Novinky v prohlížečích: Google Chrome 4 se synchronizací

26. srpna 2009

Google Chrome přišel s novou verzí 4, přinášející synchronizaci záložek. U Opery rozdělili verze na s a bez Unite. Vyšel nový Maxthon.

Google Chrome 4.0.202.0

Vývojová verze Google Chrome poskočila z čísla 3 rovnou na čtyřku a půjde-li to dál tímto tempem, nebude trvat dlouho, než v číslování předežene Operu, která je aktuálně vyvíjena ve verzi 10.0. Připomeňme si, že finální verze, která je určena pro běžné nasazení, je teprve u čísla 2.

Verze 4.0.201.1 obsahuje všechny změny a opravy verze 3.0.197.11, navíc přidává jednu podstatnou novinku, kterou je synchronizace záložek, nebo chcete-li oblíbených položek.

Jestliže chcete tuto funkci vyzkoušet, budete ji muset aktivovat poněkud kostrbatější cestou.

 1. Spusťte Google Chrome s parametrem --enable-sync. Vývojová verze se instaluje do C:\Documents and Settings\název_profilu\Local Settings\Data aplikací\Google\Chrome\Application\, z tohoto adresáře vyvoláte chrome.exe --enable-sync, případně tak lze učinit úpravou zástupce v menu Start.
 2. V menu Nástroje (tj. pod ikonkou klíče) pak bude viditelná položka Sync my bookmarks.
 3. Po jejím zvolení budete vyzváni k zadání své e-mailové adresy na GMailu a zadání hesla.
 4. Tím by měla být synchronizace aktivována.

Funkci synchronizace ocení především uživatelé, kteří při své práci používají více počítačů. Hodit se ale může i těm, jež mají jeden stroj – synchronizace se totiž odehrává přes službu Google Docs a záložky se promítají do jejího webového rozhraní, díky čemuž jsou dostupné z jakéhokoli počítače, připojeného k Internetu, tedy například i z internetové kavárny. Další výhodou je samozřejmě možnost takto provádět zálohu odkazů na oblíbené stránky.

Pro synchronizaci se používá tzv. „push“ technologie, což v praxi znamená, že jakákoli změna (přidání, smazání, úprava) položky se prakticky okamžitě promítá jak na web, tak i na všechny další synchronizované prohlížeče.

Ve čtvrtek pak byla vydána verze 4.0.202.0, přinášející opravu několika desítek chyb, projevujících se například při práci s prvky video a audio z připravované normy HTML 5.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Opera 10

Po několika vydáních s a bez integrované funkce Unite se vývojáři rozhodli rozdělit verze na 10.0, což by měl být jen samostatný prohlížeč a 10.10, obsahující zmiňovanou novinku Unite. Jak jste se na Intervalu dozvěděli již dříve, Unite je technologie, umožňující snadné sdílení dat skrze Internet a měla by být hlavním tahákem desáté verze Opery.

V průběhu týdne se pak objevilo další vydání Opery s Unite (tedy 10.10), opravující nově nalezené chyby, jako například opravu pádů při zapnutých službách UPnP, navíc přibyla podpora operačního systému FreeBSD 8.

Zdroj: Opera Desktop team.

Maxthon 2.5.5.308

O poslední verzi Maxthonu jsme informovali v první dekádě srpna. Ani vývojáři tohoto prohlížeče nezahálejí, takže se v minulém týdnu objevila další „setinková“ verze, přinášející následující změny:

 • Opravena chyba, způsobující pád prohlížeče.
 • Vylepšena funkce Vpřed a Zpět tak, aby podporovala některé multimediální klávesnice s těmito tlačítky.
 • Opraveno zobrazování stránek Google Readeru, které dělalo problémy při minimalizaci a následné maximalizaci.
 • Přidány klávesové zkratky v kontextovém menu pod pravým tlačítkem myši.
 • Opraveny nekorektní ikony u souborů asociovaných s Maxthonem.
 • Opraven problém při importu oblíbených položek, exportovaných z Internet Exploreru 8.
 • Stáhnout Maxthon 2.5.5.308 (Windows)

Zdroj: Maxthon.com.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

2 komentářů

 1. Petr Snobelt

  Srp 26, 2009 v 8:32

  Pro synchronizaci záložek se již dnes dá s úspěchem používat FF a Delicious.com plugin. Funguje to skvěle.

  Odpovědět
 2. Karel Kilián

  Srp 26, 2009 v 10:54

  Ano, máte pravdu.
  Ostatně syncronizaci má také nějaký ten pátek Opera – minimálně od nějaké verze 9.x.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *