Macromedia Fireworks 8

15. září 2005

Po dlouhých dvou letech čekání na novou verzi z laboratoří Macromedie se weboví tvůrci konečně dočkali nových verzí svých oblíbených produktů. Společnost Macromedia právě vydala novou sadu s pořadovým číslem 8 – a na jeden z nich, program Macromedia Fireworks 8, se společně podíváme v tomto článku.

Rozšíření pracovního prostředí

Nově dostal Fireworks přidáno několik paletek. První, na kterou se podíváme, nese název „Image Editing“ a zpřístupňuje nejběžnější funkce pro práci s objekty a bitmapovými obrázky. Práce s panelem je pohodlnější a rychlejší, všechny základní možnosti úpravy jsou na jednom místě, takže není potřeba hledat jednotlivé funkce v menu nebo panelu nástrojů.

Macromedia Fireworks 8 - paletka Image Editing
Macromedia Fireworks 8 – paletka Image Editing

Další paletkou, která urychluje práci, jsou speciální znaky. Konečně už nebude nutné se kvůli vložení některých znaků přepínat do textového editoru a z něj je pak kopírovat zpět do Fireworks.

Macromedia Fireworks 8 - paletka Special Characters
Macromedia Fireworks 8 – paletka Special Characters

Poslední novou paletkou je „Auto Shape Properties“. Tato paletka vylepšuje práci s vkládáním tvarů. U každého tvaru je možné, vedle vizuálního nastavení pomocí různých táhel, nastavit i číselné hodnoty.

Macromedia Fireworks 8 - paletka Auto Shape Properties
Macromedia Fireworks 8 – paletka Auto Shape Properties

Nové možnosti tvorby

Pro webdesignéry je jistě potěšitelné, že Fireworks obsahuje vylepšenou možnost vkládání pop-up menu. Výsledná menu mají daleko čistší kód a lze je ve spolupráci s programem Dreamweaver integrovat do webových prezentací.

Vytváření pop-up menu je velmi snadné. Na prvním panelu nadefinujete strukturu menu včetně podpoložek a jejich cílových URL. Na panelu „Appearance“ nadefinujete typ menu, použité fonty a barvy menu. Na panelu „Advanced“ je následně možné nastavit velikost menu, rychlost skrývání a další drobnosti. Na posledním panelu pak nastavíte pozici menu a jednotlivých podmenu.

Macromedia Fireworks 8 - vytváření pop-up menu
Macromedia Fireworks 8 – vytváření pop-up menu (plná velikost, cca 7 kB)

Nově je přidáno 26 filtrů pro prolínání, jejichž názvy promlouvají samy za sebe: Average, Color Burn, Inverse Color Burn, Soft Burn, Color Dodge, Inverse Color Dodge, Soft Dodge, Soft Light, Fuzzy Light, Hard Light, Exclusion, Negation, Red, Overlay, Green, Blue, Reflexy, Glos, Freeze, Heat, Additive, Subtractive, Subtract, Interpolation, Stamp, XOR.

Práce se soubory

Další významnou oblastí, ve které Fireworks doznal změn, je práce se soubory. Především byly rozšířeny možnosti importu souborů o dalších několik typů – QuickTime Image, MacPaint, SGI a JPEG 2000.

Hromadné zpracování bylo celkově přepracováno. V dávkovém zpracování můžete lehce nadefinovat různé akce, které budou provedeny u vybraných souborů. Nastavit lze například i rotaci obrázku, doostření nebo rozostření a mnoho dalších akcí.

Macromedia Fireworks 8 - dávkové zpracování souborů
Macromedia Fireworks 8 – dávkové zpracování souborů

Další drobná vylepšení

 • Možnost použití dialogu „Uložit jako“, který se chová stejně jako „Export“.
 • Paletka pro písma umožňuje zobrazit v horní části nejpoužívanější písma.
 • Možnost editace tvaru křivky, ke které je připojen text.
 • Textové vrstvy jsou automaticky pojmenovány podle obsaženého textu.
 • Možnost uzamknutí objektu v paletce „Layers“.
 • Podpora tabletů společnosti Wacom.
 • Vylepšená přenositelnost souborů do Macromedia Flash. Nyní jsou při přenosu souboru zachovány výplně, tahy, filtry a prolínání.

Souhrn

Novinek není tolik jako v ostatních aplikacích z rodiny Macromedia Studio 8. Z mého pohledu je práce s novou verzí programu Fireworks rychlejší a pohodlnější. Doufejme, že se nejedná o poslední verzi tohoto výborného grafického editoru a že příště se dočkáme dalšího posílení jeho schopností.

A pokud si chcete možnosti nové verze vyzkoušet na vlastní kůži, na stránkách firmy Macromedia je k dispozici trial verze programu Fireworks i jeho „spolubojovníků“.

Macromedia Fireworks 8 - na OS Windows
Macromedia Fireworks 8 – na OS Windows (plná velikost, cca 300 kB)

Macromedia Fireworks 8 - na Mac OS
Macromedia Fireworks 8 – na Mac OS (plná velikost, cca 300 kB)

Starší komentáře ke článku

Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

Předchozí článek odvarko.cz
Další článek Macromedia Dreamweaver 8
Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

 1. Petr Ricanek

  Lis 25, 2009 v 13:55

  Chtel bych se zeptat jestli existuje ceske vydani, kniha fireworks 8

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *