Jak si naplánovat služební cestu

8. ledna 2002

Pracovní cesta je vytržením z pravidelného pracovního cyklu. Kvůli své přípravě se mnohdy stává stresem. Existuje však Internet, díky němuž si můžete všechny důležité údaje zjistit a trasu pořádně naplánovat.

Mapy ČR

Kvalitní mapy nabízejí všechny velké portály, doménu mapy.cz má například registrovanou Seznam. Pro plánovaní služebních cest se mi zdá ale nejlepší server mapy.atlas.cz , který kromě standardních informací (např. bankomaty, lékárny, čerpací stanice, zastávky MHD, vlaků, autobusů) přináší také možnost sestavování itinerářů. Při zadání názvů bodů A a B spočítá vzdálenost mezi nimi a doporučí (podle vaší volby) nejrychlejší nebo nejkratší cestu. A to všechno včetně programu pro zobrazení důležitých křižovatek, které se vám připletou do cesty. Současně máte možnost dozvědět se co nejvíce informací o každém zvoleném místě (např. odkazy na ubytování, restaurace nebo turistické zajímavosti v okolí). Pokud míříte na vícedenní putování, určitě tyto rady oceníte.

Dopravní zpravodajství

Nejlepší předpoklady disponovat aktuálním a přesným zpravodajstvím mají samozřejmě média – televize, rozhlas nebo tisk. V oblasti dopravy to platí i na Internetu. Auto.impuls.cz nepřenáší sice na web své pravidelné hlášení o radarech a zapeklitostech na komunikacích, ale nabízí tipy z vysílání – jak postupovat v případě nehody, jak lze poznat kradený vůz, kde koupit levný benzín, problémy kolem zimních pneumatik apod. Czech-tv.cz se soustřeďuje na solidní zpravodajství – sjízdnost, problémy na silnicích, čekací doby na hraničních přechodech. Podobný obsah najdete také na stránkách auto.idnes.cz. Opravdu aktuální informace na vás ale kupodivu čekají zcela jinde. Jedeme.cz mění obsah každou minutou, aby co nejvíce autenticky zachytil dění na našich silnicích – uzavírky, nehody, dopravní omezení, počasí, sjízdnost komunikací. Monitoruje také stupeň průjezdnosti všemi většími městy. Získání některých údajů ovšem vyžaduje předchozí registraci. Dopravní aktuality lze ale sledovat jen do chvíle, kdy se rozhodnete odjet, pak jste víceméně závislí na přísunu zpráv z rádia, takže on-line zpravodajství nelze přeceňovat.

Srovnání cen PHM

Podobných přehledů existuje celá řada, liší se však hlavně kvalitou. Za skoro zbytečné lze považovat ty, jejichž princip je založen na dobrovolném sběru dat pro srovnání samotnými řidiči. Většinou to totiž dopadne tak, že jednotlivec spoléhá na ostatní. Nepomáhají ani výzvy typu „Za plnou nádrž a peněženku!“. V této kategorii nepřekvapí „aktuální ceny“ z října či dokonce srpna. Doporučuji spíše přehled ze serveru auto.idnes.cz, kde doba aktualizace nepřekročí 48 hodin a má tedy velmi blízko k současné situaci. Dobré služby jsou k mání na Automobil.cz, např. hledání nejlevnější pumpy přes mobilní telefon. Aktualizace cen ale i zde mírně pokulhává za vývojem … I když přiznávám, že je to velmi obtížná záležitost, protože čerpadel může být ve velkém městě snad až několik desítek.

Radary

Pokud jezdíte na cesty často a pravidelně, zvažte svou účast v projektu Radary.cz. Principem je shromažďování informací o silničních kontrolách, uzavírkách či aktuální situaci na cestách, kterou si řidiči mezi sebou vyměňují. Systém je postaven na e-mailové konferenci, do níž mohou uživatelé přispívat informacemi nebo číst zprávy jiných účastníků. Využívaným prostředkem může být jak e-mail, tak mobilní telefon (funguje v sítích Eurotel, Paegas a Oskar). Zprávy se logicky člení dle regionů, není tedy nutné přijímat informace o radarech v Praze, jste-li zrovna na Severní Moravě :-) Problémy mohou nastat jen v případě, že se mobilní operátoři začnou bránit tisícům e-mailových zpráv, konvertovaných do tvaru SMS.

Vzhůru do Evropy

Pokud plánujete cestu do zahraničí, neobejdete se zřejmě bez další nápovědy. Plán cesty po Evropě sestavíte například za pomoci Viamichelin.com. Mou cestu do Vídně optimalizoval vskutku mistrovsky a také čas, odhadovaný na cestu, odpovídal s tolerovanou diferencí skutečnosti. Další pomůcky naleznete na Automobilinfo.cz – vedle odkazů na mapy ČR, Evropy a velkých evropských měst, různé plánovače a počtáře tras, zde najdete také vlastní tvorbu. Zajímat vás jistě budou nejen ceny dálničních poplatků (Francie, Itálie) nebo známek (Rakousko, Maďarsko, Slovensko), ale i přehled mezinárodních poznávacích značek či slovník automobilových zkratek. Neméně kvalitní obsah má Dopravniservis.cz, informační zdroj především pro řidiče náklaďáků. Nebojte se, i vy si tam přijdete na své… Kdo by nepotřeboval znát např. ceny dálnic, trajektů, rychlostní limity, ceny PHM nebo čísla tísňových volání v zahraničí? Server nabízí také přehledy dlouhodobějších dopravních omezení.

Počasí

Jak už bylo napsáno, solidní portfolio informací o vývoji počasí z pozice řidiče a sjízdnosti silnic objevíte na stránkách Jedeme.cz. Klasické diagramy s tendencemi a vývojem teplot a oblačnosti, stavem sněhu, ozónu a biometeorologickou předpovědí vám dodá nejspíš nějaký věhlasný český portál, např. Seznam, Atlas, Worldonline nebo Quick.

Spolujízda

Pro optimalizaci nákladů při delších cestách, hlavně zahraničních, byla vynalezena spolujízda. Nebaví-li vás jet například přes půl Evropy sám, můžete někomu nabídnout místo na vedlejším sedadle prostřednictvím této služby. Cesta vám pravděpodobně uběhne lépe v družném rozhovoru a pasažér vám zaplatí určenou cenu. Je třeba dodat, že s sebou neberete do auta anonymní osobu, protože do systému zadávají účastníci adresu a jimi uvedené telefonické kontakty jsou prověřovány. Centra pro spolujízdu evidují požadavky a nabídky na přepravu, vložení údajů můžete realizovat přímo na webu. Tyto služby provozují mimo jiné servery Jizdy.cz nebo Spolujizda.cz.

Pomoc v nouzi

Obviní-li vás policisté nebo celníci, že cestujete kradeným vozem, můžete si jejich informace ověřit v databázi odcizených vozidel Ministerstva vnitra. Kdo by čekal, že on-line fungují také asistenční služby a sháněl odtah nebo servis v prvním dostupném bodu veřejného Internetu, bude zklamán. Aba.cz i Uamk.cz vám na webu oznámí jen kontaktní telefonní čísla.

Starší komentáře ke článku

Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

5 komentářů

 1. hájková helena

  Srp 14, 2010 v 12:33

  Dobrý den-asi to sem nepatří,ale potřebuji pomoci a poradit.Kde mi sestaví plán trasy autem.Nemohu se nikam mimo cestu Prahou dostat?Děkuji.

  Odpovědět
 2. Miroslav Kucera

  Srp 14, 2010 v 23:38

  Co to presne znamena, sestavit plan trasy autem? Jako kudy jet z bodu A do bodu B?

  Odpovědět
 3. hájková helena

  Srp 31, 2010 v 17:53

  Je mi 77 let a jedu autem do lázní a všude při sestavování mapy na trasu Unhošť-okr,Kladno do lázně Bohdaneč -mne to vede stále přes Prahu.Potřebuji se Praze vyhnout a vyhnout se i placeným úsekům.Na PC teprve začínám a nevím jak si trasu dobře naplánovat.Děkuji za pomoc.

  Odpovědět
 4. hájková helena

  Zář 7, 2010 v 8:57

  Prosila jsem o pomoc a radu ohledně naplánování trasy autem z Unhoště do lázní Bohdaneč-která by vedla mimo Prahu a mimo placené úseky.Mapy mne stále vedou pouze přes Prahu.Pomůže mi někdo??Je mi 77 let a přes Prahu se bojím jet.Moc děkuji-spěchá to-jedu na léčení.

  Odpovědět
 5. Anonym

  Zář 7, 2010 v 10:49

  Nejlépe domluvit si někoho, kdo Vás tam autem doveze. Cesta přes Prahu je teď docela problém, i díky Blance je v tom binec pro staršího člověka, který se v Praze nevyzná.

  Asi objet Prahu spodem přes Rudnou, Třebotov, Zbraslav, Jesenice, Říčany, Kostelec n. Č. Lesy, Kutnou Horu a Přelouč. Znamenalo by to u Radotína najet na Strakonickou, ale to je relativně bez problémů, i když je tam hodně velký provoz, vyhnula byste se centru a objížďkám v něm.

  Tato jižní varianta je určitě podstatně kratší než severní, kde by se Vltava musela přejet v Kralupech. Navíc průjezd Kralupy přes most nic moc, většinou je to tam ucpané, i o víkendech tam často popojíždím na jedničku střídanou s neutrálem.

  Podle Seznamáckých map by Strakonická v tomto úseku měla být neplacená, ale nesmělo by se odbočit na křižovatce s nadjezdy u Lahovic, nýbrž jet po Strakonické až ke staré odbočce u Zbraslavi. Nevím, proč na Seznamáckých mapách teď ukazují u Lahovic cestu nahoru a pak dolů, když jsem to jela o prázdninách, tak se dalo jet úplně v pohodě rovně dole pod mostem.

  Nebo jestli se nájezdu na Strakonickou bojíte, tak v Radotíně odbočit na Černošice a z Černošic pak přes Lipence podjet Strakonickou a pokračovat na Zbraslav.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *