ZONER software hlásí rekordní počet předregistrovaných EU domén s diakritikou

ZONER software hlásí rekordní počet předregistrovaných EU domén s diakritikou

8

Společnost ZONER software zaznamela za prvních 24 hodin od spuštění předregistrace domén EU s diakritikou rekordní počet 1 800 úspěšně registrovaných domén. V průměru se registrovala každou minutu jedna IDN doména EU.

Obrovský zájem o domény s diakritikou komentoval Petr Komárek, ředitel internetové divize společnosti ZONER: „Tak obrovský zájem jsme nečekali. Je to jasný důkaz toho, že po doménách s diakritikou je velká poptávka. Věřím, že i česká doména CZ nezůstane pozadu a český národ také brzy získá možnost registrovat CZ domény s diakritikou. “

Předregistrace EU domén s háčky a čárkami je možná na stránkách CZECHIA.COM a regZone.cz. Registrovat a používat je bude možné od 10. prosince 2009.

Všechny informace o předregistraci jsou uvedeny na http://www.czechia.com/.

O společnosti ZONER software, a.s.

Společnost ZONER software, a.s. (www.zoner.eu), je největší český producent softwaru v oblasti digitální fotografie, grafiky, multimédií a významný poskytovatel internetových služeb souvisejících s prezentací na internetu a e-komercí.
Společnost provozuje své služby pod značkami Czechia (www.czechia.com), Zoner inShop (www.inshop.cz), regZone (www.regzone.cz), Zoner Photo Studio (www.zoner.cz), Certifikační autorita Czechia (www.caczechia.cz), Interval.cz (http://interval.cz), Zoner AntiVirus (www.zonerantivirus.cz) a Zoner Press (www.zonerpress.cz). ZONER software patří mezi největší poskytovatele webhostingu v České republice, je akreditovaným registrátorem domén CZ a EU a v oblasti elektronické komerce je lídrem domácího trhu.

Kontaktní informace:

Ing. Petr Komárek, ředitel internetové divize
e-mail: petr.komarek@zoner.cz

8 Příspěvků v diskuzi

 1. Dobrý den,
  dost odvážné tvrzení. Máte k tomuto tvrzení nějaké podklady či důvody toto napsat? Rozhodně nepovažuji naše zákazníky za spekulanty.

 2. Asi bych netvrdil, že se jedná o 1700 spekulantů, ale málo jich mezi nimi nebude. Spíš si myslím, že domény si registrují firmy, aby jim tu jejich nikdo nevyfouknul. V tom počtu registrací nevidím zájem o diakritiku, ale strach ze zneužití. On je to v pevé řadě výborný byNys pro registrátory. Mávnutím proutku se vyvolala poptávka po již registrovaných doménách, tentokrát s diakritikou. Zajímalo by mě, kolik z nově registrovaných domén ma svůj ekvivalent bez diakritiky. Tato informace by dost jasně ukázala jak velký ve skutečnosti zájem o domény s diakritikou je. To nemluvím o tom, že tyto domény rozdělují internet podle znakových sad. Více než polovina uživatelů v ČR má problém na klávesnici napsat ö, dovedete si představit, že by najednou měli použí třeba ø nebo ç? A zrovna tak vidím Dána jak hledá š.

 3. Zed70: ale internet uz je rozdelen podle jazyku. Napriklad, kdy naposledy jste hledal informace na japonskych, cinskych nebo indickych strankach? Ja za sebe to vim naprosto presne – nikdy. A pokud tyto stranky s cinskym textem budou mit i nazev domeny v cinskych znacich, vubec me to nebude trapit.

  Ostatne, predstavte si, ze jste cinan, vytvarite stranku ve svem rodnem jazyce, ale pak zjistite, ze domena samotna musi byt v latince. Proc? Pro cinana je latinka stejne cizi jako pro nas cinske znaky. A libilo by se vam vytvaret CZ stranku, kdy nazev domeny musel byt v cinskych znacich? Me tedy rozhodne ne (stejne jako se to nelibi cinanovi).

 4. MK: první odstavec je nesmysl – třeba google vesele nabízí i automatické překlady, ergo i s anglickým dotazem se dohledám i informací v japonštině.

  částečně lze souhlasit s odstavcem druhým. na druhou stranu, až dostaneš vizitku s čínskou webovkou, nepodíváš se na ni bez jistých komplikací. a rakošák se ti na zkoumání, jak napsat „ž“ vyprdne…

  když budu chtít mít doménu, kterou kdokoliv naklepe kdekoliv na světě, napíšu ji v latince bez diakritiky. takže zpět ke kořenům…

 5. Myslím že se tu neustále pletou věci dohromady. Česká diakritika je pro Čechy, tak jako mandarínština pro číňany atd. Pokud budu chtí své stránky ukazovat světu a ne čechům, tak je logické, že budu používat stávající ascii. Pokud můj web bude blog nebo cílen lokálně, není důvod nemít diakritiku v doméně. A to je hlavní přínos, který rozšíří možnosti domén.

  Určitě by někdo reagoval že se ze zahraničí na stránky nedostane, tak odpovídám rovnou že toto už je dávno vyřešeno vyhledávači a nakonec bude vždy existovat ASCII tvar domény v IDN http://www.xn--blabla.cz.

Odpovědět