Instalujeme MySQL na Windows

  5

  Databázový systém MySQL pomáhá řešit neustále více databázových úkolů. Ve spolupráci s PHP je znám jako silná dvojka pro tvorbu dynamických webových aplikací. Víte ale, jak si ho správně nainstalovat ve Windows?

  MySQL je napsán v C++ a po stažení zdrojových kódů je možné ho naportovat téměř na jakýkoli operační systém, kde běží C++ kompilátor. Pro Windows si můžete stáhnout instalátor se všemi binárními soubory, který vše nahraje tam, kam má. Stáhnete ho na adrese www.mysql.com nebo na českém mirroru www.mysql.cz. V sekci download vyberte operační systém a typ distribuce, v tomto případě Windows nebo Win 32, distribuce static binary. Může tam být ke stažení i více verzí, doporučuji samozřejmě tu nejvyšší, musí být však označená stable. MySQL je nyní, v rámci projektu GNU, distribuován pod GPL licencí i pro Windows. Bližší informace o licencování právě vaší instalace se dozvíte zlicenční politiky MySQL. Po instalaci doporučuji čas od času navštívit stránky projektu MySQL a stánout update.

  Po spuštění staženého souboru vyskočí grafické okno standardního instalátoru. Klasicky, klikáním NEXT», procházíte průvodcem instalace. Při dotazu, do kterého adresáře nainstalovat, je předepsáno C:\mysql. Zadáte-li jiný adresář, budete muset po instalaci (ještě před spuštěním) editovat konfigurační soubor – viz následující dva odstavce.

  Nastavení systému

  V kořenovém adresáři MySQL se nachází soubor my-example.cnf. Ten zkopírujte do C:\, tedy do kořenového disku právě nabootovaného operačního systému. Soubor přejmenujte na my.cnf . Od této chvíle bude při spouštění MySQL brán v úvahu tento konfigurační soubor, jinak se použijí pro spuštění výchozí parametry programu.

  Změny pod kapotou

  Otevřete soubor ve vašem oblíbeném ASCII editoru. Jednotlivé direktivy konfigurace jsou zakomentovány znakem zahrádka #. V položce basedir nastavíte umístění binárek MySQL. Položka datadir určuje umístění databází a jejich tabulek. To je typicky v podadresáři /data vzhledem k adresáři uvedenému v basedir. Nyní kousek mého my.cnf :

  # Uncomment the following row if you move the MySQL distribution to another
  # location
  basedir = c:/Program Files/mysql/ # takový cíl jsem si zvolil pro instalaci
  datadir = m:/mysql_tabulky/ # data se nachází na úplně jiném disku – kvůli zabezpečení

  Další řádky doporučuji ponechat beze změn, pokud přesně nevíte, co znamenají.

  Start na dráze 9x

  SQL server spusťte souborem mysqld.exe, který se nachází v podadresáři /bin adresáře s instalací MySQL. Doporučuji si zástupce souboru mysqld.exe dát na plochu, nebo přímo do skriptu Po spuštění.

  Ukončení běhu

  Spusťte soubor mysqladmin.exe, který se nachází také v podadresáři /bin, s následujícími parametry. Doporučuji vytvořit si zástupce celé příkazové řádky. Pro tápající: spusťte Příkazový řádek, přejděte do podadresáře /bin a napište:

  mysqladmin.exe -u root shutdown

  Sám v poli Windows NT, 2000

  Pro zavedení MySQL jako samostatné aplikace, spusťte mysqld.exe s těmito parametry. Ukončuje se stejně, jako v případě Win 9x.

  mysqld-nt.exe –standalone

  Mysql je služba na Windows NT, 2000

  V tomto případě se SQL server spouští příkazem net start mysql a ukončuje příkazem net stop mysql Příkaz je:

  mysqld-nt.exe –install

  Konzole serveru

  V adresáři /bin je také konzole SQL serveru, soubor mysql.exe Pod uživatelem root se přihlásíte takto:

  mysql.exe -u root

  Po instalaci je root bez hesla, které si ihned zaveďte. Pro help slouží na konzoli příkaz \h a pro ukončení běhu \q Každý jiný příkaz, který nezačíná zpětným lomítkem \, se ukončuje středníkem, např. sql dotaz. Okno terminálu vypadá asi takto:

  Terminál MySQL

  Starší komentáře ke článku

  Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

  5 Příspěvků v diskuzi

  1. Zdravim a mam dotaz problem s instalaci neboli konfiguraci sekne se mi to na start service a vypisuje mi to chybu Could not start the service mysql .Error: 0 muzete mi nejakym zbusobem poradit ?

  2. Já mám stejný problém, Error: 0 a když se mi to podaří spustit tak zase Error: 3… už to řeším celkem dlouho a hodila by se mi pomoc

  3. Tak nevim… Nastavil jsem kodovani na jiz vytvorenem INI souboru a dal jsem pokracovani v instalaci tlacitkem Execute … a nic …. porad to same… resp. bezi to do nekonecna jiz pres celou noc …

  4. tedy>
   odinstaloval jsem MySql (stavajici nedokoncenou instalaci) a zkusil to znovu.
   Pro jednotlive komponenty, resp. elementy jsem zvolil cestu do Program Files a vse jede jak ma ;) … zadny ANSI… nic nepomohlo.., ale pricina to jiste bude.
   Zdar a silu

  Odpovědět