Interval.cz v roce 2009 – rok plný změn

23. června 2009

Hned v první větě se přiznám, že nerad píšu úvodníky. Je to prostě typ článku, který mi příliš nesedí, nicméně v tomto případě nemám moc na výběr ;-), protože v roce 2009 prošel interval.cz mnoha změnami, se kterými bych vás chtěl nyní seznámit.

Změna šéfredaktora

Někteří z vás tuto změnu zaregistrovali, jiní zatím ne. Někdy v polovině ledna 2009 se na mě obrátilo vedení společnosti ZONER software, zdali bych zase nechtěl spravovat interval.cz, neboť Vilém Málek, který měl interval.cz na starosti po několik minulých let, odchází ze zdravotních důvodů. Rozvažování bylo dlouhé, hlavně z toho důvodu, že už několik let dělám něco jiného – pracuji v knižním vydavatelství počítačové literatury Zoner Press – ale nakonec jsem na to kývnul. Co si budeme říkat, byla to trochu výzva a práce odborného redaktora ve vydavatelství není zase tak vzdálena práci šéfredaktora odborného serveru. Redaktor musí najít knihu vhodnou k vydání na českém trhu, zajistit její překlad, zkontrolovat jej (jak po stránce jazykové, tak i odborné, popř. najít někoho, kdo to udělá za něj) a udělat mnoho dalších souvisejícich činností. A práce šéfredaktora interval.cz se tomu hodně podobá – pouze s tím rozdílem, že se nejedná o knihy, ale o články (plus samozřejmě nějaké organizační věci).

Na závěr tohoto odstavci chci Vilémovi poděkovat. Ačkoliv to tak v posledních dvou letech jeho vlády možná nevypadalo, pro interval.cz udělal hodně práce a rozšířil jej o spoustu užitečných témat, článků a služeb. Viléme – díky!

Změna designu

Změna šéfredaktora je změnou nepříliš viditelnou. Lidé prostě odcházejí a přicházejí, a ačkoliv každý zanechá v Intervalu malý či větší otisk vlastního já, postupem času se na ně zapomene :-(. Vzhled serveru je ovšem tou věcí, které si všimne každý. Design interval.cz se po dlouhou dobu neměnil a určitě nejsem jediný, komu už připadal trochu nevyhovující (ať už svým celkovým pojetím, nebo lpěním na šířce 760 pixelů), viz obrázek 1, takže tohle byla první věc, kterou byla potřeba změnit.

Starší design Interval.cz

Obrázek 1. Předchozí design serveru interval.cz.

Tvůrcem současného vzhledu jsem já a doufám, že se vám líbí více, než ten předchozí. Snažil jsem se vytvořit nový design, který by byl o něco přehlednější a „vzdušnější a doufám, že se mi to podařilo, viz obrázek 2. Napište svůj názor do diskuse, ať už se vám líbí či nikoliv. Každopádně, případným drobným změnám se nebráním.

Současný design Interval.cz

Obrázek 2. Současný design serveru interval.cz.

Změna redakčního systému

O redakčním systému, na kterém interval.cz běžel po mnoho minulých let, lze bohužel říci jedinou věc – naprosto nevyhovující (alespoň tedy z mého pohledu). Ačkoliv po spoustu let držel web v chodu, za což jsou mu všichni minulí šéfredaktoři (a vlastně i já) vděční, nikdo není rád, když musí pracovat s redakčním systémem, který – například – neumožňuje v administraci vyhledat konkrétní článek (pouhé listování seznamem článků nestačí); systém, který po přidání nového článku vyžaduje, aby jeho správce navštívil několik interních stránek a jejich následně vygenerovaný obsah nahrál přes FTP na server; systém, který neumožňuje přidat novou kategorii serveru bez následného ručního zásahu v databázi; systém, který neumožňuje komfortně vymazat nevhodné a jinak pobuřující komentáře atd. Změna prostě byla nutná. Každopádně – starý redakční systém nějak fungoval, odvedl svou práci a nyní je čas, aby se odebral do zaslouženého důchodu.

Jak všichni minulí šéfredaktoři určitě dobře vědí, Interval.cz nikdy neměl – a nemá – dostatečné zdroje (ať už finanční, nebo lidské) pro naprogramování vlastního redakčního systému, udržování v chodu a jeho další vývoj. V roce 2009 je naštěstí situace v oblasti publikačních systémů úplně jiná než před osmi lety, takže rozhodnutí opustit současný nevyhovující publikační systém a přejít na nějaký jiný, dostupný zdarma, bylo poměrně jednoduché. Zbývalo pouze vybrat na který. Do užšího výběru se dostaly publikační systémy Drupal, Joomla a WordPress.

Je jasné, že každý z redakčních systému měl své pro a proti. Nechci vás unavovat popisem kritérií, podle kterých jsem se rozhodoval. Po dlouhé úvaze jsem vybral publikační systém WordPress, částečně i z toho důvodu, že jsem s ním měl jisté předchozí zkušenosti (jak s provozováním blogu, tak i s implementací designu do šablon redakčního systému), na kterém jsem mohl poměrně rychle navázat. Ačkoliv se WordPress v praxi používá hlavně pro blogy, prostřednictvím několika pluginů není problém dosáhnout funkčnosti a vzhledu klasického informačního serveru, jak ostatně můžete vidět zde na samotném interval.cz.

Logo WordPress.org

Přechod na diametrálně odlišný redakční systém s sebou přinesl několik změn, na které vás chci upozornit. S tím úplně nejdůležitějším na Intervalu, tj. články, nebyly nějak extra velké problémy (hlavně díky Ondřeji Koppovi), ačkoliv je možné, že tu a tam narazíte na špatný odkaz nebo dokonce rozhozený design (Platí to hlavně v případě velmi starých článků. Pokud něco takového náhodou uvidíte, napište mi, prosím, na miroslav.kucera@interval.cz, ihned sjednám nápravu.) S tím druhým nejdůležitějším, s komentáři pod články, jisté problémy byly, takže jsem po diskusi s programátory zvolil trochu šalomounské řešení. Všechny komentáře byly vygenerovány do statických HTML souborů, nahrány na web a vložen odkaz na ně v příslušných článcích. Staré diskuse jsou tak pořád přístupné čtenářům, a pokud chcete něco poznamenat ke článku, můžete k tomu využít „nový formulář“ na konci článku.

Co ještě není hotovo

Bystří čtenáři si určitě povšimnuli, že záložka Hotová řešení zatím neobsahuje žádné články, a že chybí záložka Fórum a Eshop. Nebojte se, ani o jednu z těchto funkcionalit nepřijdete – postupem času je zprovozníme. Například u Hotových řešení (ať už pro CSS nebo PHP) je problém v tom, že z nějakého důvodu vůbec nejsou umístěny v databázi, ale v samostatných souborech s příponou .ASP na disku, takže je budeme muset převést ručně. Co se týče diskusního fóra, platí pro něj v podstatě totéž co pro starý redakční systém – je to bastl, ve kterém se nikdo nevyzná, a který nemá smysl udržovat. V nejbližší době přejdeme na nějaký jiný systém, pravděpodobně phpBB. Dnes běžíci fórum pak zakonzervujeme ve formě archivu, aby staré diskuse byly stále přístupné.

Co se týče eshopu s knihami, ještě sám nevím ;-) Asi ho omezíme pouze na programátorské knihy z vydavatelství Zoner Press s nějakou speciální slevou pro čtenáře Interval.cz.

Jak se tak dívám, tento editorial je hrozně dlouhý, takže už končím s jeho psaním :-) Na závěr doufám, že všechny zde popisované změny budou k dobrému, a že je oceníte.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

43 komentářů

 1. salam

  Čvn 23, 2009 v 15:32

  To mi ho teda vyndej!

  Odpovědět
 2. Miroslav Kučera

  Čvn 23, 2009 v 15:47

  To salam: vidim, že v Zoneru jsou vtipálci ;-)

  Odpovědět
 3. kritik

  Čvn 23, 2009 v 18:57

  Design byl opravdu nutným osvěžením :-) Jen prosím, zvětšete řádkování textů, nečte se to nejlíp. Taky bych uvítal barevnou syntaxi v ukázkách kódu ve článcích :-) Dík

  Odpovědět
 4. Zvědavý

  Čvn 23, 2009 v 19:02

  Za starých dobrých časů fungovaly podobné odkazy na idéčka coby kotvy, ale problém je, že idéčka zmizely:
  http://interval.cz/clanky/hrichy-pro-sileneho-korektora-clovek-versus-psani-cislovek#inner-links-finance

  Odpovědět
 5. Miroslav Kučera

  Čvn 23, 2009 v 20:34

  To kritik: proklad radku je momentalne nastaven na 125%, ale zitra se na to jeste podivam, zdali je aplikovan i na clanek (mel by byt, ale znate to, clovek nikdy nevi). S temi barevnymi vypisy ale zatim nevim. Zpetne to ale urcite nepujde.

  To zvědavý: ty kotvy smerovaly na jednotlive nadpisy? K cemu je to dobre?

  Odpovědět
 6. Zvědavý

  Čvn 23, 2009 v 22:11

  To Kučera: přesně tak, kotvy směřovaly na nadpisy, v kódu bylo třebas:
  Finance
  Pak se dalo takovýmhle odkazem odkázat na kapitolu finance:
  http://web.archive.org/web/20071012144735/interval.cz/clanky/hrichy-pro-sileneho-korektora-clovek-versus-psani-cislovek/#inner-links-finance
  Třebas ve fóru diskuse.jakpsatweb.cz vede na Interval.cz celken 30 takových linků a za posledních 365 dbů jich je 15.

  Odpovědět
 7. Miroslav Kucera

  Čvn 23, 2009 v 22:35

  To Zvědavý: uz chapu. Bohuzel, jak se na to ted divam, nejsme to uz schopni zajistit. Tyto kotvy se totiz neukladaly ve clanku do DB (cimz by byly nedilnou soucasti clanku a pak by byly obsazeny i zde na interval.cz), ale zrejme je tam pridaval predchozi redakcni system automaticky vzdy, kdyz si clanek nekdo vyzadal. Tohle je vlastne i jeden z duvodu, proc jsme presli na jiny redakcni system – nikdo se v tom systemu moc nevyznal a spousta veci se delala nekonzistentnim zpusobem.

  Odpovědět
 8. MarekS

  Čvn 24, 2009 v 7:17

  Ač nemám moc rád změny, redesign se mi líbí, jen bych se přimlouval za ostylování tabulek, v tuto chvíli jsou velmi nepřehledné.

  Odpovědět
 9. Miroslav Kučera

  Čvn 24, 2009 v 7:40

  MarekS: mate na mysli tabulky u starsich clanku?

  Odpovědět
 10. Karel Kilián

  Čvn 24, 2009 v 8:35

  Je to ten Mirek Kučera, kterému Interval.cz kdysi patřil?

  Odpovědět
 11. Miroslav Kučera

  Čvn 24, 2009 v 8:36

  Karel Kilián: je to tak :-)

  Odpovědět
 12. Karel Kilián

  Čvn 24, 2009 v 8:42

  No tak to zdravím a gratuluji! A pak že si lidi nepamatují staré šéfredaktory :-P
  Nevím, zda si na mne vzpomeneš, ale svého času, když ještě Interval nebyl vysloveně zaměřený na web (a nepatřil Zoneru), tedy když to byl ještě takový ten „všeobecný server,“ jsem pro Tebe psával! :)
  Takže dobří holubi se vracejí!
  Doufám, že to tu rozjedeš, jako „za starých časů!“ :-P

  Odpovědět
 13. Karel Kilián

  Čvn 24, 2009 v 8:44

  Jinak design dobrý. To Ti vždycky šlo :)
  Jen bych se přimluvil za nějaký favicon.
  Každopádně přidávám si to tady po dloooouhých letech do RSS čtečky :)

  Odpovědět
 14. Miroslav Kučera

  Čvn 24, 2009 v 8:45

  Karel Kilián: to vis, ze pamatuju, http://www.1pcrevue.cz/, ze jo :-)

  Odpovědět
 15. Karel Kilián

  Čvn 24, 2009 v 8:46

  Ha – po přidání do RSS čtečky jsem zjistil, že publikujete celé články.
  Samozřejmě je to každého věc, ale podle mne by stačil titulek + perex. Když pro nic jiného, tak kvůli návštěvnosti (když si přečtu celý článek v RSS, tak nemám důvod jít sem :) )

  Odpovědět
 16. Karel Kilián

  Čvn 24, 2009 v 8:47

  JJ, kdysi http://www.1pcrevue.cz, nyní blog.zarohem.cz :) Trošku jsem od vysloveně počítačového zpravodajství utekl :)
  Ať tady neděláme z diskuze chat (to by nám šéfredaktor dal! :-D), pošli mi, prosím, na mail Tvé ICQ :)

  Odpovědět
 17. Miroslav Kučera

  Čvn 24, 2009 v 8:49

  Karel Kilián – ty RSS jsem opravil. Momentalne by se mel zobrazovat pouze nadpis a nekolik uvodnich vet. Zbytek pak po kliknuti. Diky za info :)

  Odpovědět
 18. Karel Kilián

  Čvn 24, 2009 v 8:55

  Jojo, už to vypadá lépe :) Díky!

  Odpovědět
 19. mj

  Čvn 24, 2009 v 14:18

  Zajímaly by mně použité pluginy, šel by sem dát alespoň jejich seznam?

  Odpovědět
 20. Plaváček

  Čvn 24, 2009 v 14:20

  Prolétl jsem nový vzhled jenom zběžně, ještě by možná bylo dobré poladit stylování definičních seznamů.

  Redesign se myslím celkem povedl, ale co naplat – úspěšný odborný ezin dělá obsah. Doufám a věřím, že i v tomto ohledu se začne něco dít. Držím palce.

  Odpovědět
 21. Pavel Kout

  Čvn 24, 2009 v 14:21

  Hodně štěstí, Niky — držím palce.

  Odpovědět
 22. Tomik

  Čvn 24, 2009 v 14:31

  Myslím, že vše stojí a padá s obsahem, takže taky držím palce.

  Jinak co se týče té obarvené syntaxe – myslím, že by nebyl problém to udělat např. i zpětně. http://jush.sourceforge.net

  Odpovědět
 23. Jiří Bureš

  Čvn 24, 2009 v 15:24

  > připadal trochu nevyhovující (ať už svým celkovým pojetím, nebo lpěním na šířce 760 pixelů), takže tohle byla první věc, kterou byla potřeba změnit.

  Škoda, že se přece jenom trochu víc nelpělo na šířce 760 px. Takto mi vpravo utíká pětina obsahu (přitom je tam jenom prázdný sloupec s jedním obdélníčkem), ale hlavně je obsah nalepený doleva a část prvních písme je tím pádem uřízlá. Ještě jednou škoda.

  Odpovědět
 24. Miroslav Kučera

  Čvn 24, 2009 v 15:31

  Jiří Bureš – vpravo neni zadny obsah, tam je jedno reklama 120×600. Puvodne byla v nyni „prostrednicim sloupci“, ale moc ten sloupec natahovala, takze na „posledni chvili“ se hodila uplne doprava. V rozliseni 1024×768 by mel zbyvat nejaky prostor jak vlevo, tak i vpravo (cca 10-20 pixelu na kazde strane).

  Odpovědět
 25. Plaváček

  Čvn 24, 2009 v 18:35

  Ještě si lehce dloubnu. V IE 6 se rozpadá horní navigace. Jeden malý hack by to asi spravil.

  Odpovědět
 26. Jiří Bureš

  Čvn 24, 2009 v 18:57

  Miroslav Kučera > V rozliseni 1024×768 by mel zbyvat nejaky prostor jak vlevo, tak i vpravo

  A jsem u klasické debaty rozlišení vs. viewport. ;-) Já prohlížím v okně, které je užší než 1024.

  BTW nový vzhled není špatný.

  Odpovědět
 27. maryo

  Čvn 25, 2009 v 10:32

  Pekne, jen mi trochu vadi to zarovnani do bloku… Ale rozhodne velky krok vpred…

  Odpovědět
 28. Yagi

  Čvn 25, 2009 v 23:30

  Vitej z5….
  Pachatel se vraci na misto cinu :)

  Odpovědět
 29. Peter Kahoun

  Čvn 25, 2009 v 23:54

  Myslím, že by to chtělo čtenářům připomenout, ať si změní adresu vašeho kanálu ve čtečkách… (ideálně asi novým a posledním příspěvkem do starého feedu?) (via @hassmanm)

  Odpovědět
 30. Miroslav Kučera

  Čvn 26, 2009 v 11:02

  Plaváček: To CSS pro to menu (plus jeho zakomponovani do WordPressu) bylo pro me docela slozite, snad si jeste pamatuju, jak jsem to udelal. Pokud mas nejaky tip, ocenim :-)

  Jiří Bureš: a ty jsi na tom jak? Ja interval designoval tak, aby byl bez rolovani do stran zobrazitelny na 1024×768, pri full okne (to je ostatne dneska trend, pokud se nemylim, viz idnes, aktualne atd.)

  Yagi: ty jeste zijes, xlape? :-))

  Peter Kahoun: dobry postreh, neco jsem tam poslal.

  Odpovědět
 31. Jiří Bureš

  Čvn 26, 2009 v 12:36

  MK> a ty jsi na tom jak?
  Viewport: 855×670 (přitom obrazovka 1280×1024). Tož asi tak.

  Odpovědět
 32. Pavel Buben

  Čvn 26, 2009 v 13:32

  Take drzim novemu Intervalu palce, da se rici ze pred lety jsem na nem jako webdesigner vyrostl :-D Mam dotaz na autora, bylo by mozne zverejinit, jake pluginy jsou na novem Intervalu pouzity? :-) Vzhledem k tomu, ze WP je muj nejoblibenejsi redakcni system tak me to zajima :-)

  Odpovědět
 33. Patrik

  Čvn 26, 2009 v 15:14

  Taky bych se přimlouval za ten seznam pluginů:-) Netušil jsem že z wordpressu jde udětal takovýto web.

  Jinak nový vzhled velmi chválím.. Teď jen přidat na obsahu.

  BTW: jestli potřebujete pomoct s tím převodem ze souborů do db rád pomůžu.

  Odpovědět
 34. Daniel Srb ben Abraham

  Čvn 27, 2009 v 13:27

  Zlepšete čitelnost textu.

  125 % sice je nastaveno, ale je to málo.

  135 % by bylo pro čitelnost lepší, stejně jako zarovnání doleva a ne do bloku.

  Odpovědět
 35. Daniel Orlop Severa

  Čvn 27, 2009 v 14:38

  Dobrý den!
  Já musím říct, že nový design intervalu mě spíše vyděsil. Ne, že bych chtěl nějak orodovat za tu starou krabici, ale znáte to – zvyk je zvyk. A zatímco na starý design jsem byl léta zvyklý, nový – ač o něco lepší, mě překvapil velmi nemile. Myslím, že probíhá-li už redesign nějakého webu, měl by jeho neduhy skutečně zásadně vylepšit, dodat punc moderního přístupu a pokud možno nepřidávat nové chyby.

  Ano, web je vzdušnější… Ale přehlednější? Nevím, nevím… ten přehnaný minimalismus a neoriginální, „novinový“ vzhled je mi nepříjemný. Narozdíl od novin, kde vše dobarvuje spousta různých informací a fotografií, zde mám před sebou fádní nadílku textu, v němž musím hledat a hledat a hledat…
  Řekněte mi například – na co jsou mi ikonky, když jsou všechny stejné? (změna písmenka v ikonce kategorie není změnou)… Kam zmizela „kritika webu“?

  Nezlobte se, ale já zde mám před sebou blog (a to rozhodně ne blog webdesignera), nikoliv internetový magazín. Doba minimalistického vyhýbání se grafice je dávno pryč, a i v době své slávy patřila hlavně přehlednosti a snadné, rychlé a bezmyšlenkovité orientaci, která novému Intervalu rozhodně chybí.

  Odpovědět
 36. Zvědavý

  Čvn 27, 2009 v 15:08

  Někde se vytratily starší zprávičky něco jsem hledal a vygůglil tohle:

  Opravdu unikátní session ID — Interval.cz
  2. únor 2008 … Při provozu webových aplikací je session ID jedním z míst, kde může být ohrožena bezpečnost. Je proto dobré se již při programování zamyslet …
  interval.cz/zpravicky/opravdu-unikatni-session-id/

  Interval.cz odpověděl 404.

  Odpovědět
 37. Marek

  Čvn 29, 2009 v 16:18

  nebo: http://css.interval.cz/clanky/fotogalerie-se-stejnou-vyskou-radku/ stejně jako ostatní domény třetího řádu vrátí neostylovanou stránku

  Odpovědět
 38. Miroslav Kučera

  Čvn 29, 2009 v 16:26

  Zvědavý: do noveho interval.cz jsme neprevadeli vsechny aktuality. Ostatne, jenom minimum lidi ma zajem cist rok ci vice starsi aktualitky.

  Marek: tyto domeny zatim vedou na starou verzi interval.cz. Zatim jsme je ponechali v platnosti, nez hotova reseni CSS a PHP atd. prevedeme do noveho interval.cz. Jsou neostylovany, protoze URL na CSS soubor je „absolutni“.

  Odpovědět
 39. Petr Soukup

  Čvn 29, 2009 v 16:36

  Zdravím všechny,
  zatím se spíš také bohužel přikláním k negativnímu názoru na provedené změny. Na druhou stranu se už těším až opět zalistuju v krásném intervalu:)

  Na design si lidé zvyknou a po drobných úpravách to bude dobré (decentní a jemné).

  Horší je to s články, které jsou pro tento portál nejdůležitější, některé dokonce zmizely (404) a některé nemají správný styl (CSS). Snad by články měli obsahovat vše, o čem se tady píše.

  Jenom sem kroutil hlavou co se s Intervalem stalo a trochu se vyděsil jestli ho někdo neprodal do nesprávných rukou:( Až v této diskuzi sem se dočetl, že až tak v nesprávných rukách není:) Jenom na první pohled se to může zdát.

  Co se týká redakčního systému a financí na něj. Dle mého názoru by mohl být klidně na míru. Samozřejmě pokud by nevyhovoval WordPress nebo Drupal do budoucna. Pro některé IT firmy by to byla prestižní záležitost, ale je pravda, že zadarmo by to asi nebylo.

  Přeju vám hodně síly, ať všechno vyladíte a uživatel je spokojený a hlavně věrný.
  /ps

  Odpovědět
 40. Miroslav Kučera

  Čvn 29, 2009 v 16:41

  Petr Soukup: Zdravim, žádné články by zmizet neměly :) Myslím, že jsme nepřeváděli pouze tiskové zprávy a aktuality. Vše ostatní převedeno je (nepočítám zde hotová řešení, která se teprve převádět budou). Nicméně je pravda, že některé články mohou obsahovat odkazy na jiné články na interval.cz a ty nefungují. To je bohužel věc, kterou jsme nebyli „strojove“ schopni opravit. Články ale jako takové by tu měly být.

  Odpovědět
 41. Miroslav Kučera

  Čvc 16, 2009 v 12:53

  Jinak dekuji Plavackovi (http://plavacek.net) za opravu v CSS vztahujici se k navigacnimu menu a IE 6.

  Odpovědět
 42. Mr. Atsor

  Bře 7, 2010 v 15:17

  Dobrý den, rád bych se zeptal, jak Interval docílil změny velikosti a barvy nadpisů na úvodní straně a v rubrikách. Děkuji moc za odpověď.

  Odpovědět
 43. Miroslav Kučera

  Bře 7, 2010 v 17:57

  Ve WordPressu je to udelano prostrednictvim „uzivatelskych poli“. Jinak receno, vypisuji do stranky hodnotu nejakeho uzivatelskeho pole; tato hodnota se vlozi do prvku

  . A tim padem funguje CSS, ktery to zajistuje.
  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *