily snímky obrazovek Internet Exploreru 9, zobrazující nového správce stahování a úvodní obrazovku ve stylu Speed Dialu z Opery. Podle dostupných informací se ale s největší pravděpodobností jedná o podvrh.

Co ale bude pravda, je informace provozního ředitele Microsoftu Kevina Turnera, který oznámil, že betaverze Internet Exploreru 9 bude uvolněna v září tohoto roku. Novinka se zaměřuje především na lepší podporu standardů HTML, výkon a bezpečnost. Podpora HTML5 se objevila již ve vývojových sestaveních. Ve třetím „platform preview“ přibyly elementy pro přehrávání zvuku a videa, podpora 2D grafiky prezentované tagem CANVAS a otevřených fontů WOFF. Internet Explorer by měl také zvládat přehrávání HTML5 videa skrze uzavřený kodek H.264, jakož i ve formátu WebM (kodek pro WebM ale bude nutné doinstalovat). Výrazně vyšší výkon by mělo přinést nové jádro pro zpracování skriptů Chakra, využívající hardwarovou akceleraci. Předpokládá se, že finální verze se uživatelé dočkají pravděpodobně až v následujícím roce.

Zdroj: The Register.

Mozilla

Firefox 4.0 Beta 2

S týdenním zpožděním proti původním plánům bylo v úterý oznámeno vypuštění druhé betaverze Firefoxu 4.0, která je aktuálně dostupná ve 24 jazykových mutacích včetně naší mateřštiny. Kromě nového vykreslovacího jádra Gecko 2.0 je tentokrát viditelná celá řada novinek:

 • Pod Windows a Mac OS X jsou nyní ouška panelů situována do horní části okna aplikace až nad adresní řádek, jak je tomu zvykem například u Chrome. V Linuxu se s touto možností počítá, jakmile bude k dispozici grafické téma podporující tuto funkci.
 • Uživatelé s operačními systémy Windows 7 a Vista mohou okusit menu integrované do jednoho tlačítka (obdoba Opery).
 • App Tabs – připomínají zástupce z nejrůznějších panelů „rychlého spuštění.“ Zjednodušeně řešeno se jedná o jakési „mikro-panely,“ prezentované pouze ikonou webu, situované v levé horní části okna, kam lze uložit (nebo chcete-li „připnout) nejčastěji navštěvované stránky a služby (e-mail, sociální sítě, …). Tyto panely jsou pak budou k dispozici hned při spuštění prohlížeče. Více viz video.
 • Další  CSS3 animace ocení především weboví vývojáři.
 • Lepší odezva prohlížeče.
 • Optimalizace JavaScriptového jádra, jež by měla přinést vyšší výkon.
 • A další novinky, jež můžete nalézt v seznamu novinek vydání.

V Acid3 testu dosahuje Firefox 4.0 Beta 2 slušného skóre 95/100, nicméně stále to ještě není maximum, kterého bez problému dosahuje Opera, Chrome či Safari.

Jednou z novinek čtvrté generace má být funkce Tab Candy, zaměřená na organizaci otevřených panelů. Podle videa by v kostce mělo jít o to, že si uživatel seskupí v náhledu vybrané panely do jedné skupiny a může s nimi pracovat odděleně od ostatních. Tyto skupiny lze pak pro větší přehlednost pojmenovávat, jednotlivé položky organizovat a dále s nimi pracovat. Dá se předpokládat, že Tab Candy ocení především uživatelé, kteří otevírají desítky panelů na malém displeji (typicky na netbooku). Časem by pak toto rozšíření mělo přinést i další funkce. V aktuální betě ale Tab Candy ještě nenajdete.

Třetí veřejná betaverze je očekávána již tento pátek, tj. 6. srpna.

Zdroje: Mozilla Blog, Mozilla Developer News.

Google

Chrome 5.0.375.125 Stable

V kontextu s oznámením, podle kterého bude nová verze Chrome uvolňována každých šest týdnů, vyšel v pondělí další update páté generace pro všechny tři podporované platformy (Windows, Mac OS i Linux). Opravuje celkem pět bezpečnostních chyb, jejichž detaily ale nechtějí vývojáři rozebírat přinejmenším do doby, než budou mít uživatelé aktuální verzi. Ze seznamu oprav vyplývá, že tři opravené chyby byly vysoce závažné, jedna středně a jedna měla nízkou prioritu. U těch závažnějších se přitom jednalo například o nekorektní práci s pamětí.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Chrome 6.0.472.11 a  6.0.472.14 Dev

Hned dvě vývojové verze Chrome vypustili vývojáři v průběhu uplynulého týdne. Ta první 6.0.472.11 přišla ve středu s drobnými vylepšeními v uživatelském rozhraní a opravami, jejichž cílem bylo další zvýšení stability prohlížeče. Uživatelé Linuxu a Mac OS však nadále musí počítat s nefunkčním integrovaným PDF modulem.

K páteční verzi  6.0.472.14 nebyly uvedeny žádné podrobnosti, takže lze předpokládat, že pouze opravuje chyby, nalezené v předcházející verzi.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Opera Software

Opera 10.61 RC1

Poté, co si norští vývojáři užili dovolené, zapracovali na další majoritní verzi, která ponese číslo 10.70 a připravují také aktualizaci stávající Opery 10.60. Ve středu uvolnili k otestování první RC (release candidate – kandidát na uvedení). Ta by měla řešit dlouhý seznam dosud nalezených chyb, čítající více než čtyřicítku položek. Sedm se týká samotného jádra, další pak prostředí aplikace a stability. Největší porce připadá na specifické problémy, projevující se v Linuxu a FreeBSD.

Zdroj: Opera Desktop Team.

Opera Mini zobrazila miliardu stránek za den

Podle statistik Opera Software dosáhl 25. července počet zhlédnutých stránek zobrazených v mobilní verzi prohlížeče Opera Mini jedné miliardy. Opera Mini používá ke snížení objemu přenesených dat vlastní proxy servery, na kterých před přenesením k uživateli provádí kompresi stránek a obrázků, čímž údajně snižuje objem přenesených dat až o 90%. Za jednu vteřinu tak servery Opery zkomprimovaly více než 11 500 stránek.

Opera Mini přitom zažívá mimořádný nárůst zájmu: zatímco v červnu 2008 bylo dosaženo hranice 100 milionů stránek denně, o dva roky později to již bylo 910 milionů každý den. K velkému rozšíření Opery Mini přispívá i podpora více než tří tisíc typů mobilních telefonů. Podporovány jsou mobily s operačními systémy Symbian, Android, Windows Mobile, iPhone OS a BlackBerry.

Zdroj: Opera Press Releases.

Apple

Safari 5.0.1

Minulý týden jsme informovali o vážné bezpečnostní chybě, umožňující útočníkovi sběr osobních údajů z adresáře pomocí funkce automatického doplňování formulářů. Již ve středu se objevilo Safari 5.0.1, které zmíněný problém opravuje (pro uživatele starší verze bylo uvolněno Safari 4.1.1). Kromě zmíněné chyby řeší celou řadu dalších bezpečnostních mezer a zvyšuje stabilitu aplikace. Update na aktuální verzi je tedy důrazně doporučen!

Jako přídavek přináší novinka aktivaci podpory rozšíření založených na HTML5, JavaScriptu a CSS3. Rozšiřující moduly lze s aktuální verzí instalovat ze stránky Safari Extensions Gallery jedním klikem a bez nutnosti restartovat prohlížeč. Rozšíření lze zakazovat a povolovat skrze nového správce a to jak jednotlivě, tak i všechna najednou.

V duchu zavedených tradic se Apple zaměřuje bezpečnost, takže každé rozšíření je podepsáno digitálním certifikátem, aby se zabránilo neoprávněným změnám a bylo možné ověřit, že aktualizace rozšíření pochází z původního zdroje. Rozšiřující moduly jsou navíc spouštěny v tzv. „sandboxu,“ takže by neměly získat přístup k systému, nebo komunikovat s internetovými stránkami, kromě těch určených jejich vývojáři.

Zdroj: The Register a release log Safari 5.0.1.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

 1. Milan

  Srp 3, 2010 v 15:04

  Ještě by možná bylo vhodné zmínit, že existuje vývojový build Chrome (Canary), který je možné nainstalovat spolu se stabilním Chrome http://tools.google.com/dlpage/chromesxs

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *