Interaktivní mapa České republiky s hover efektem

17. srpna 2005

Jestli jste se někdy setkali s požadavkem zvýrazňovat myší označené pole v klikací mapě, víte, že to není jednoduše proveditelný úkol. Element area totiž bohužel nepodporuje vlastnost „hover“. V tomto článku si ukážeme, jak problém vyřešit v prohlížečích Internet Explorer, Opera a klonech na bázi Gecka. Vytvoříme si tak elegantní klikací mapu České Republiky.

První kontakt se skriptem

Abychom neházeli hrách na zeď, hned úvodem si prohlédněte ukázku (zdrojový kód).

Efektu vyznačení kraje se v mapce dosahuje změnou pozice obrázku na pozadí. V pozadí však neposouváme obrázek celé mapy – pro 14 krajů by byl obrázek příliš veliký. Použijeme pouze dva oddělené obrázky, jeden pro mapu a druhý pro vyznačené kraje, takže celková velikost obou obrázků nepřekročí 4 kB!

Popis obrázků

Každá práce vyžaduje přípravu. My si nejprve připravíme dva obrázky – první pro mapu samu a další, který použijeme pro vyznačení aktivního kraje. Oba obrázky jsou průhledné, pro názornost jsem průhlednost zvýraznil fialovou barvou.

Mapa České republiky - fialová část je průhledná
Mapa České republiky – fialová část je průhledná

Vyznačené kraje - bílá a fialová jsou průhledné
Vyznačené kraje – bílá a fialová jsou průhledné

Popis funkcionality

Jako obrázek klikací mapy máme tedy mapu České republiky, pod průhledným pozadí máme pomocí CSS nastavenu barvu pozadí a obrázek s vyznačením krajů. Výchozí pozice obrázku je „vlevo nahoře“ (průhledná oblast) – na mapě není vyznačena žádná oblast.

Klikatelné oblasti mapy generují dvě události, při najetí myši a při opuštění myši. Při najetí myši se volá JavaScriptová funkce s parametrem, která posune obrázek na pozadí tak, aby se zvýraznil správný kraj. Při opuštění mapy myší se volá tatáž funkce s parametrem, který vyvolá pozici „0,0“ – tedy prázdnou oblast.

function mapa(kolik) {
   if(kolik < 8) {
      document.getElementById(‚ma‘).style.backgroundPosition = „0px -„+(kolik*160)+“px“;
   } else {
      document.getElementById(‚ma‘).style.backgroundPosition = „-200px -„+((kolik-7)*160)+“px“;
   }
}

Funkce mapa přijímá jeden parametr. Protože obrázek krajů nese mapy ve dvou sloupcích, zjistíme si, zda budeme zobrazovat sloupec vlevo nebo vpravo. Parametr se tedy podrobí zkoušce, zda je menší nebo větší než 8. Obě větve programu pak posunou pozici obrázku krajů na pozadí mapy, čímž se opticky zvýrazní vybraná oblast.

Předdefinovaný kraj

Pokud ve stránce zavoláte JavaScriptovou funkci s parametrem směřujícím na nějaký kraj, můžete docílit toho, že bude mapa pro daný kraj přednastavena. Když naplníte událost onmouseout voláním funkce s parametrem nějakého kraje, bude tento kraj vybrán jako výchozí.

Vypnutý JavaScript

Když bude mít návštěvním stránek vypnutý JavaScript, bude klikací mapa stále použitelná – odkazy stále odkazují – pouze zvýraznění krajů nebude fungovat. Jediným v této chvíli mě známým způsobem, jak tuto situaci obejít, je nahrání externího skriptu pomocí CSS a příkazu behavior (viz též popis):

behavior: url(script.htc);

Tím by mělo být zajištěno, že skript poběží i při vypnutém JavaScriptu a zapnutém CSS. Zvyšuje se tedy pravděpodobnost, že skript uživateli poběží. V každém případě ale platí, že mapa zůstává za všech okolností klikatelná.

Modifikace barev

Pro změnu barev stačí změnit záznam v CSS, případně překreslit obrázek s vyznačenou oblastí jinou barvou.

A co vyhledávače?

Oprávněně se ptáte, zda vyhledávače najdou stránky, které jsou schovány za klikací mapou. Odpověď neznám, respektive pro každý vyhledávač zní jinak, proto jsem pro jistotu u svých stránek, kde mapu používám, zavedl i obyčejné odkazy.

Starší komentáře ke článku

Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

6 komentářů

 1. Patrik

  Kvě 14, 2010 v 12:02

  Mapa pre SR tu: http://www.rzp.sk/kontakt.php

  Odpovědět
 2. Patrik

  Kvě 14, 2010 v 12:07

  pokúsim sa vložiť kód:

  
    
    
      
      
      
      
      
      
      
         
    
  
  
  Odpovědět
 3. Miroslav Kučera

  Kvě 14, 2010 v 12:38

  Pokud chcete vlozit nejaky kod, musite nahradit napr. spicate HTML zavorky za prislusnou entitu.

  Odpovědět
 4. Patrik

  Kvě 26, 2010 v 12:53

  Demo: http://www.kvalitne.sk/sample/slovak_area_map/

  Odpovědět
 5. Michal

  Dub 14, 2011 v 7:13

  Dobrý den,
  můžu se zeptat jakým způsobem jso definované ty „body“??? Co přesne vyjadřují a jak je zjistím? Myslel sem ze to budou souradnice xy ale to mi nejak nrdává smysl.
  Díky za radu

  Odpovědět
 6. Honza

  Kvě 23, 2011 v 7:58

  Zdravím,

  ty body jsou body pro texareu vlastně body na obrázku který definují tvar daného kraje (nějaký polygon) dostaneš ho třeba pomoci programu Dreamweaver

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *