Novinky v prohlížečích: Firefox 4.0 beta 4

30. srpna 2010

FF 4.0 beta 4; Fennec 2.0 Alfa pro Android; Začal vývoj Chrome 7; Jak bude vypadat IE9?; V IE6 nebude fungovat Facebook Chat; Vyšel finální Maxthon 3.

Mozilla

Firefox 4.0 beta 4

Patrně největší událostí uplynulého týdne na poli webových prohlížečů bylo uvolnění čtvrté betaverze Firefoxu 4.0, ke kterému došlo v úterý 24. srpna. Hlavními novinkami jsou integrovaná synchronizace Firefox Sync a nový způsob organizace záložek Firefox Panorama (původně vyvíjený pod názvem Tab Candy, později krátce prezentovaný jako Tab Sets). Kromě toho bylo opraveno i 623 nalezených chyb.

Firefox Sync (vyvíjený od roku 2007 – tehdy ještě coby nezávislý doplněk pod hlavičkou Weave) zajišťuje synchronizaci oblíbených položek, historie, přihlašovacích údajů, vyplněných webových formulářů a otevřených panelů mezi více zařízeními. Kromě synchronizace například mezi pracovním a domácím počítačem najde Sync využití i jako záloha prohlížeče. Z této synchronizace mohou těžit také uživatelé iPhonů, kteří se ke svým datům dostanou pomocí aplikace Firefox Home. Data jsou odesílána šifrovaně, jsou jištěna heslem a bezpečnostní frází, takže by – samozřejmě při použití dostatečně silného hesla – nemělo hrozit jejich zneužití.

Firefox Panorama je podle Mika Beltznera revolucí ve správě panelů. Umožňuje v uživatelsky přívětivém rozhraní seskupit panely do skupin a pracovat s těmito skupinami odděleně od ostatních. To ocení především uživatelé, otevírající velké množství panelů, případně majitelé netbooků s malými displeji. K organizaci panelů pomocí Panoramy se kromě tlačítka vedle adresního řádku nyní dostanete klávesovou zkratkou [Ctrl+mezerník]. Asi nejvýstižnějším popisem této funkce je přirovnání k pohledu na hrací karty, vyložené na stole.

Čtvrtá beta přináší také nové experimentální API, známé jako mozRequestAnimationFrame, jež by mělo poskytovat vyšší výkon v javascriptových animacích.

Renderování grafiky skrze Direct2D není pod operačními systémy Windows ve výchozím nastavení aktivní, což již dříve vysvětlil viceprezident pro vývoj Mike Shaver tím, že funkce ještě není připravena k masivnímu použití. Hardwarovou akceleraci je ale možné zapnout ručně – v takovém případě jsou pak některé operace prováděny procesorem grafické karty.

Beta 4 je dostupná v celkem 39 jazykových mutacích a to jak pro Windows, tak i pro Macintoshe a Linux. Předpokládá se, že pátá beta by mohla vyjít v první polovině září. V říjnu je očekávána první RC verze a možná již v listopadu se uživatelé konečně dočkají finálního Firefoxu 4.0.

Zdroj: The Mozilla Blog a Mozilla Links.

Fennec 2.0 Alfa pro Android a Nokii N900

Další důležitou novinkou je alfaverze druhé generace mobilního Firefoxu – tedy prohlížeče vyvíjeného pod pracovním označením Fennec. V tuto chvíli jsou k dispozici testovací sestavení pro Android 2.0 a vyšší a Nokii N900. Fennec je postaven na stejné technologii jako desktopový Firefox a kromě dalších funkcí podporuje i tolik oblíbená rozšíření. Důležitou vlastností je implementace synchronizačního mechanismu Sync, díky kterému můžete na mobilním telefonu pokračovat v práci tam, kde jste skončili na počítači. Hlavním cílem této verze je zvýšení výkonu a uživatelské odezvy. K tomu by měly přispět dvě technologie s kódovým označením Electrolysis a Layers. V této alfaverzi již funguje prvně jmenovaná, umožňující běh rozhraní prohlížeče v samostatném procesu, odděleně od vykreslování webového obsahu.

Následující verze s implementovanou technologií Layers pak přinese zásadní zlepšení výkonu v graficky náročných operacích, jako je posouvání stránek, zvětšování, animace a přehrávání videa. Pracuje se také na optimalizaci těchto činností pomocí hardwarové akcelerace grafiky, jež se postupně objevuje v mobilních zařízeních.

Na tomto místě je vhodné podotknout, že se ještě nejedná ani o betaverzi, čili při případném testování lze počítat s problémy se stabilitou aplikace.

Zdroj: The Mozilla Blog.

Google

Chrome 7.0.503.0 Dev

Začal vývoj sedmé generace Chrome, předznamenávající patrně brzké uvolnění Chrome 6 do stabilního kanálu (v tuto chvíli je jako stabilní prezentován Chrome 5, v beta kanálu pak najdete Chrome 6). Uvolněné sestavení nepřináší v tomto okamžiku v podstatě nic zásadního – pouze opravuje problém při napsání IP adresy do adresního řádku v režimu offline. Další novinky budou teprve následovat.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Chrome 6.0.472.51 Beta

V beta kanálu se objevilo Chrome s číslem 6.0.472.51, přinášející opravy týkající se stability, drobné úpravy v uživatelském rozhraní a některé další změny v překladech. Vzhledem k výše uvedenému uvolnění vývoje sedmé generace lze předpokládat, že Chrome 6 brzy vyjde jako stabilní verze.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Microsoft

Jak bude vypadat Internet Explorer 9?

Po předešlých podvržených snímcích obrazovky Internet Exploreru 9 se minulý týden spatřil světlo světa další. Ten je považován odbornou veřejností za reálný, neboť se objevil 25. srpna na webu ruského Microsoftu, odkud byl následně stažen. Z obrázku lze vypozorovat několik potenciálních novinek – například integraci adresního řádku a vyhledávacího pole do jednoho, což mohou znát uživatelé Chrome. Explorer 9 by také proti svému předchůdci měl nabídnout jednotné menu, zpřístupňující všechny funkce, a celkově odlehčené uživatelské prostředí po vzoru konkurence. V pravé horní části okna bychom měli najít tlačítka pro přechod na domovskou stránku, přístup k oblíbeným položkám a nastavení. Na snímku ale například chybí tlačítka pro obnovení stránky a pro zastavení načítání.

Internet Explorer 9

Internet Explorer 9

Zda je toto skutečně rozhraní připravované novinky se dozvíme již 15. září, kdy by měla být uvolněna první betaverze.

Zdroj: ZDNet.

V Internet Exploreru 6 nebude fungovat Facebook Chat

Podle zápisku Rodriga Schmidta na blogu Facebooku přestane tato sociální síť podporovat Internet Explorer 6 v aplikaci Chat. Schmidt vysvětluje toto opatření tím, že starší webové prohlížeče, jako je devět let starý Explorer 6, nepodporují různé funkce, které Facebook zavede a jež jsou nezbytné pro další vylepšování a zvýšení stability Chatu. O funkčnosti samotných stránek Facebooku v tomto prohlížeči se autor nezmiňuje. Uživatelům Internet Exploreru 6 je doporučeno přejít na aktuální verzi, nebo alternativní produkt.

Zdroj: Facebook Blog.

Opera Software

Opera 10.70 build 9034

Opera vydala v uplynulém týdnu jen jedno testovací sestavení s číslem 9034. Právě číslo buildu je jednou z podstatných novinek – po dřívějším sjednocení číslování verzí pro Linux a Mac OS se nyní sjednocuje také číslo sestavení pro Windows. Od této verze tedy ponese Opera pro všechny platformy stejné číslo buildu. Smyslem tohoto opatření je lepší koordinace chybových hlášení a komentářů od uživatelů.

Aktuální sestavení opravilo tři zásadní chyby – například HTML5 video nefungující kvůli chybějícím souborům GStreameru, nefunkční ovládání myší a pád aplikace po rozšíření položek na panelu nástrojů v e-mailové aplikaci. Kromě toho bylo opraveno dalších 25 nalezených problémů, projevujících se pod všemi podporovanými operačními systémy.

Zdroj: Opera Desktop Team.

Maxthon

Vyšla finální verze Maxthonu 3

Po nespočtu testovacích sestavení vyšla konečně třetí generace prohlížeče Maxthon (v minulosti známý jako MyIE). Nejzásadnější novinkou je schopnost používání dvou vykreslovacích jader – k dosavadnímu Tridentu (z Internet Exploreru) přibyl stále populárnější Webkit (Safari, Chrome). Z dalších funkcí zmiňme například blokování reklam, synchronizaci oblíbených položek a cookies, přetahování panelů a řadu dalších vylepšení, jež byly přidány především na základě požadavků od uživatelů. Zajímavá by mohla být funkce Maxthon Multi Search, nabízející porovnání výsledků hledání z Google, Yahoo, Bing a dalších uživatelsky definovatelných vyhledávačů. Konzervativní příznivce Maxthonu pak možná potěší klasický skin s tradičním vzhledem předchozích generací Windows. Přibyly také další funkce, jež je možno vyvolat gestem myši a byla opravena celá řádka nalezených chyb.

Zdroj: Maxthon Forum.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

  1. Anonym

    Zář 1, 2010 v 0:01

    V popisu snimku IE9 uvadite, ze na nem chybi tlacitka pro obnoveni stranky a zastaveni nacitani. Obe zminovana tlacitka jsou v prave casti adresniho radku.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *