Jak navrhovat zajímavé webové formuláře?

Jak navrhovat zajímavé webové formuláře?

2

Webový formulář je nezbytným doplňkem téměř každé webové stránky nebo webové aplikace. Bez webových formulářů byste se nemohli přihlásit ke svému e-mailu přes webové rozhraní, přispět příspěvkem do diskuse, vyplnit svou dodací a fakturační adresu v libovolném internetovém obchodu, zaregistrovat se na Facebook ;-) a podobně. Je proto až s podivem, že většina webových designérů věnuje formulářům pouze okrajovou pozornost, prásk, sem vložit značku <form>, tady pár vstupních prvků <input>, nezapomenou na nějaké odesílací tlačítko, rychle pro ně napsat nějaké styly, ať to nevypadá tak blbě a honem honem k dalšímu, samozřejmě důležitějšímu, úkolu. Pokud i vy patříte mezi tento druh koderů, pak pro vás bude článek Useful Ideas And Guidelines For Good Web Form Design, který popisuje, jak tvořit zajímavé webové formuláře, zřejmě k ničemu, ale pro ostatní, co si dají záležet na každém detailu své práce, může být užitečný.

Zdroj: smashingmagazine.com.

2 Příspěvků v diskuzi

  1. Takže dnes již neplatí, že formulářové prvky je lepší nestylovat, protože některé prohlížeče pro jejich vykreslení používají nativní prvky operačního systému.

  2. Prohlížeče pořád používají nativní formulářové prvky operačního systému – ostatně, z čeho jiného by měly vycházet? Nicméně styly jsou tu právě proto, aby umožnily takové nastavení „potlačit“. Problém je spíše v implementaci takových stylů. Pokud je nedokonalá a vy máte například v OS zaoblený prvek INPUT, kterému ale nastavíte pomocí CSS nějaké oramování, tak nedokonalá implementace této vlastnosti border pro formulářové prvky bude vypadat tak, že INPUT bude jak zaoblený, tak i hranatý. Dobrá implementace CSS v prohlížeči zruší to zaoblení a prostě ho jen „hranatě orámuje“..

Odpovědět