Novinky v prohlížečích: Firefox 3.5.3

14. září 2009

Nejnovější Firefox, termíny vydání dalších verzí a česká příručka zdarma. Kromě toho si můžete stáhnout nové verze Google Chrome, Opery, SeaMonkey či nástaveb Avant Browser a Maxthon.

Firefox 3.5.3

Nejzásadnější novinkou uplynulého týdne je bezesporu další update Firefoxu, uvolněný pod číslem 3.5.3. Tato verze přináší především opravu čtyř bezpečnostních chyb, z nichž tři jsou označeny jako kritické. Kromě nich byly opraveny i chyby způsobující nestabilitu aplikace. Jednou z novinek by mělo být upozorňování na neaktuální verzi pluginu Flashe, který může být ve svých starších verzích zásadní dírou do systému. Předpokládá se, že časem by se podobné upozornění mohlo týkat nejen produktů Adobe, ale také dalších zásuvných modulů a rozšíření.

K upgradu na novou verzi by mělo dojít automaticky. Pokud jste dosud neaktualizovali, doporučujeme neváhat a stáhnout Firefox 3.5.3 ručně:

Zdroj: Mozilla Developer Center.

Pro ty, kdož z jakéhokoli důvodu zůstávají na starší verzi tohoto prohlížeče, je tu update na 3.0.14. Ten řeší pět bezpečnostních děr, z nichž jsou jako kritické označeny tři.

Další vývoj Firefoxu

Mozilla také uvolnila informace o termínech uvádění dalších verzí svého prohlížeče. Vězte, že plány jsou následující:

 • Firefox 3.6 – říjen až listopad 2009.
 • Firefox 3.7 – únor až březen 2010.
 • Firefox 4.0 – říjen až listopad 2010.

Zdroj: Firefox Roadmap.

Česká příručka pro uživatele zdarma

Pavel Chovančík ze společnosti FOXINUS solutions s.r.o. připravil coby svůj příspěvek komunitě českou příručku ovládání Firefoxu 3.5. Bezmála 140-stránkový dokument, uvolněný pod licencí GNU Free Documentation License, obsahuje zevrubný popis prostředí programu, ale také tipy, triky a rady „Co dělat, když…“ Příručku je možné bezplatně kopírovat a šířit za dodržení podmínek licence.

Zdroj: Blog Pavla Chovančíka.

Google Chrome 3.0.195.20 beta

Do beta kanálu Google Chrome byla povýšena vývojová verze 3.0.195.20. Ta by měla přinést vyšší stabilitu, opravu chyb souvisejících s otevřením nového listu a podporu témat.

Připomeňme, že jako stabilní je označena zatím stále pouze druhá verze Chrome, naopak vývojová větev již dosáhla čísla čtyři.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Google Chrome 4.0.207.0 dev

Vývojová větev Chrome opět pokročila o další krůčky, přičemž opravy se tentokrát zaměřily na chyby v zobrazování na platformách Linux a Macintosh. Patrně nejzásadnější novinkou je nový způsob obrany proti tzv. „cross-site scripting“ útokům.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Opera 10.10

Opera přišla s dalším vydáním verze 10.10 s podporou integrovaného webového serveru Unite. Zaměřuje se na problémy s uživatelským rozhraním a řeší některé příčiny pádu programu. Jedná se ale zatím pouze o vývojovou verzi, která může obsahovat ještě další chyby.

Zdroj: Opera Desktop Team.

SeaMonkey 1.1.18

Balík SeaMonkey (původně známý pod názvem Mozilla Suite) přichází s další verzí, tentokráte zaměřenou na opravy. Konkrétně toto vydání opravuje dvě chyby, označené jako kritické.

SeaMonkey je balík aplikací, obsahující webový prohlížeč založený na jádře Gecko, e-mailového klienta, editor HTML a XHTML souborů a IRC klienta.

Zdroj: SeaMonkey Download & Releases.

Avant Browser 11.7 build 37

Avant Browser je jednou z nejpopulárnějších nástaveb Internet Exploreru, který rozšiřuje o celou řadu vylepšení a funkcí. Pochopitelně je tedy dostupný pouze ve variantě pro MS Windows.

Zde jsou některé hlavní „taháky,“ jimiž chce tento produkt oslovit uživatele:

 • Online ukládání profilu (oblíbených položek, konfigurace, …), přičemž tento profil je dostupný odkudkoli z Internetu.
 • Automatické vyplňování formulářů jedním klikem.
 • RSS čtečka, podporující jak RSS, tak i kanály formátu ATOM, umožňující jejich procházení podobně, jako surfování po webových stránkách.
 • Podpora ovládání prostřednictvím gest myší.
 • Blokování reklam – vyskakovacích oken, flashových formátů a reklamních proužků.
 • Mazání veškeré historie po surfování.
 • Stáhnout Avant Browser 11.7 build 37.

Zdroj: Oficiální web Avant Browser.

Maxthon 2.5.7.1162

Maxthon je další nadstavbou nad Internet Explorer, používaný více než 250 miliony uživatelů po celém světě. Aktuální novinka přichází, kromě dalších, s těmito vylepšeními:

 • přidán modul, prověřující bezpečnost URL adresy. Pokud by se uživatel pokusil navštívit nebezpečný web, stránka bude zablokována a zobrazí se varování.
 • přidána funkce nastavení hlasitosti zvuku v prohlížeči.
 • přidáno menu Edit.
 • nový přihlašovací mechanismus.
 • offline režim.
 • přidána synchronizace dat jako jsou oblíbené položky a údaje formulářů.
 • přidán modul Quick Access, což je obdoba „Rychlého přístupu,“ známého z Opery. V případě Maxthonu jsou zobrazovány náhledy devíti webů a nejčastěji navštěvované adresy.
 • možnost blokování reklam přímo z kontextového menu.
 • Stáhnout Maxthon 2.5.7.1162.

Zdroj: Maxthon blog.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

3 komentářů

 1. Ofi

  Zář 14, 2009 v 18:03

  Máte tam chybičku:
  F’o’refox 4.0.
  Už aby vyšla aspoň ta 3.6 která má být rychlejší a hlavně má opravit problémy „lagování“ firefoxu, které se dnes děje 30% uivatelů.

  Odpovědět
 2. Miroslav Kučera

  Zář 15, 2009 v 9:05

  Ofi -> preklep opraven. Dekuji za info :-).

  Jinak co myslite tim lagovanim firefoxu? Jak se to projevuje?

  Odpovědět
 3. Kuba

  Říj 30, 2009 v 1:11

  Mě firefox laguje při downloadech…ať už taham cokoliv odkudkoliv, stahuje to 1 sec normálně a pak to cca 1-2 vteřiny čeká, pak to zas 1 sec stahuje a pak zas čeká a tak furt dokola…vše se stáhne v pořádku, jen to šíleně trvá oproti tomu jak by to mohlo být rychlé bez toho cukání…když pak stahuju přes Explorer tak to jede plynule, ale explorer SUX :) … nevíte někdo co s těma lagama? Budu vděčný za radu … kdyžtak na email pls…

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *