Novinky v prohlížečích: Poslední beta Firefoxu 4

1. března 2011

FF 4 beta 12; FF 4 Mobile beta 5 pro Android a Maemo; Chrome bez adresního řádku?; Opera 11.10 inovuje Rychlý přístup; Aktualizace Maxthon…

Microsoft

Rekapitulace testování Internet Exploreru 9

Microsoft poděkoval uživatelům, kteří se podíleli na testování chystaného Internet Exploreru 9, a připomenul, že od března loňského roku, kdy uvolnil první vývojovou verzi k veřejnému testování, vydal ještě dalších šest Platform Preview, jednu betaverzi, jeden opravný balíček a nakonec také Release Candidate. O testování IE9 byl poměrně značný zájem: Platform Preview byly staženy 3,3milionkrát, betaverze zaznamenala 25 milionů stažení. Celkem bylo uživateli nahlášeno sedmnáct tisíc chyb, což je více než třikrát více ve srovnání s IE8 od bety k RTM verzi. Přes 8000 testerů nahlásilo chyby na osmi tisících doménách z celého světa, přičemž více než 7500 těchto uživatelů poskytlo zpětnou vazbu poprvé právě s IE9.

Předpokládá se, že finální verze Internet Exploreru bude představena 14. března.

Zdroj: IEBlog.

Mozilla

Kolik chyb zbývá dořešit?

Server NeoWin upozornil na stránku Can we ship yet?, na které je jednoduchou formou prezentováno, kolik vážných chyb ještě stojí v cestě uvolnění finálního Firefoxu 4.

Zdroj: NeoWin.

Firefox 4 Mobile beta 5 pro Android a Maemo

Ve stínu blížícího se vydání desktopové verze prohlížeče Firefox zůstávají poněkud stranou pozornosti plány Firefoxu 4 pro Android, který by měl být uveden během několika týdnů.

Jednou z největších deviz Firefoxu je možnost vyladit prohlížeč dle svých potřeb pomocí rozšíření. Ani v mobilní verzi by tato možnost neměla zůstat stranou – na Mobile World Congress viceprezident pro produkty Mozilla Jay Sullivan přislíbil, že při spuštění Firefoxu Mobile bude k dispozici asi 150 rozšíření.

Starosti si nemusí dělat ani uživatelé telefonů Nokia N900 – Firefox 4 Mobile bude také k dispozici pro zařízení s operačním systémem Maemo.

Ve středu pak byla vydána pátá betaverze tohoto prohlížeče, zaměřená na další zlepšení stability a výkonu. Mozilla slibuje vyšší rychlost a jednodušší použití, jmenuje například lepší reakci na posouvání a zvětšení, kratší start a zlepšený výkon JavaScriptu, který by se měl projevit rychlejším načítáním stránek. Součástí chystaného Firefoxu bude také synchronizace dat skrze Firefox Sync a podpora práce v panelech. Plusem poslední betaverze je také možnost instalace programu na paměťovou kartu, kam lze též ukládat profil.

Dosavadní provedené testy skutečně potvrzují, že pátá betaverze pro Android v rychlosti zpracování JavaScriptu nejen značně převyšuje výchozí prohlížeč, ale také všechny dosud vydané betaverze.

Pátá betaverze FF4 pro Android - rychlost zpracování JavaScriptu

Srovnávací testy, provedené na zařízeních Samsung Galaxy Tab, Galaxy S, Nexus One a Nexus S, publikoval na svém blogu Mark Finkle.

Zdroj: PC World, The Mozilla Blog

Firefox 4 beta 12

Jak ve čtvrtek oficiálně potvrdil manažer vydání Firefoxu Christian Legnitto, je dvanáctá betaverze tou definitivně poslední – po ní již bude následovat Release Candidate („kandidát na uvedení“). Na jednu stranu tak končí spekulace, zda bude následovat ještě třináctá beta, na stranu druhou si můžeme položit otázku, kolik RC bude vydáno před uvolněním finálního Firefoxu 4.

Firefox 4 beta 12 byl oficiálně vydán v pátek 25. února a kromě oprav 686 chyb přináší vyšší výkon a odezvu při sledování videa ve Flashi. Pracovalo se také na kompatibilitě doplňků, zejména v souvislosti s hardwarovou akcelerací, která v některých případech způsobovala problémy. Mozilla dále uvedla, že od první betaverze bylo k minulému týdnu opraveno více než sedm tisíc chyb.

Zdroj: The Register, The Mozilla Blog.

Google

Chrome bez adresního řádku? Možná ano!

O minimalizaci uživatelského rozhraní ve prospěch zobrazovaného obsahu se snaží prakticky všichni významní hráči v segmentu webových prohlížečů. Typické je například sražení dřívějšího horizontálního menu nabídek pod jedno tlačítko, které můžeme pozorovat v Opeře, Chrome a brzy též ve Firefoxu. Zejména v Chrome už nezbývá mnoho prostoru, který by ještě mohl být uvolněn pro webové stránky – tedy zdálo se až do okamžiku, kdy se na webu objevily první obrázky tohoto prohlížeče bez adresního řádku. Ve hře je sice více konceptů uživatelského rozhraní, tento však média a odbornou veřejnost zaujal nejvíce. V návrhu kompaktního designu jsou navigační tlačítka jsou přesunuta nahoru vedle oušek karet a adresní řádek je viditelný pouze při načítání webové stránky; vyvolat ho lze i později kliknutím na záložku stránky.

Návrh Chrome bez adresního řádku

Další návrhy obsahují klasické uspořádání, přesun navigace a oušek listů do postranního panelu a návrh rozhraní pro zařízení s dotykovou obrazovkou.

Nezapomínejme ale na to, že Google se nevyjádřil k tomu, zda budou tyto návrhy skutečně implementovány do ostré verze prohlížeče, natož kdy by se tak mohlo stát.

Všechny zmíněné návrhy můžete zhlédnout na webu The Chromium Projects.

Zdroj: The Chromium Projects.

Chrome 10.0.648.119 beta

Uplynulý týden přinesl hned dvě aktualizace betaverze desáté generace prohlížeče Chrome. První bylo ve středu sestavení s číslem 10.0.648.114, určené pro Windows, Macintosh a Linux, které přineslo další vylepšení stability a drobné změny uživatelského rozhraní. Proti předchozí betaverzi bylo provedeno bezmála šedesát změn a oprav.

V pátek byla uvolněna zatím poslední beta pro Windows – sestavení číslo 10.0.648.119, přinášející vylepšení stability oproti předchozímu vydání. Protokol provedených změn tentokrát čítal pouhých čtrnáct položek.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Opera Software

Opera 11.10 build 2014

Týden po oznámení kódového označení nadcházející verze Opery dostáváme informace o první zásadnější novince tohoto vydání. Tou by měl být přepracovaný Rychlý přístup (Speed dial).

Rychlý přístup byl poprvé představen v Opeře verze 9.20 28 února 2007. Nápad vzešel z faktu, že uživatelé opakovaně píšou do adresního řádku stejné adresy několika svých oblíbených stránek. Rychlý přístup k nejpoužívanějším webovým stránkám tak nejen zrychlil práci s prohlížečem, ale také ušetřil uživatelům stovky či tisíce stisků kláves denně. Dnes je tato funkce jednou z nejvíce oblíbených a také nejčastěji kopírovaných (u konkurence je zatím nejčastěji dostupná formou doplňků).

Podle vývojářů je čas posunout Rychlý přístup na další úroveň – měl by být dynamičtější a snadněji použitelný. V tomto vývojovém sestavení tak najdete první inovaci spočívající ve změně rozložení, přičemž další novinky jsou prý na cestě. Můžeme tak spekulovat, zda Opera nebude kopírovat Chrome a nenabídne v Rychlém přístupu odkazy na nejnavštěvovanější stránky.

Zdroj: Opera Desktop Team.

Maxthon

Maxthon Browser 3.0.20.5000

Ve čtvrtek vydaná aktualizace prohlížeče Maxhton tentokrát nepřinesla žádné nové funkce, pouze opravila několik hlášených problémů předchozí verze. Vyřešen tak byl například problém s odinstalací, pět chyb v online poznámkovém bloku, který je součástí prohlížeče, další opravy se pak týkaly spolupráce Maxthonu s vykreslovacími jádry Trident a Webkit.

Zdroj: Maxthon Forum.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

  1. Vladimír Bělohradský

    Bře 1, 2011 v 12:59

    IE9 je takový prů**r. MS ukázal, že se ze svých chyb ještě vůbec nepoučil. Tvrdošíjně implementuje funkce které by implementovat nemusel a jiné které by implementovat sakra měl, tak vůbec neimplementuje a ani se k tomu nevyjádřil, jenom takové to manažérské „Not gonna happen“. Pro nás designery, a pro uživatele tak zůstane IE pořád trnem v oku a celkovým problémem.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *