Úprava fotografií v Adobe Photoshopu

16. března 2000

Fotografie přímo svádějí k dalšímu zpracování. Každý má doma určitě více či méně fotek, které považuje za dobré a chtěl by s nimi zkusit popracovat, aby jim dal jinou tvář. Tento článek je tu od toho, aby ukázal, co všechno se dá na fotkách vylepšit a co se z nich dá vytvořit.

Vzhledem k tomu, že někdo má anglickou verzi Photoshopu a někdo českou, budu názvy funkcí uvádět v obou jazycích.

Kolorování

Na začátek by bylo asi vhodné říci, jaké fotografie ke kolorování vybírat. Záleží na tom, co s nimi chcete provádět. Jsou akce, které se hodí jen na fotografie pěkně kontrastní a jsou postupy, které vytvoří zajímavý obrázek i z neostré a málo kontrastní fotky. Prakticky se dá říci, že pokud není fotografie vyloženě špatná, vždy ji lze nějakým způsobem upravit do přitažlivější podoby. S barvičkami můžete kouzlit jak na černobílých, tak na barevných snímcích. Představím vám zde několik postupů úpravy, nejprve ale vyjmenuji hlavní funkce, které se při úpravě fotografií používají.

Kolorování: Používají se všechny funkce ze sekce Adjust (Image -> Adjust) [Obraz -> Přizpůsobit]. Z nich jsou pro daný účel nejdůležitější Color balance [Vyvážení barev] (tónování šesti základními barvami, jejich mixem získáte další barvy), Brightness/Contrast [Jas a kontrast] a Hue/Saturation [Odstín a sytost] (posun barevného spektra, kontrast, světlost). Pomocí Desaturate [Odbarvit] uděláte z barevné fotografie černobílou. Invert [Inverze] vám zinvertuje barvy a Threshold [Práh] převede obrázek na černobílou kresbu.

Nejzákladnější věcí je kontrast. Nejen, že může značně vylepšit fotky, které samy o sobě kontrastní nejsou nebo které jsou dokonce zašedlé, může z fotky také vydolovat netušené.

Kromě základní funkce „kontrast“, kterou Photoshop nabízí, lze tohoto efektu dosáhnout i jinou cestou. Zkopírujte si obrázek do dvou (případně i více) layerů [vrstev] a na vrchní nastavujte různé typy překrytí. Získáte tak různě ostré a tónované kontrasty. Nejlépe se učí na příkladech, a že raději jednou vidět než desetkrát slyšet platí u Photoshopu dvojnásob.

Pokud s Photoshopem nemáte zkušenosti, doporučuji si všechny tyto funkce ozkoušet a zapamatovat si, co dělají, jedině tak bude totiž vaše práce cílevědomá a ne jen sled nahodilých efektů. Ze začátku každý pracuje spíše tím druhým způsobem, pokud se však zároveň neučí a spoléhá jen na to, že se mu vždy dříve či později podaří udělat pěkný obrázek, nikdy nebude pracovat tak efektivně jako ten, kdo si jednotlivé funkce dobře osvojí.

Barevná fotografie

Skalnatá krajina

Původní fotka - kliknutím zobrazíte větší obrázekUpravená fotka - kliknutím zobrazíte větší obrázekPůvodní fotka je převážně v hnědém tónu. Rozkopírovala jsem ji do dvou dalších layerů a na každý aplikovala Gaussian Blur (Blur -> Gaussian Blur) [Rozostření -> Gaussovské], ovšem pokaždé v jiné míře. Oba tyto rozostřené layery jsem nastavila na Hard light [Tvrdé světlo]. Manipulace naprosto jednoduchá, výsledek zajímavý. Tento postup je vhodný pro téměř všechny barevné fotografie. Pokud je fotka příliš světlá nebo její barevné spektrum není dostatečné, před blurováním ještě použijeme funkci „kontrast“.

Skála

Uprostřed je původní, vlevo vykolorovaná (stejným postupem jako minulý obrázek) a vpravo ještě na jiný způsob: Vzala jsem vykolorovanou fotografii a do druhého layeru dala světlemodro/tmavěmodrý gradient, nastavení Hue [Odstín]. A druhá variace byla na světě.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Tatry

Zde je demonstrace toho, že i se zašedlou fotografií se dají dělat kouzla. Přidat kontrast, doladit barvy pomocí Color Balance [Vyvážení barev] (zde dotónování modrou a fialovou) a následně aplikovat filtr Rough Pastels (Filter -> Artistic -> Rough Pastels) [Filtr -> Umělecký -> Hrubé pastely], který dá obrázku dojem pastelové kresby.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Semafor

Kliknutím zobrazíte větší obrázekPodívejme se blíže na zoubek funkci Hue/Saturation [Odstín a sytost]. Posun spektra (Hue) se zdaleka nehodí na všechny fotografie. Aby se dobře uplatnil, je třeba mít fotku pěkně kontrastní, pokud možno s přechody různých barev. Potom můžeme začít kouzlit. Moje fotka semaforu se k tomuto účelu zdála být vhodná, a tak jsem zkoušela, jaký posun by jí nejlépe vyhovoval. Když jsem našla vhodný, obrázek se mi zase nezdál dostatečně ostrý. Zaostřila jsem tedy funkcí Unsharp mask (Filter -> Sharpen -> Unsharp mask) [Filtr -> Zostření -> Doostřit] a doladila obrázek do zajímavého vzezření.

Elektrické vedení

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Naprosto stejný postup jsem použila i na fotku elektrického vedení, jen jsem zde ještě funkcí „zesvětlení“ (ikona s černou vařečkou :) objela sloupy. Na tomto snímku vám předvedu, co všechno se dá vykouzlit z jedné obyčejné fotografie. Zde jsou její možné variace:

Kliknutím zobrazíte větší obrázek Kliknutím zobrazíte větší obrázek Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Jsou to kombinace zinvertovaných a původních fotografií, jedna vrstva je vždy rozostřena (Gaussian blur) [Gaussovské rozostření] a někde je jiná zase přiostřena (Unsharp mask) [Doostřit]. Odlišnost výsledků zajišťuje různé krytí layerů.

Černobílá fotografie

Knížecí lázně

Kliknutím zobrazíte větší obrázekStaré fotografie. Jsou zajímavé, ale většinou jim něco chybí – barva. Pokud nepatříte zrovna mezi milovníky černobílých snímků, můžete si je upravit dle svého gusta. Postup je jednoduchý: Pokud není fotka dostatečně kontrastní, pomůžeme jí, protože kontrast budeme při dalším postupu potřebovat. Pokud máte snímek krajiny či města, bude se hodit gradient (ikonka s trojbarevným obdélníčkem), který dáte do dalšího layeru s nastavením nejlépe Overlay [Překrýt] (možná vám ale více padne do oka jiné nastavení, je třeba vyzkoušet). Barvy gradientu vyberete podle obsahu snímku, v mém případě (ulice města) jsem použila modrohnědý. Při snímku krajiny zase můžete použít modrozelený atd., opět je třeba vyzkoušet, protože každá fotografie si žádá něco trochu jiného.

Kliknutím zobrazíte větší obrázekA jak dodat barvu jednotlivým objektům? Pro každý objekt si vytvořte nový layer s nastavením Overlay [Překrýt], nadefinujte si požadovanou barvu a štětcem objekt vybarvěte (většinou ne plně sytou barvou, ale průhlednou). Pokud je vybarvovaný objekt na světlém pozadí, nemusíte se obávat, když „přetáhnete“, s Overlayem se totiž barva „chytí“ jen na tmavé plochy. Je mnohem výhodnější kreslit s už nastaveným layerem, alespoň hned vidíte výsledný efekt. Pokud vybarvujete objekt, jehož okolí je taktéž tmavé, je dobře si ho selektnout, abyste nepřetahovali okraje. Pokud však máte přesnou ruku, můžete kreslit rovnou. A nakonec ukázka rozvrstvení.

Další příklad tohoto postupu je zde:

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Černobílou fotografii také můžeme vykolorovat tak, že ji celou zabarvíme do jednoho základního odstínu a potom případně ještě dále vybarvujeme. Vyzkoušejte si i jiná nastavení layerů s barvami. Některými nastaveními docílíte zvláštní zářivosti barev.

Tak to bylo ke kolorování fotografií. Je to základ, který se vám bude hodit v dalším článku, který sebude zabývat kolážemi.

A nakonec pár stránek, kde můžete načerpat inspiraci:

 • http://www.message.sk/gfx/luc/index.html
 • http://www.message.sk/zden/photo/index.html
 • http://www.message.sk/gfx/2div0/index.html
 • http://www.message.sk/gfx/few_moments/index.html
 • http://efha.dhs.org/baid2.html
 • http://efha.dhs.org/
 • http://www.message.sk/gfx/tramtaria001/index.html
 • http://www.message.sk/text/ouranoupolis/index.html

  Starší komentáře ke článku

  Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

 • Štítky: Články

  Mohlo by vás také zajímat

  Nejnovější

  3 komentářů

  1. Anonym

   Říj 22, 2010 v 1:11

   Podle mě je Photosřot zbytečně složitý, v dnešní době se neprofesionálům nevyplatí. Stačí jít na http://perfectphoto.formisoft.com a mám všechno co chci zdarma a mnohem jednodušeji.

   Odpovědět
  2. Anonym

   Led 7, 2011 v 15:31

   moje řeč, ale teď už mají jinou adresu http://www.perfectphoto.cz/

   Odpovědět
  3. MajusQa

   Dub 4, 2011 v 23:31

   tak je aj toto dobre ale ja hladam nieco zlozitejsie a toto mi velmi nepomohlo

   Odpovědět

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *