Novinky v prohlížečích: Opera 10.50

4. března 2010

Opera má verzi 10.50 – představíme novinky. Pokračuje i vývoj Google Chrome (zajímavý je překlad stránek). Podíváme se i na betaverzi i Maxthonu 2.5.

Opera Software

Finální Opera 10.50 je tu!

Doslova smršť „release candidate“ připravili na konec minulého a začátek tohoto týdne vývojáři Opery.

 • středa 24.2. – uvolněna beta 2 pro Windows.
 • čtvrtek 25.2. – uvolněna beta pro Macintosh.
 • neděle 28.2. – první release candidate pro Windows. Odpoledne následovala RC2.
 • pondělí 1.3. – RC3, RC4 a RC5.
 • úterý 2.3. – vypuštěna finální verze (původní build 3296 neboli RC5).

Od vydání první pre-alfa verze uplynulo jen něco málo přes dva měsíce, což je v historii tohoto prohlížeče rekordní tempo. Ačkoli to norská společnost sama nepřiznala, předpokládá se, že překotná snaha o vydání Opery 10.50 souvisí se spuštěním tzv. „ballot screenu,“ v němž si evropští uživatelé Windows XP, Vista a 7 mohou vybrat alternativní prohlížeč. Tomu by nasvědčovala i pozornost, která byla věnována vzhledu – nová Opera 10.50 je „naleštěnější“ a designově čistší (výchozí skin bývá často přirovnáván ke Google Chrome). Dalším argumentem, podporujícím domněnku, že rychlé uvedení Opery 10.50 bylo motivováno „ballot screenem,“ je zaměření vývoje především na platformu MS Windows, zatímco sestavení pro Linux a Macintosh zůstaly na vedlejší koleji a vydání finální verze pro tyto platformy je teprve ve stádiu příprav. Na těchto platformách je stále ještě mnoho problémů, které je nutné vyřešit.

Největším tahákem nové Opery je výrazně vyšší rychlost, která by podle předběžných testů měla pokořit veškerou konkurenci. Patrně i při běžném surfování zaznamenáte, že Opera načítá stránky skutečně svižně. Samozřejmě nebyly opomenuty ani nové webové technologie a podpora těch stávajících. I díky tomu Opera dosahuje v Acid3 testu výsledku 100 bodů ze 100 možných.

Hlavními novinkami aktuální Opery jsou:

 • Vylepšené jádro renderovací hádro Presto 2.5 přinášející například podporu elementu VIDEO z normy HTML 5 či některých rozšíření CSS 3.
 • Nové JavaScriptové jádro Carakan výrazně zrychlující zpracování skriptů. Například v testu SunSpider dosahuje Carakan bezmála desetkrát lepších výsledků, předchozí Opera 10.10.
 • Nová grafická knihovna VEGA, používaná nyní pro veškeré grafické operace (časem snad nabídne i podporu hardwarové akcelerace).
 • Podpora tzv. „private browsing“ (v české mutaci jako soukromé procházení), kdy prohlížeč neukládá žádné informace. Opera podporuje tento způsob procházení v nových oknech, ale i v rámci jednotlivých panelů.
 • Nový skin, který při zapnutém Aeru nezobrazuje titulek okna, s několika novými efekty.
 • Zcela bylo vypuštěno klasické horizontální menu a všechny položky byly přesunuty a přeskupeny do tlačítka „O“ v levém horním rohu okna (podobné řešení se očekává také u Firefoxu 4.0). Tím došlo k posunutí oušek panelů směrem k horní hraně a také ke zvětšení prostoru pro zobrazované stránky.
 • Doplňky u Opery zvané „Widgets“ sice nikdy nebyly hlavním tahákem tohoto prohlížeče, přesto jim vývojáři věnovali poměrně velkou pozornost. Nyní je možné je spouštět nezávisle na prohlížeči v samostatných procesech. Pokud tedy ve Widgetu dojde k chybě, neohrozí stabilitu Opery jako takové.
 • Lepší integrace s operačním systémem Windows 7; kromě podpory Aera přináší především podporu tzv. „jump listů.“
 • Do inovovaného grafického rozhraní zapadají také nové dialogy – například dotaz na uložení hesla se nyní nezobrazuje v samostatném okně, nýbrž se vynoří z horní lišty, což dobře znají uživatelé Internet Exploreru a Firefoxu.
 • Vylepšení se dočkal i panel náhledů otevřených listů, jehož výšku lze nastavovat tažením myši a náhledy se tomu přizpůsobují.
 • Nové vyhledávání v rámci stránky – po stisku Ctrl+F stránka ztmavne a během psaní se barevně graficky zvýrazňují odpovídající slova v textu.
 • Inovováno bylo tlačítko Zobrazení v pravém dolním rohu. Kromě možnosti zoomování stránky pomocí posuvníku dovoluje také přizpůsobení zobrazení šířce okna a vypnutí či zapnutí obrázků.
 • Vylepšená stránka pro pokročilejší konfiguraci prohlížeče opera:config.

Vzhledem k překotnému vývoji a snaze o co nejrychlejší vydání finální verze se dá předpokládat brzké uvedení opravné verze patrně s číslem 10.51. Doufejme, že se vývojáři zaměří na úsporu paměti, neboť na testovací sestavě s Windows XP zabrala nová Opera po hodině práce přes 250 MB RAM, po dvou hodinách vyšplhala dokonce na 450 MB.

Zdroj: Opera Desktop Team.

Google

Google Chrome  4.1.249.1021 beta pro Windows

Do beta kanálu pro Windows byla povýšena verze s číslem 4.1.249.1021. Tato verze obsahuje některé funkce, které chce Google vyzkoušet před uvolněním Chrome páté generace. Hlavními novinkami je integrovaný automatický překlad stránek z/do 50 jazyků. Pokud otevřete stránku, která je v jiném než přednastaveném jazyce, prohlížeč nabídne její překlad prostřednictvím Google Translate. Vylepšení se dočkala správa obsahu, díky které uživatel může určit, které weby mohou a které nesmějí ukládat cookie, načítat obrázky, používat zásuvné moduly, spouštět JavaScript či zobrazovat vyskakující okna. Tyto funkce je v anglické mutaci najdete v menu Options-Under the hood-Privacy. Přibyla také možnost podrobnějšího nastavení anonymního surfování.

Více informací o novinkách včetně ukázkových videí můžete najít na blogu Google Chrome.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Google Chrome 5.0.307.11 beta pro Mac a Linux

Aktuálně vydaná betaverze opravuje některé dosud nalezené chyby.

 • Ve verzi pro Linux byly opraveny závislosti na dalších balíčcích.
 • Opravena chyba, kdy při nedosažitelnosti proxy serveru nebylo vyzkoušeno přímé připojení.
 • Vyřešen problém s rozšířením, který mohl vyvolat pád prohlížeče.
 • Zalepena díra, kterou bylo možné zneužít pro tzv. „cross-site scripting“ útok.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Google Chrome 5.0.335.1 dev

Vývojová větev páté generace Chrome opět pokročila o několik stupínků. Zaměřila se především na opravy chyb: dvanáct, jež se projevovaly pod všemi systémy, pět pod Windows, šest pod Macintoshi a sedm pod Linuxem. Kromě toho řeší i dva bezpečnostní problémy.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Maxthon

Maxthon Browser 2.5.12 Beta2

Minulý týden byla vypuštěna druhá betaverze Maxthonu 2.5, což je jedna z nejpopulárnějších nadstaveb pro Internet Explorer. Co přinesla nového?

 • Bylo přidáno nové rozhraní pro privátní režim.
 • Opravena chyba, kdy se bezpečnostní dialog mohl zobrazovat nekorektně.
 • Vyřešen problém, kvůli kterému nebylo možné v privátním módu otevírat externí odkazy.
 • Vylepšeno upozornění na potenciálně škodlivé weby.
 • Opravena chyba, kdy tlačítko pro vypnutí zvuku za určitých okolostí přestalo reagovat.
 • Opraven problém s přepínání záložek.
 • Vyřešen pád prohlížeče při otvírání některých https stránek.

Připomeňme také, že ve vývoji je i třetí generace tohoto prohlížeče, která by měla přinést možnost používání nejen jádra Trident z Internet Exploreru, ale také Webkit (např. Chrome, Safari a další). Zatím poslední informací o Maxthonu 3 je alfaverze, jež byla uvolněna koncem minulého týdne.

Zdroj: Maxthon Forum Announcements.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

5 komentářů

 1. pavel

  Bře 7, 2010 v 21:26

  navíc se po instalaci ztratila lišta s hlavním menu, takže nástroje a smazání soukr. dat se nekoná ani v XP a ani ve Vistách, že by záměr??? že by někdo chtěl zase vědět co mám v pc ???

  Odpovědět
 2. Karel Kilián

  Bře 7, 2010 v 22:03

  Vypadá to, že se nezobrazují všechny komentáře (resp. na úvodní stránce to hlásí 1, zde ale „Diskuse (počet komentářů: 3)“).
  Upgrade na Operu 10.50 prý vždy neprojde hladce (vlastní zkušenost: u mne zcela bez problémů) – alespoň to tvrdí některé zdroje a doporučují nejprve provést zálohu, pak odinstalaci 10.10 a pak novou instalaci 10.50.
  Z čeho ale usuzujete, že by někdo (z Opera Software?) chtěl vědět, co máte v PC? Jen z toho, že se Vám nemažou data o procházených stránkách? Spíše se bude jednat o chybu, nebo problém s přístupovými právy. Doporučuji odinstalovat pokud možno obě Opery, smazat složky jak v Program Files, tak i Documents and Setting, případně projet PC CCleanerem a pak nainstalovat znovu.

  Odpovědět
 3. Miroslav Kučera

  Bře 8, 2010 v 9:18

  Karel Kilián: info po počtu komentářů ve článku se na úvodní stránce zobrazuje s určitým zpožděním, protože spousta věci se cachuje :-)

  Odpovědět
 4. Karel Kilián

  Bře 8, 2010 v 20:15

  No jo, ale divné je, že i nyní to ukazuje tři komentáře (když tu – před napsáním tohoto příspěvku) opravdu tři jsou. Čili teď je to OK. Problém je, že to tři komentáře ukazovalo už včera, když tu byl jen ten od uživatele „pavel“ jako jediný.

  Odpovědět
 5. Karel Kilián

  Bře 8, 2010 v 20:16

  Teď to ukazuje správně 4 :)
  Ještě k tomu včerejšku: na titulce to ukazovalo „1 komentář.“
  Tady ale tím červeným písmem svítilo „Diskuse (počet komentářů: 3)“ ač tu reálně byl jen ten jeden – první :)

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *