Interval.cz: drobný redesign úvodní stránky

9. února 2010

Pravidelní čtenáři interval.cz si určitě povšimnuli dnešního redesignu úvodní stránky. Ačkoliv nejsem příznivcem editorialů, musím k tomu něco napsat :-)

Jak můžete vidět, dnešní (tj. 09.02.2010) redesign se projevil hlavně na úvodní stránce. Když jsme v polovině roku 2009 chystali spustit „nový“ interval.cz, s jiným redakčním systémem (WordPress), bylo naším záměrem vytvořit takový vzhled, který by konečně reflektoval ústup od „tradičního“ rozlišení monitorů 800×600, a který by na čtenáře působil alespoň trochu vzdušnějším a modernějším dojmem.

To, zdali se nám to podařilo, či ne, musíte posoudit hlavně vy, čtenáři, nicméně v průběhu času jsem začal mít stále neodbytnější dojem, že vzhled úvodní stránky mi postupně jaksi přestává vyhovovat, a že by to chtělo nějakou změnu. Ačkoliv se bezesporu jednalo o velký pokrok oproti původnímu designu, na někoho mohla úvodní stránka působit trochu mdlým dojmem, protože obsahovala minimum obrázků a hromadu textu, což si určitě ještě pamatujete. (A pokud náhodou, paměť vám osvěží následující obrázek.)

Design interval.cz v roce 2009

Současný design tento dojem – doufám – odstraňuje. Změnil se styl výpisu článků, každý článek obsahuje nějaký ilustrační obrázek, a současně byly mezi „velké články“ zahrnuty i kratší zprávičky, které se předtím zobrazovaly v pravém postranním sloupci. Možná se teď ptáte, proč tento živější styl designu nebyl zaveden už tehdy v 06/2009. Důvodů by se našlo hned několik, nicméně jeden z nich rozhodně převazoval nad ostatními – v té době redakční systém WordPress (tehdy se jednalo o verzi 2.7) nativně nepodporoval vkládání ilustračních obrázků ke článkům, a ačkoliv nepochybně existovaly pluginy, které tento nedostatek více než dobře řešily, nechtělo se mi na ně v takto zásadní otázce příliš spoléhat.

S příchodem WordPressu 2.9 se ovšem situace změnila a tak už v podstatě nic nebránilo v provedení drobného redesignu za cílem oživit design úvodní stránky, který můžete vidět na dalším obrázku. (Nebo na současné úvodní stránce interval.cz, pokud ovšem v mezičase nedošlo k dalšímu redesignu ;)

Design interval.cz v roce 2010

Předpokládám, že rozdělení článků na nové úvodní stránce je všem na první pohled jasné (i když na druhou stranu je pravda, že většina změn vzhledu vede k určitému zmatení návštěvníka, a co je naprosto jasné později, nemusí být jasné v tento okamžik), ale jenom pro jistotu. Hlavní články mají větší nadpis v tmavě modré barvě, obsahují perex a ilustrační obrázek je větší. Ostatní typy článků, což jsou krátké zprávičky nebo tiskové zprávy, mají menší nadpis v černé barvě, neobsahují perex, ilustrační obrázek je znatelně menší a pro jistotu ještě obsahují tmavě červený příznak „ZPRÁVIČKY“ nebo „PRESS“. (Je možné, že v budoucnu tyto příznaky zruším, pokud by došlo k tomu, že by snižovaly přehlednost stránky v případě většího počtu.)

Drobného vylepšení se dočkal i postranní pravý sloupec. Ten na úvodní stránce nyní obsahuje seznam několika zajímavých článků, které byste neměli přehlédnout, pokud se zajímáte o danou problematiku. Na všech ostatních stránkách serveru pak pravý sloupec dodatečně obsahuje seznam aktuálních článků, který je užitečný hlavně pro ty, co chodí na interval.cz z všelijakých RSS čteček či z přímo vyhledávačů.

…a to je v podstatě všechno, co jsem vám chtěl o tomto redesignu napsat :-). Kritiku „nového“ vzhledu, prosím, směrujte do diskuse pod tímto článkem.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

6 komentářů

 1. alesh

  Úno 10, 2010 v 13:50

  SUPER! Zmena se mi velmi libi.

  Odpovědět
 2. alesh

  Úno 10, 2010 v 13:54

  Jen maly dodatek. Spise se mi libil prvotni stav, kdy u zpravicek bylo uvedeno zpravicka. Takto se mi stava, ze zpravicky prechazim jako uz navstivene odkazy (tedy ponechal bych obdelnicek ZPRAVICKA a u navstivenych odkazu bych menil nejak barvu)

  Odpovědět
 3. Miroslav Kučera

  Úno 10, 2010 v 13:59

  Zdravim. Diky za reakci. Ja zatim barvu u navstivenych odkazu nemenil, aby uzivatele nebyli zmateni z vetsiho mnozstvi barev, ale jak ted nad tím uvažuji, již prectene odkazy, které by byly ve svetle sede barve, by to nemusely az tak moc zkomplikovat.

  Odpovědět
 4. Miroslav Kučera

  Úno 15, 2010 v 12:40

  Alesh, tak se nakonec ukazalo, ze pro nektere redaktory neni problem psat casteji prispevky, takze asi nema smysl oznacovat zpravicky s tim cervenym stitkem, protoze by to jenom zvysovalo neprehlednost. Pokud ale vas napada neco jineho, jak tyto zpravicka vice odlisit, urcite to promyslim…

  Odpovědět
 5. Matouš Horáček

  Úno 15, 2010 v 20:19

  Tak toto mi tedy nepřijde ani trochu jako dobré řešení, přišel jsem po čase zase navštívit interval a je to hrozně zmatečné a opravdu těžko se v tom orientuje, chtělo by to rozsekat do více bloků, toto mi přijde dost nepřehledné. Člověk je schopný dobře se orientovat ve zhruba 7 položkách, myslím, že zrovna domovská stránka by toto mohla odrážet. Rozdělením do více bloků může množství odkazů zůstat, ale bude to více přehledné.

  Odpovědět
 6. Miroslav Kučera

  Úno 15, 2010 v 21:31

  Matouš Horáček: dobry napad! Jen zatim nevim, co tam dam ;-)

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *