Nikdo není neomylný, což platí i pro webmastery. V tomto článku vám představím osm validátorů, jež zkontrolují vaše webové stránky.

Validátor HTML

World Wide Web Consortium (W3C) je autoritou v oblasti webových standardů. Kromě doporučení a norem nabízí i validátor HTML kódu, který lze doporučit jako první test, jímž by váš web měl projít. Prověřit stránku je možné buď zadáním její adresy, nahráním souboru na server, nebo přímým zapsáním.

Kontrolována je nejen syntaxe, ale také neuzavřené HTML elementy a další chyby, přičemž validátor používá tu normu, kterou tvůrce webu specifikoval v DOCTYPE. Výstupem je seznam nalezených chyb s číslem řádku a sloupce, v němž byl detekován problém, stručný popis a v některých případech i podrobnější vysvětlení.

Validátor CSS

Z téže dílny pochází i další validační služba, sloužící tentokrát ke kontrole kaskádových stylů. Možnosti zadání zdroje jsou stejné, jako v případě HTML validátoru, přičemž tou patrně nejčastější bude odkaz na CSS soubor.

Kontrola je poměrně přísná a bazíruje na maličkostech, které majoritní prohlížeče v tichosti přehlížejí. I zde je brána v úvahu použitá verze CSS. U nalezených chyb může webmaster zjistit řádek, na kterém se nachází, třídu a konkrétní prohřešek. Kromě syntaktických chyb je tu pro detailisty i seznam varování, upozorňující například na potenciálně kolizní písma a pozadí. Výhodou zcela jistě bude skutečnost, že validátor komunikuje v naší mateřštině.

CSS Validation Service

Validátor RSS/Atom

Do třetice všeho dobrého ještě jeden validátor přímo od W3C. Nabízíte-li svým návštěvníkům možnost odběru novinek přes RSS či Atom, měli byste věnovat pozornost i jeho validitě. Syntaxe je sice jednoduchá, přesto v ní lze snadno udělat chyby, které pro některé čtečky mohou být nestravitelné. Určitě by byla škoda přijít například jen kvůli chybnému formátu data o návštěvníka, který má zájem se na váš web vracet.

Zadat RSS či atom ke kontrole lze tentokrát jen dvěma způsoby: odkazem nebo přímým zápisem – odpadá tak možnost nahrání na server.

Kontrola je opět poměrně zevrubná, byť se samozřejmě, s ohledem na jednoduchost formátu, nezaměřuje na tak široké spektrum chyb, jak je tomu například u HTML. Patrně nejčastější chybou, na kterou narazíte, bude problém s formátem data nebo některé speciální znaky, které v RSS nemají co dělat.

W3C Feed Validation Service, for Atom and RSS

Validátor robots.txt

Kontrola souboru robots.txt je určitě důležitější, než se na první pohled může zdát. Díky nesprávnému zadání můžete například nechtěně zakázat vyhledávačům přístup na váš web a tím pádem přijít o podstatnou část návštěvníků či zákazníků. Tentokrát nabízíme dva jednoduché nástroje. Oba shodně nabízejí pouze zadání adresy souboru ke kontrole. Výsledkem je výpis uvedeného souboru, upozornění na stránky a sekce, které vyhledávačům zakazujete a případně zvýrazněné chyby. Validátor na invision-graphics je přitom přísnější, neboť například jako chybu označuje odkaz na soubor sitemap, který v současnosti akceptují jen některé vyhledávače.

New Robots.txt Syntax Checker

Robots.txt Validator

Validátor sitemap.xml

Nesprávná syntaxe souboru sitemap.xml by sice neměla napáchat tak závažné škody, jako chyba v robots.txt, nicméně některé vyhledávače nekorektní mapu webu ignorují. Protože skrze sitemap.xml nabízíte obsah především vyhledávačům, je vhodné dbát na jeho korektní formát.

Jestliže chcete mít jistotu, že vaší mapě webu bude rozumět Google, pak vám doporučíme komplexní nástroj Webmaster Tools, nabízející komplexní služby pro správce webů. Kromě jiného zde máte možnost „podstrčit“ Googlu mapu vašich stránek s tím, že se dozvíte, zda ji vyhledávač akceptoval a kolik obsažených odkazů zaindexoval.

Pro rychlou kontrolu lze ale použít jeden z výše uvedených webů. Podobně, jako v případě validace robots.txt, lze soubor ke kontrole určit jen zadáním adresy. Výstupem je seznam nalezených chyb a v případě xml-sitemaps.com dokonce i tlačítko Notify, kterým odešlete informaci o mapě webu velkým vyhledávačům jako je Google, Yahoo, Ask a Moreover.com.

Google XML Sitemap Validator

Google Sitemap Validator

Kontrola SEO

SEO (Search Engine Optimization – optimalizace pro vyhledávače) je v poslední době často používaná, skoro až módní, zkratka. Většina správců stránek svůj web zcela jistě vytváří právě proto, aby získali návštěvníky, přičemž jedním z nejsilnějších zdrojů jsou vyhledávače. Je proto vhodné dívat se na svůj web i z této perspektivy. Nástroj „Síla webu“ SEO-Servisu patří k tomu nejlepšímu, co v tomto segmentu na českém Internetu můžete najít. Přesto, že poskytuje své služby zdarma, nabízí opravdu širokou škálu hodnocených parametrů. K rychlému posouzení úrovně optimalizace pro vyhledávače slouží hodnocení na stupnici od 0 do 100. Ve výsledku hrají roli například následující parametry: validita HTML kódu, ranky (SRank a PageRank), pozice ve vyhledávačích, počet zpětných odkazů a odkazů z webů, jež jsou považovány za autority, počet indexovaných stránek, stáří domény a řada dalších faktorů. Podrobnosti o tom kterém hodnocení můžete zjistit skrze odkazy.

Za jednu z největších přídavných hodnot tohoto validátoru považuji analýzu zdrojového kódu, kde jsou hodnoceny základní SEO techniky, jako je popis stránky, klíčová slova a informace pro roboty v hlavičce, práce s nadpisy a jejich úrovněmi, strukturování textu do odstavců, správné sémantické zvýrazňování a počet odkazů. Jestliže si zakládáte na webu, který poskytne vyhledávačům maximální součinnost a množství informací, rozhodně byste měli tento nástroj vyzkoušet.

SEO Servis: Síla webu

Kontrola odkazů

Samozřejmě byste měli zkontrolovat i platnost odkazů, aby vaši návštěvníci neskončili kdesi ve vzduchoprázdnu. K tomuto účelu lze doporučit buď desktopový Xenu Link Sleuth, nebo pětici online nástrojů pro kontrolu odkazů.

14 Příspěvků v diskuzi

 1. No to snáď srandujete. SEO servis nemá so SEO nič spoločného, celé to hodnotenie je jeden veľký nezmysel.
  Len ma zarazilo, prečo tu nie je spomenutý český validátor. Tí, ktorí na validite stále bazírujú, by iste ocenili hlášky v českom jazyku.

 2. Zajímavé, každý kritizuje SEO Servis, ale nikdo není schopen ukázat lepší českou alternativu.
  Narazil jsem u na názory, že SEO Servis nehodnotí SEO. Nuže hodnotí:
  PageRank (stránky i domény) – to není vysloveně SEO faktor, ale je to výsledek, na který je dobré se zaměřit.
  SRank – dto..
  Pozice ve vyhledávačích – dto.. To už je IMHO docela užitečný výsledek pro hodnocení kvality SEO.
  Zpětné odkazy – ano, to JE SEO faktor.
  Indexované stránky – to je také spíše výsledek SEO.
  Kontroluje vyplnění titulku, popisu, klíčových slov, autora – ano, to JE SEO faktor.
  Kontroluje přítomnost souborů sitemap.xml a robots.txt – to rozhodně JE věc, kterou při SEO nesmíte vynechat.
  Kontroluje délku textu, jeho rozdělení do odstavců a použití sémantiky – to zcela jistě JSOU další faktory, kterých si vyhledávače všimnou.
  Kontroluje alternativní texty k netextovým elementům – ano, to JE pro SEO dobré.
  Takže fajn, že tady (a nejen tady) tolik lidí kroutí hlavou nad tím, co v tomto přehledu dělá SEO Servis, ale ani jeden nedokáže navrhnout lepší alternativu, která je zdarma.

 3. Lepšia česká alternatíva? No, asi nie je, každopádne to neznamená, že seo-servis bude kvalitný.
  A k hodnoteniu: kľúčové slová najrozšírenejšie vyhľadávače ignorujú, je tak? Robots.txt – pozrite sa na robots.txt portálu interval.cz a povedzte mi, aký je v praxi rozdiel medzi týmto a žiadnym robots.txt (seo-servis pridáva bod, takže zrejme nejaký bude…?).
  Prečo seo-servis pozerá na použitú DTD? Prečo hodnotí validitu kódu? Ako na SEO vplýva usporiadanie a skákanie medzi nadpismi? Prečo seo-servis upozorňuje na viac elementov h1? Atď.

 4. Hi there ,
  I’m sorry I don’t speak Czech but I think this could be relevant for you…
  I was reading this page of yours: interval.cz/clanky/osm-uzitecnych-validatoru-pro-webmastery/
  and it reminded me of a tool I recently found to check robots.txt file for a website
  The tool you’re sharing is nice, I used to use it in the past, but sometimes it didn’t work (maybe over-used?) and it was really annoying.
  I’m using this new tool for a few weeks already, and it works perfectly! Plus, I love the simple and clear design. So I thought, why not share it back with you.
  Here it is: https://www.websiteplanet.com/cs/webtools/robots-txt/
  I’m sure your other users will enjoy as much as I did, if you decide to share it with them :)
  In hope I helped back,

Odpovědět