Pavel Cvrček (Mozilla.cz): Firefox nikomu nevnucuji

23. prosince 2009

Rozhovor s Pavlem Cvrčkem – jedním z duchovních otců projektu Mozilla.cz – nejen o Firefoxu.

Nejprve bych Vás poprosil o představení Vás, coby spoluzakladatele projektu Mozilla.cz.

Pracuji jako vývojář a okolo projektu Mozilla se točím již řadu let. Za tu dobu jsem na projektu pracoval na řadě věcí počínaje technickou evangelizací, tvorbou obsahu pro různé weby o Mozille, až po lokalizaci či podporu uživatelů. Kdysi v rámci projektu CZilla, později nezávisle a aktuálně pracuji zejména na obsahu webu Mozilla.cz a překládám.

Pokuste se našim čtenářům představit, o čem je Mozilla.cz.

Web Mozilla.cz jsme spustili letos v září jako reakci na tristní stav české komunity s cílem tento stav zlepšit. Rádi bychom, aby web Mozilla.cz nebyl pouze souhrnem informací ze světa Mozilly, ale aby se stal živým místem, kde se mohou uživatelé produktů Mozilly vyjádřit či se rovnou zapojit. Mozilla je otevřený projekt, do kterého se může kdokoliv, kdo má chvilku volného času, přidat a my mu rádi pomůžeme se v projektu zorientovat.

Kolik lidí na tomto projektu pracuje?

Projekt Mozilla je z velké části komunitní záležitost, takže nelze jednoznačně říci konkrétní číslo. Řada lidí pomáhá s testováním nočních verzí, hledá chyby v lokalizacích, či přímo lokalizuje jednotlivá rozšíření. Hlavní část práce však realizuje přibližně 5 lidí.

Jak vypadá zázemí?

Web Mozilla.cz běží na upravené instalaci WordPressu s vlastním vzhledem a některými pluginy specifickými pro tento projekt. Toto řešení se nám zdálo vzhledem k množství času, potřebnému ke spuštění webu, jako nejlepší.

Nebudeme-li se omezovat jenom na web, ale zahrneme-li i lokalizační činnost, tvoří naše rozšířené zázemí systém pro správu verzí Mercurial a SVN, systém pro hlášení chyb Bugzilla a diskusní skupina mozilla.dev.l10n.cs.

Jaká je cílová skupina Mozilla.cz?

Cílem jsou uživatelé zajímající se o aktuální dění okolo projektu Mozilla a koncoví uživatelé, kteří hledají informace o produktech Mozilla v češtině, či chtějí poradit.

Jestli to není tajné, jak se Vašemu webu daří?

Myslím, že dobře. Návštěvnost není to, co bychom primárně považovali za měřítko úspěchu. Jsme rádi, že jsme se během té krátké doby, co fungujeme, stali citačním zdrojem pro celou řadu českých IT serverů. Rovněž nás kontaktovalo několik lidí, kteří by s námi rádi spolupracovali. Daří se nám tedy dobře a web má vzestupnou tendenci.

Jaké metody propagace pro Váš web používáte?

Naším primárním cílem je propagace projektu Mozilla a všeho, co nabízí. Web Mozilla.cz je tedy spíše prostředkem. Snažíme se přinášet aktuální informace o dění okolo projektu a to jak ve formě zpráviček na webu, tak formou našeho kanálu na Twitteru či třeba na Facebooku.

Proč jste se pustili do webu Mozilla.cz, když zde existovala zavedená konkurence v podobě CZilla.cz?

Na to je těžká odpověď, protože to je kombinace více faktorů, které moc nechci rozebírat. Faktem je, že CZilla je již nějaký čas mrtvý projekt. Před pár lety jsem se na něm výrazně spolupodílel, ale to už je historie. Když jsme s Pavlem Francem (lokalizátor aplikací Mozilla do češtiny) před časem přemýšleli, co dál s Mozillou u nás, vyšla nám Mozilla.cz jako nejlepší řešení. Možností bylo ale více a každá měla své výhody i nevýhody.

Vy sám jste "skalním" fanouškem browseru Firefox?

Nevím, co si přesně představit pod pojmem „skalní“, ale je to můj primární webový prohlížeč. Nikomu jej však v diskusích nevnucuji a je na každém, jaký prohlížeč si zvolí. Jinak mám na svém počítači celou řadu dalších prohlížečů různých verzí.

V čem vidíte hlavní sílu tohoto prohlížeče?

Když to vezmu ze svého pohledu, tak pro mne je to jednoduchost a dobrá konfigurovatelnost. Jinak řečeno: nemusím zakopávat o funkce, které nepotřebuji a vše si mohu upravit tak, jak potřebuji. A tu konfigurovatelnost bych nezužoval jen na otázku doplňků.

Zkusme být trošku kritičtí: co vám ve Firefoxu a Thunderbirdu chybí?

U Firefoxu to bude asi zejména malá podpora pro nasazení ve firemním prostředí. V souvislosti s Thunderbirdem to bude více věcí. Uvítal bych třeba integraci se systémovými kontakty či lepší možnost migrace z jiných poštovních klientů.

Jak se díváte na snahu Opery o prosazení se skrze Evropskou komisi?

Jedná se o věc, která se měla řešit tak před více jak deseti lety, kdy se webový prohlížeč stal součástí Windows. Dnes to beru spíše jako snahu Opera Software o své prosazení na trhu. Tak trochu mě zaráží, že se mluví hlavně o Windows, ale už ne třeba o Mac OS X. Přitom tam je podle mne situace obdobná.

Myslíte si, že je Thunderbird dobrým konkurentem pro MS Outlook?

Podle mne se jedná o naprosto rozdílné produkty. Zatímco Thunderbird je poštovní klient, Outlook je osobní organizér. Thunderbird bych spíše viděl jako konkurenci k Windows Live Mail, který spadá do podobné kategorie. Thunderbird je sice také možné používat jako organizér, ale záleží na tom, co vše uživatel využívá. Nejedná se tedy o plnohodnotnou konkurenci Microsoft Outlooku.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Rádi bychom výrazně rozšířili obsah webu, na čemž se snažíme usilovně pracovat. Momentálně také pracujeme na nových českých stránkách pro Firefox 3.6, Thunderbird 3 a Fennec, které se objeví na webech Mozilla Corporation, resp. Mozilla Europe.

Děkuji za rozhovor :-)

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

  1. šárka

    Úno 16, 2010 v 8:30

    dobry den Pavle,prosim vas ma k vam prosbu,chtěla bych si nainstalovat firefox,ale pokažde když to udělam,tak mam hlavní stranku v panelech bez šipky zpět a vpřed jenom tam je aktualizace.mužete mi poradit jestli mam třeba nainstalovat firefox v centrum nebo ve slunečnici jen aby tam byli ty šipky diky šárka

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *