Novinky v prohlížečích: Startuje vývoj Chrome 6

17. května 2010

Termíny uvedení FF 4; Mozilla detekuje nebezpečné pluginy pro IE, Chrome a Safari; Google Chrome 6; Testovací sestavení Opery 10.54 atd.

Mozilla Firefox

Termíny uvádění Firefoxu 4

Jedním z nejočekávanějších produktů tohoto roku je nesporně čtvrtá generace Firefoxu. Na serveru beltzner.ca se objevila prezentace s termíny vydávání jednotlivých verzí. Vyplývá z ní, že ještě tento měsíc bychom se měli dočkat Firefoxu 3.6.4, v němž by měl být hlavní novinkou oddělený běh zásuvných modulů, plánovaný původně do FF 3.7. Podle Twitter kanálu Mozilla.cz  bylo ale vydání odloženo až na 1. červen.

Na konci června by se měla objevit první beta Firefoxu 4, po níž budou uvolňovány další bety a v polovině října pak přijde na řadu kandidát na uvedení (RC). Bývá přitom zvykem, že finální verze vychází během následujících týdnů – konkrétně je očekáván listopad tohoto roku.

Seznam slibovaných novinek Firefoxu 4 je následující:

 • Vyšší rychlost.
 • Podpora standardů HTML 5 a dalších moderních technologií.
 • Větší možnost kontroly obsahu a prohlížeče.
 • Kompletně přepracované uživatelské rozhraní.
 • Vylepšená stabilita a bezpečnost.
 • Možnost instalace zásuvných modulů bez nutnosti restartu prohlížeče.
 • Lepší nástroje pro webové vývojáře.
 • Podpora 64 bitů.
 • Hardwarová akcelerace.
 • Podpora vícedotykového ovládání.

Zdroj: Beltzner.ca.

Mozilla detekuje nebezpečné pluginy pro IE, Chrome a Safari

Mozilla představila službu, která kontroluje aktuálnost zásuvných modulů v Internet Exploreru 7 a 8, Chrome 4, Opeře 10.5 a Safari 4. Uživatelé si díky tomu mohou zkontrolovat, zda jsou jejich prohlížeče bezpečné. Stránka Plugin Check, kterou Mozilla představila v loňském roce, detekovala původně zásuvné moduly pouze pro Firefox. Nyní pracuje i s ostatními prohlížeči – s Explorerem ovšem jen v omezeném režimu, přičemž časem by i pro něj měla nabízet maximální možnou míru podpory.

Během testu je kontrolována aktuálnost modulů jako je Flash, Adobe Acrobat, Silverlight, Java a několika dalších. Neaktuální verze pluginů jsou přitom často zneužívanou metodou průniku do systému. Když Mozilla několik týdnů nazad spustila kontrolu aktuálnosti Flashe u uživatelů Firefoxu, ukázalo se, že více než polovina z nich má nainstalovanou zastaralou a tedy i nebezpečnou verzi.

Zdroj: The Register.

Google Chrome

Google Chrome 5.0.375.38 beta

Do betakanálu byla uvolněna verze s číslem 5.0.375.38 pro všechny podporované platformy. Je patrně jen otázkou krátkého času, kdy bude pátá generace Chrome vydána jako finální verze (zatím poslední je 4.1). Tomu nasvědčuje i fakt, že v aktuální betě byly opravovány pouze chyby týkající se stability a pádů prohlížeče.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Google Chrome 6.0.401.1 dev

V pátek pak přišlo malé překvapení: první vývojářské sestavení Chrome 6. To bylo vydáno jak pro Windows, tak i pro Macintosh a Linux. Novinek zatím není mnoho a ty zásadní patrně teprve budou představeny. Uživatelé zatím reagují různě: někteří chválí nové Chrome za subjektivně vyšší rychlost či pěkně provedenou animaci záložek, jiní kritizují nefunkčnost některých webů (např. intel.com), časté pády a hlásí problémy se správcem oblíbených položek či chybějící náhled stránky před tiskem. Jedná se ale o velmi brzkou verzi, takže doporučujeme její stažení pouze pro účely testování.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Opera

Opera 10.54 build 3390

Také norští vývojáři intenzivně pracují na další verzi Opery, která by měla být dostupná i pro Linux. V úterý tak vydali sestavení 3388, které opravovalo problém s Flashem na Unixu, Facebook chatem a přehráváním videí na Youtube.

Ve středu pak vyšla další testovací verze 3390, přinášející další várku oprav pro *nixové systémy a FreeBSD. Opravovala se například chyba způsobující pád integrovaného e-mailového klienta, jež postihovala všechny platformy. Pracuje se i na dalších problémech, například na zvýšení výkonu pluginů, nicméně vývojáři upozorňují, že budou potřebovat ještě nějaký čas, než se podělí o plody své práce. Na seznamu věcí, jež je nutné vyřešit, tak nadále zůstává nefunkční Java a IME, jakož i problémy se zobrazením některých fontů.

Zdroj: Opera Desktop Team.

Maxthon

Maxthon 3.0.10.12 Beta

S další betaverzí očekávané přelomové třetí generace přišla nadstavba Internet Exploreru, známá pod názvem Maxthon (původně MyIE). Novinek je celá řada:

 • Nové uživatelské rozhraní pro Windows XP.
 • Nový správce oblíbených položek.
 • Vylepšená podpora HTML 5 (konkrétně se má jednat o elementy video a openDatabase).
 • Funkce automatického doplňování v adresním řádku.
 • Kontextové menu nabízí uložení obrázku z cache namísto jeho opětovného stahování.
 • Vylepšeno blokování automaticky otevíraných oken, vyvolaných zásuvnými moduly.
 • Opravena celá řada chyb a problémů.

Zdroj: Maxthon Forum.

Maxthon 2.5.13 Beta 2

Stále se pracuje i na současné verzi 2.5, kde byla uvolněna druhá beta. Ta řeší pád prohlížeče v souvislosti s panelem rychlého přístupu, problém s uživatelským rozhraním a přidává podporu běloruštiny.

Zdroj: Maxthon Forum.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

11 komentářů

 1. Miroslav Kučera

  Kvě 17, 2010 v 8:52

  Nainstaloval jsem si Chrome 5 a přiznám se, že oproti Firefoxu mi vadí dvě věci – když otevřu nové okno/panel, jsem zvyklý, že se načte prázdný stránka; Chrome mi nabízí buď obrazovky panelů, nebo nějakou domovskou stránku. Druhá věc – když kliknu prostředním tlačítkem myši na nějakou záložku, z Firefoxu jsem zvyklý, že na ni hned automaticky přejdu, ovšem Chrome zůstane v aktuální záložce. Nejde toto nějak pořešit?

  Odpovědět
 2. Karel Kilián

  Kvě 17, 2010 v 9:28

  1.) to nevím, nepřišel jsem na to, že by se to dalo nastavit.
  2.) divné – já když kliknu v Opeře, Firefoxu i Internet Exploreru prostředním tlačítkem, otevře se mi nový list na pozadí, čili bych to považoval za standardní stav i u Chrome :)

  Odpovědět
 3. Dev

  Kvě 17, 2010 v 10:41

  Ono je to standardní chování i u Firefoxu, Maxthonu a snad i všech ostatních. V Chrome jsem nenašel jak to změnit.

  Odpovědět
 4. Miroslav Kučera

  Kvě 17, 2010 v 11:29

  Pozor. U Firefoxu musíte rozlišovat dva stavy:

  – kliknutím prostředním tlačítkem na nějaký odkaz na webové stránce. Odkaz se otevře do nového panelu na pozadí.

  – kliknutím prostředním tlačítkem na nějakou položku v záložkách pod adresním řádkem. Položka se otevře v novém panelu a prohlížeč do něj rovnou přejde.

  Tak se alespoň chová Firefox u mne a zjistil jsem, ze toto chování mi tak vyhovuje, ze jsem si ho ani neuvědomoval. To přišlo až s přechodem na Chrome…

  Odpovědět
 5. Bubák

  Kvě 17, 2010 v 17:03

  Opera buildy pro různé OS čísluje samostatně, takže aktuálně Opera 10.54 pro:
  Windows – build 3390
  Macintosh – build 8383
  Linux – build 6336

  Odpovědět
 6. Karel Kilián

  Kvě 17, 2010 v 17:25

  Eh, díky za připomínku! Normálně to mám správně, jen dnes mi to nějak ujelo. Hned to opravím.

  Odpovědět
 7. Karel Kilián

  Kvě 17, 2010 v 17:27

  Tak, opraveno :) Příště si na to dám pozor.

  Odpovědět
 8. Miroslav Kučera

  Kvě 18, 2010 v 16:40

  A taky mne docela zajímalo, jak se v Chrome 5 dostanu k URL RSS kanálu :-) U Firefoxu je to trivialita, protože v adresním řádku zobrazuje žlutou hvězdičku.

  Odpovědět
 9. Karel Kilián

  Kvě 18, 2010 v 16:45

  Heh, mám tu už Chrome 6 dev a také to tam nikde nevidím…. Ale zapátrám.

  Odpovědět
 10. Dev

  Kvě 25, 2010 v 12:42

  Chrome RSS neumí. :)

  Odpovědět
 11. Miroslav Kučera

  Kvě 26, 2010 v 9:42

  To tak to jsem fakt nečekal, že Chrome neumí něco tak základního jako RSS. Spíše jsem si říkal, že jsem to někde přehlédl…

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *