Novinky v prohlížečích: Otestujte IE 10 či FF 5 a 6

19. dubna 2011

První testovací verze Internet Exploreru 10; Vývoj Firefoxu 5 a 6 zahájen; Aktualizace Chrome 10; Nové verze Safari a Opery; Flock končí.

Microsoft

První testovací verze Internet Exploreru 10

Je to teprve měsíc, co Microsoft uvolnil devátou verzi svého webového prohlížeče Internet Explorer, a už je tu další objekt na testování. Dean Hachamovitch prezentoval na konferenci MIX zásadní novinky Internet Exploreru 10. Souběžně s tím dal Microsoft k dispozici ke stažení první „Platform Preview,“ tedy testovací sestavení určené především webovým vývojářům, kteří si v této verzi mohou vyzkoušet implementované novinky a technologie. Významné je například další rozšíření podpory webových standardů, zejména pak kaskádových stylů dle normy CSS3. Podle oficiální zprávy by další testovací sestavení měla být vydávána průběžně každých osm až dvanáct týdnů.

Zatímco IE9 je možné stáhnout a nainstalovat na Windows 7 a Windows Vista, nikoli ale na Windows XP a starší, Microsoft počítá s tím, že IE10 bude fungovat pouze na Windows 7 a novějších.

Předpokládá se, že finální verze Internet Exploreru 10 by mohla vyjít přibližně za rok.

Zdroj: FavBrowser a NeoWin.

Mozilla

Vývoj Firefoxu 5 a 6 zahájen

Zatímco vývoj Firefoxu 4 trval poměrně dlouho a vydání finální verze bylo několikrát odloženo, nyní Mozilla zařadila vyšší rychlost a po vzoru Google míní vydávat nové verze svého prohlížeče častěji. Důkazem, že své sliby míní vážně, budiž uplynulé dny, během kterých byla uvolněna testovací sestavení Firefoxu 5 a dokonce i Firefoxu 6.

Mozilla také zveřejnila upravený návrh budoucího vývoje. Namísto dosavadního třístupňového postupu (nightly, beta, finální verze) bude použit čtyřfázový model:

 • Nightly – aktuální sestavení, aktualizované každou noc.
 • Aurora – odladěnější build, vydávaný přibližně jednou za šest týdnů, obsahující otestované novinky z nightly verzí.
 • Beta – dostatečně odladěná verze, která bude sloužit k betatestování širším okruhem uživatelů.
 • Release – finální verze, určená pro ostré nasazení.

O datu vydání páté verze Firefoxu se zatím vydatně spekuluje – řada médií přišla s termínem 21. června, nicméně z oficiálních zdrojů zatím žádný konkrétní termín nepadl. Dá se ale předpokládat, že chce-li Mozilla stihnout vydat do konce roku Firefox 6 a 7, měla by s FF 5 přijít před prázdninami.

V úterý 12. dubna byly ukončeny práce na nových funkcích Firefoxu 5. Veškeré další novinky jsou od tohoto dne směrovány do Firefoxu 6. Obecně se předpokládá, že pátá generace Firefoxu nebude nijak revoluční a zejména z pohledu uživatele přinese spíše jen kosmetické změny, byť bude proti Firefoxu 4 obsahovat kolem tisícovky úprav.

Zdroj: Mozilla Links, The Mozilla Blog.

Google

Chrome 10.0.648.205 Stable

Ve čtvrtek 14. dubna vydal Google v pořadí již pátou aktualizaci Chrome 10 s číslem verze 10.0.648.205 pro všechny podporované platformy – tedy Windows, Macintosh a Linux. Nejnovější vydání obsahuje aktuální verzi Adobe Flashe, která řeší bezpečnostní trhlinu, ale také opravuje nalezené bezpečnostní chyby v samotném prohlížeči. Tři záplaty řeší nalezené chyby s nejvyšším stupněm závažnosti (tj. „critical“), jejichž nálezcům vyplatil Google odměnu v celkové výši 1 500 amerických dolarů. Ve všech případech se jednalo o chyby při používání hardwarové akcelerace procesorem grafické karty.

V betakanálu nadále zůstává Chrome 11, ve vývoji je pak také Chrome 12.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Apple

Safari 5.0.5

Společnost Apple vydala aktualizaci svého prohlížeče Safari 5.0.5, která opravuje dvě bezpečnostní chyby, jejichž zneužitím mohlo dojít ke spuštění škodlivého kódu. Podle dosavadních informací nepřináší tato verze žádné nové funkce.

Zdroj: Support Apple

Opera Software

Opera 11.10

Po smršti Release candidate verzí (RC, RC2, RC3, RC3.1, RC3.11, RC4 a RC4.1), na kterých norští vývojáři pracovali i o víkendech, byla v úterý 12. dubna konečně uvolněna Opera 11.10 (kódové označení Barracuda). Za finální byl označen build 2092, vydaný předtím jako RC 4.1.

Jednou z hlavních novinek je dynamicky se přizpůsobující Rychlý přístup, doplňující dosud spíše statický seznam oblíbených stránek o řadu efektů. Rychlý přístup také místo dřívějších náhledů stránek automaticky používá loga webů a umožňuje vývojářům určit obrázek, jež bude v seznamu zobrazen.

Opera 11.10 dále přináší aktuální verzi vykreslovacího jádra Presto 2.8.131 s podporou grafického formátu WebP, dalších funkcí HTML5, nových vlastností kaskádových stylů a gradientů. Technologie Opera Turbo pak doznala vylepšení v podobě rychlejšího načítání a lepší kvality zobrazení.

Některé novinky můžete zhlédnout na následujícím videu.

Zdroj: Opera Desktop Team.

Zynga

Vývoj prohlížeče Flock končí

Flock, webový prohlížeč s implementovanými sociálními funkcemi, který v lednu 2011 získala společnost Zynga, definitivně končí. Oficiálně dne 26. dubna 2011 bude ukončena podpora a již nyní je uživatelům doporučováno stažení alternativního prohlížeče, například Firefoxu nebo Google Chrome. Podle oficiálního vysvětlení je důvodem k ukončení fakt, že tým, zabývající se původně vývojem Flocku, nyní pracuje na sociálních hrách (Zynga stojí například za populární hrou Farmville, které podlehly tisíce uživatelů Facebooku).

Zdroj: FavBrowser a oficiální web.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

 1. dev

  Lis 4, 2011 v 13:09

  Velká škoda, že už další novinky nevychází. :(

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *