Novinky v prohlížečích: Chrome roste, IE klesá

8. února 2011

Podíl prohlížečů v 01/2011; Záplata pro IE vyjde v úterý; FF4 beta 11 nebude poslední; FF4 Mobile pro Android; Chrome 9; odměna za hacknutí Chrome…

Podíl prohlížečů v lednu 2011

Evropa podle StatCounter

 1. Na špičce se v Evropě dál drží Firefox, který se ale neubránil poklesu z prosincových 38,11% na 37,92% (-0,19%).
 2. Ještě v listopadu vedl žebříček Internet Explorer. Ten v lednu zvětšil svůj odstup na Firefox o více než 1%, když spadl na 36,91%. S meziměsíčním poklesem o 0,61% se MSIE stává největším propadákem.
 3. Bronzovou příčku upevnil prohlížeč Chrome, který z prosincových 14,58% poskočil na 15,47%. Nárůst o 0,89% tak pasuje Chrome do role skokana měsíce.
 4. Safari bylo v prosinci na čtvrtém místě se 4,62% a jen minimálním náskokem před pátou Operou. V lednu mírně posílilo na 4,91% (+0,29%) a Opeře i přes uvolnění nové verze 11 uteklo o další krůček.
 5. Opera se 4,23% zaznamenala proti prosinci pokles o poměrně citelných 0,34% a prakticky tak spadla na úroveň, na jaké byla v lednu 2010. Očividně ani vysouzený dialog pro výběr prohlížeče, který nyní musí zobrazovat operační systémy Windows v Evropě, Opeře žádný prospěch nepřinesl.

Evropa podle StatCounter

Svět podle Net Applications

 1. I v celosvětové statistice je největším propadákem ledna Internet Explorer, kterému patří první příčka s rovnými 56%. Proti prosinci si ale prohlížeč od Microsoftu pohoršil o 1,08%.
 2. Druhý Firefox také klesal – tentokrát ale jen o setinky procent. V lednu byl započítán u 22,75% (-0,06%) uživatelů.
 3. Chrome, jež v prosinci jen o dvě setiny zůstalo pod desetiprocentní hranicí, poprvé v historii překonalo 10% – konkrétně získalo 10,70% (+0,72%) a i v tomto pohledu se stalo nejrychleji rostoucím prohlížečem na trhu.
 4. Polepšilo si také Safari – z prosincových 5,89% na lednových 6,30% (+0,41%). Dá se předpokládat, že za rostoucím trendem stojí především popularita zařízení jako je iPhone a iPad.
 5. Opera se trochu trápí na páté příčce, přičemž v celosvětovém měřítku jí patří jen 2,28% (+0,05%).

Zdroje: StatCounter a Net Applications.

Microsoft

Záplata pro Internet Explorer vyjde v úterý

Druhé úterý v měsíci je již tradičně ve znamení systémových a programových aktualizací z dílny Microsoftu. Podle únorového Microsoft Security Bulletin Advance Notification se bude jedna ze záplat týkat také Internet Exploreru. Konkrétně se má jednat o opravu zranitelnosti, umožňující vzdálené spuštění škodlivého kódu při otevření webové stránky, jež byla poprvé publikována v prosinci loňského roku. Postižen je Internet Explorer verze 6, 7 a 8 na všech podporovaných platformách.

Zdroj: Microsoft.

Mozilla

Firefox 4 boduje v rychlosti JavaScriptu

Mozilla prezentovala tabulku se srovnáním rychlosti zpracování JavaScriptu, ve které proti Firefoxu 4 beta 10 stojí Firefox 3.6.x, poslední beta Internet Exploreru 9 a Chrome 9. Srovnání vychází ze zavedených testů SunSpider, V8, Kraken a Zimbra. Pokud se jednalo o hodnověrné testování, vypadá Firefox 4 velice slibně.

Firefox 4 boduje v rychlosti JavaScriptu

Zdroj: Mozilla Wiki

Firefox 4 beta 11 vyjde pravděpodobně tento týden a nebude poslední

Zdá se, že desátou betaverzí období testování Firefoxu 4 ještě neskončilo a poslední zřejmě nebude ani beta 11, které se nejspíš dočkáme tento týden. Jedním z problémů, který musí vývojáři řešit, jsou chyby při práci s Hotmailem, k jejichž odstranění je nutná součinnost s Microsoftem. Zcela vyloučena není ani varianta, že před prvním kandidátem na uvedení (RC) přijde ještě beta 12 a 13. Plány, podle kterých měl být finální Firefox 4 dostupný do konce února, se tak s velkou pravděpodobností rozplývají. Připomeňme, že podle původních předpokladů měl Firefox 4 vyjít na podzim loňského roku.

Zdroj: The Register.

Firefox 4 Mobile beta 4 pro Android a Maemo

Ruku v ruce se vzestupem mobilních operačních systémů roste i zájem vydavatelů webových prohlížečů o prosazení svých produktů na této platformě. Potvrzuje to i Mozilla, která chystá Firefox 4 pro populární Android, ale též pro zatím okrajové Maemo. Poslední testovací sestavení je možné stahovat buď za Android Marketu, nebo z webu Firefox Mobile.

Mozilla se tentokrát zaměřila na rychlost prohlížeče a slibuje rychlejší start aplikace, načítání stránek a svižnější reakce na posouvání a přibližování obsahu. Podle autorů by se mělo jednat o dosud nejrychlejší verzi pro platformu Android. Kromě toho že, aktuální beta zabírá v telefonu méně místa, je stabilnější, méně náročná na paměť, vyřešila také několik dalších problémů a slibuje lepší podporu HTML5, CSS a JavaScriptu. Galerie doplňků pro Firefox Mobile nabízí více než stovku rozšíření, kterými lze přizpůsobit vlastnosti a funkčnost prohlížeče.

Zdroj: The Mozilla Blog.

Google

Chrome 10.0.648.18 dev

V pondělí 31. ledna vyšla vývojová verze prohlížeče Chrome s číslem 10.0.648.11. Toto sestavení přineslo kromě zvýšení stability také další inovace stránky pro nastavení prohlížeče. Vývojáři upozornili, že aktualizace provede nastavení všech položek v about:flags na původní hodnoty, takže je uživatelé, kteří zde prováděli změny, budou muset nastavit znovu.

Ve čtvrtek byl uvolněn další vývojový build 10.0.648.18. Ten přinesl aktualizaci javascriptového jádra V8 na verzi 3.0.12.8, vyřešil pád prohlížeče nastávající při ukončení správce stahování a opravil některé další chyby.

Můžeme předpokládat, že po uvolnění stabilního Chrome 9 bude Chrome 10 v dohledné době přesunuto do beta kanálu a ve vývojové větvi se objeví Chrome 11.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Chrome 9.0.597.86 beta

V úterý vyšla betaverze Chrome 9 s číslem sestavení 9.0.597.84. Opravovala jen čtyři drobné chyby a ve čtvrtek vyšla jako stabilní verze.

Čtvrteční build 9.0.597.86 byl určen jen pro operační systémy Windows a jedinou podstatnou změnou byla opětovná aktivace režimu sandbox pro přehrávač Flashe.

V brzké době bude do betakanálu přesunuta desátá generace prohlížeče.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Chrome 9.0.597.84 stable

S třítýdenním zpožděním vyšla ve čtvrtek devátá generace prohlížeče Chrome (informovali jsme v bleskovce). Za finální bylo prohlášeno úterní sestavení 9.0.597.84.

Novinka přinesla devět bezpečnostních záplat: jednu kritickou, dvě velmi důležité a šest s nejnižším stupněm závažnosti. Kromě toho přišlo Chromě 9 se třemi hlavními novinkami:

Zdroj: Google Chrome Releases.

Google nabízí 20 000 USD za hacknutí Chrome

Google očividně věří v bezpečnost svého prohlížeče Chrome. Společnost totiž nabídla bonusovou odměnu ve výši dvaceti tisíc dolarů tomu, kdo dokáže prolomit režim sandboxu (oddělený běh prohlížeče od ostatních procesů) a ovládnout hostitelský operační systém. Celá akce by měla proběhnout v rámci soutěže hackerů Pwn2Own, která se koná v kanadském Vacouveru od 9. do 11. března. Podmínky jsou přitom následující: Chrome bude nainstalováno na počítači s operačním systémem Windows 7 a k útoku smí být využito pouze bezpečnostního nedostatku v prohlížeči, nikoli v samotném systému.

Důvěra vývojářů v bezpečnost Chrome je přitom opodstatněná – v loňském ročníku Pwn2Own bylo totiž Chrome jediným prohlížečem, který v rámci této soutěže odolal všem útokům. Letos budou hackeři zkoušet prolomit zabezpečení Internet Exploreru, Safari, Firefoxu a Chrome.

Zdroj: ZDNet.

Chrome zvládne přehrát video H.264 s pluginem od Microsoftu

Společnost Google vydala ve druhé dekádě ledna tohoto roku oznámení, že její prohlížeč Chrome přestane podporovat video kodek H.264 z důvodu, že není skutečně otevřeným kodekem jako WebM nebo OGG Theora. S jeho implementací ale počítá Microsoft ve svém Internet Exploreru, stejně jako Apple v Safari. Hrozila tak další válka prohlížečů.

Bylo jasné, že Microsoft nebude chtít ztratit podporu preferovaného kodeku, takže ohlášení doplňku pro Chrome, který umožní přehrávání videa kódovaná v H.264/MPEG-4, bylo jen otázkou času. Doplněk bude fungovat v Chrome 8 a novějších verzích, ovšem pouze pod Windows 7.

Zdroj: The Register.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

3 komentářů

 1. anonym

  Úno 8, 2011 v 14:31

  „Novinky v prohlížečích: Chrome roste, IE klesá“

  co je v na tom souhrnu nového? ;)

  Odpovědět
 2. Miroslav Kucera

  Úno 8, 2011 v 22:23

  anonym: to nesmite skoncit u nadpisu clanku ;-)

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *