HTML a CSS – krok za krokem (Faithe Wempen)

HTML a CSS – krok za krokem (Faithe Wempen)

0

Knížky pro naprosté začátečníky se profíkům recenzují docela těžko. Lépe řečeno, je pro ně poměrně náročné odhadnout, jak moc tyto knihy budou začátečníkům prospěšné, neboť sami již mají bohaté zkušenosti a tak mnohé informace (které nemusí být zrovna samozřejmé) si zcela standardně automaticky domýšlí.

Snad proto, když jsem četl knihu HTML a CSS – krok za krokem o tvorbě webových stránek, tak jsem nadával jak špaček. Proč? Protože obsahuje výmysly a pohádky o dobách minulých (weboví designéři chtěli začlenit na web i grafiku a tak byla vytvořena značka <img> – jako kdyby v té době nějaký webdesign existoval) i úplné nesmysly a nepřesnosti (textové soubory se přenášejí rychleji než binární; HTML je interpretovaný programovací jazyk; rámce nejsou oblíbené, protože v minulosti vzniklo mnoho nepěkných stránek, které je používaly). Ale co mě nejvíce vytáčelo, byla propagace Microsoftu (kniha v originále vyšla u vydavatelství Microsoft Press). Píše-li se v knize o operačním systému, jsou to MS Windows, mluví-li se o nástroji pro tvorbu webových stránek, dává autorka na výběr tři – MS Notepad, MS FrontPage a MS Word. Osobně bych nechtěl tvořit větší web ani v jednom, a když slyším kombinaci „tvorba stránek“ a „MS Word“, celý se osypu (naštěstí se v knize používá jen ten Notepad). Alespoň, že autorka nezamlčela existenci ostatních prohlížečů.

Předchozí odstavec ilustruje pohled člověka, kterého webdesign živí už několik let. Podíváte-li se na knihu očima BFU (Běžný Franta Uživatel), zjistíte, že 99 % začátečníků pracuje na systému MS Windows a ony tři zmíněné aplikace má nejenže nainstalované, ale umí je i jakž takž používat! Historické detaily je nezajímají, a pokud si je přece jen přečtou, tak je hned pustí z hlavy (knihu si koupili kvůli HTML a ne kvůli studiu dějepisu). A nepřesnosti ve výkladu? Těch si ani nevšimnou. Pro ně je důležité, že k nim publikace hovoří srozumitelně, obsahuje hodně obrázků, podle kterých poznají, zda postupují stejně jako autorka, a že se v ní používají stejné nástroje, které mají a znají. Rozhodně také ocení detailní postup jak vytvořit novou stránku (soubor), jak ji uložit, zobrazit z lokálního disku v prohlížeči a hlavně jak se připojit na server a jak ji na něj nahrát (tyto nejzákladnější postupy jsou v mnoha knihách vynechány). I když zrovna tato část by si zasloužila více rozpracovat – především mi chybí informace, kde může začátečník získat přístup na server, tedy kde nalezne nějaký ten webhosting.

A konečně z hlediska zaběhlého recenzenta knih z oboru „tvorba webů a webdesign“ se jedná o knihu, která není ani výrazně lepší ani výrazně horší než ostatní publikace zaměřené na toto téma. I když pár odlišností od standardu se v ní přece jen najde, například úvodní dvacetistránková část nazvaná „rychlé odkazy“ – neboli zkrácený „výcuc“ celé knihy.

Sečteno a podtrženo, je HTML a CSS – krok za krokem dobrá kniha pro začátečníky, kteří používají Microsoft Windows, protože od nich nečeká žádné další znalosti a ani nevyžaduje instalaci dalších programů pro psaní kódu. Pokud se budou tito čtenáři alespoň trochu snažit, určitě se s její pomocí naučí základy tvorby webových stránek za pomoci jazyka HTML a kaskádových stylů. A profíci? Ti snad takovéto knihy ani neotvírají.

Název: HTML a CSS – krok za krokem
Autor: Faithe Wempen
Vydal: Computer Press
Cena: 297 Kč (267 Kč v odborném knihkupectví Interval.cz, kde najdete i další informace.)

Žádný příspěvek v diskuzi

Odpovědět