Microsoft představuje Silverlight 3 a Expression 3

13. července 2009

Nová verze platformy Silverlight a vývojového nástroje Expression přináší snazší vývoj internetových aplikací s podporou videa v plném HD rozlišení a akcelerované 3D grafiky.

Praha, 10. července 2009

Microsoft dnes zpřístupnil již třetí generaci své internetové platformy Silverlight včetně nové verze vývojového nástroje Expression, jež usnadňuje vývoj moderních internetových aplikací s důrazem na multimédia. Rozšiřováním funkcí platformy Silverlight a novými funkcemi pro zrychlení vývoje multimediálních aplikací reaguje Microsoft na poptávku ze strany svých partnerů i koncových uživatelů. Pouhých devět měsíců po uvolnění technologie Silverlight 2 využívá aplikace vytvořené na této platformě již více než třetina všech uživatelů internetu. V České republice pomocí technologie Silverlight například zpřístupňuje Teléfonica O2 ve spolupráci se společností BPA sport marketing bezplatné přenosy z Extraligy ledního hokeje na portálu tv.hokej.cz. Automobilové a zábavné pořady českých televizí Barrandov, Prima a Z1 zase využívají této technologie při internetovým vysílání a s výhodami Silverlightu se také seznámili diváci internetových přenosů z Wimbledonu televizní stanice NBC Universal.

Popularitě platformy Silverlight napomáhá mimo jiné také silný partnerský ekosystém s více než třemi sty certifikovanými partnery schopnými pomoci zájemcům o návrh, vývoj a nasazení moderních webových aplikací. V České republice takto působí společnost LIVEBOX a Visual Connection. Podrobnější informace o Silverlight partnerech najdete na webových stránkách http://www.microsoft.com/silverlight/partners/default.aspx.

„Během velmi krátké doby, zhruba rok a půl od uvedení první verze Silverlightu, se nám podařilo z naprostého nováčka vypracovat významného dodavatele internetových technologií. Již dnes má každý třetí počítač na českém trhu nainstalován Silverlight Plug-in, což dokazuje, že technologie Silverlight se skutečně stává nedílnou součástí moderního webu pro všechny uživatele,“ říká Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje společnosti Microsoft.

Nové funkce i nová cena pro vývojáře

Microsoft v rámci technologie Silverlight 3 a vývojového nástroje Expression 3 představuje celou řadu přelomových vlastností, které vývojářům umožní vytvářet multimediální aplikace s jinak nedostupnými funkcemi:

  • Expression SketchFlow. Pouhé čtyři měsíce od oznámení na konferenci MIX 09 se technologie SketchFlow dostává mezi vývojáře. Její přínos spočívá ve schopnosti rychle vytvářet prototypy budoucích aplikací a vkládat do projektu textové i grafické připomínky v rámci celého vývojového týmu.
  • Mimo prohlížeč / Out of Browser. Silverlight 3 přináší možnost spouštět Silverlight aplikace i mimo webový prohlížeč. Díky tomu je možné přenést interaktivní webové prezentace bez potíží na optická média nebo USB paměťové prvky při zachování stejné funkcionality, jakou má aplikace na webu. Stejně tak je možné Silverlight aplikace spouštět na osobním počítači bez připojení k internetu.
  • Plynulé internetové vysílání / Smooth Streaming. Funkce Smooth Streaming, která je součástí Internet Information Services 7.0 (IIS7) Media Services, umožňuje v kombinaci s prostředím Silverlight 3 jako první řešení na trhu vysílat v internetovém prostředí videa v HDTV kvalitě s rozlišením 1080p.

Kromě výše zmíněných novinek přináší Silverlight 3 stovky dalších nových funkcí zaměřených na zvýšení produktivity práce vývojářů, včetně zabudované podpory pro využívání 3D grafických karet. Tato funkce zajišťuje výrazně vyšší kvalitu grafiky a snižuje zátěž na procesor počítače. Samozřejmostí je také úzké provázání vývojového prostředí Expression Studio 3 se systémem Visual Studio.

Všechny novinky se dočkají představení v průběhu virtuálního slavnostního uvedení na trh, které proběhne na http://www.seethelight.com. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet různé produkty, navštívit stánky zákazníků a partnerů společnosti Microsoft a seznámit se s novinkami v oblasti digitálního designu. K dispozici budou také záznamy přednášek z dnešního uvedení produktů na trh.

Informace o produktech a dostupnost

Silverlight 3 je okamžitě zdarma dostupný ke stažení z http://www.microsoft.com/silverlight. Uživatelé předchozí verze získají aktualizaci automaticky. Expression Studio 3 bude dostupné během následujících 30 dnů, a to včetně 60denní bezplatné zkušební verze dostupné na http://www.microsoft.com/expression/try-it. Expression s funkcí SketchFlow je už nyní ke stažení ve verzi Release Candidate.

Kompletní seznam nových funkcí a vlastností technologie Silverlight 3 a vývojového prostředí Expression Studio 3 je k dispozici na http://www.microsoft.com/presspass/presskits/silverlight.

O společnosti Microsoft

Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem
v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.

Tento dokument je určen pouze pro informační účely. Společnost Microsoft se zříká jakékoliv odpovědnosti za vzniklé situace týkající se užití tohoto dokumentu pro jiné účely. Společnost Microsoft nebude nikdy odpovědná za jakékoliv mimořádné, přímé, nepřímé či vyplývající škody, ať již vzejdou z účinnosti smlouvy, zanedbání nebo jiné skutečnosti vzniklé následkem užití či interpretace tohoto dokumentu či v souvislosti s ním.

Microsoft je registrovaná obchodní značka společnosti Microsoft Corp. ve Spojených státech amerických a/nebo v jiných zemích. Jména společností a produktů zde uvedených mohou být obchodní značky jejich příslušných vlastníků.

Kontakty pro styk s médii a veřejností

Markéta Kuklová, tisková mluvčí, Microsoft v České republice
Telefon: + 420 261 197 111
Mobil: + 420 602 115 216
E-mail: makukl@microsoft.com

Jana Vávrová, PR Consultant, Microsoft v České republice
Telefon: + 420 261 197 111
Mobil: +420 739 491 324
E-mail: v-javavr@microsoft.com

Předchozí článek WordPress 2.8.1 final
Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *