Novinky v prohlížečích: Vyzkoušejte testovací verzi Firefoxu 3.7!

27. října 2009

Specializovaná sekce Personas a podpora multidotykového ovládání pro Firefox. Nová vývojová verze Google Chrome.

Mozilla Firefox

Galerie Personas pro verzi 3.6

V blížící se verzi Firefoxu 3.6 by měla být zahrnuta podpora tzv. „personas,“ což jsou odlehčená témata, měnící vzhled některých prvků prohlížeče. Na webu doplňků Mozilly byla minulý týden vytvořena sekce, specializující se právě na tato grafická vylepšení, která tak lze nyní najít na jednom místě. Nabídka je skutečně široká – obsahuje totiž přes 30 tisíc motivů v patnácti kategoriích. Instalovat Personas lze buď přímo kliknutím a příslušnou volbou, nebo přes správce doplňků.

Zdoj: Mozilla Links.

Podpora dotykových displejů ve verzi 3.7

Během konference MozCamp, uskutečněné v Chile, představil Marcio Galli podporu tzv. „multitouch“ dotykového ovládání pro připravovaný Firefox 3.7. Ukázku můžete shlédnout na videu. Aplikace pro tento způsob ovládání byla napsána v JavaScriptu a celý kód má méně než sedmdesát řádků. Patříte-li k nedočkavcům, pak vězte, že byla uvolněna testovací verze, kde tuto vlastnost (samozřejmě máte-li odpovídající hardware) lze otestovat.

Stabilní verze Firefoxu 3.7, založené na jádru Gecko 1.9.3, bychom se měli dočkat v průběhu května či června následujícího roku.

Upozorňujeme, že tyto verze jsou pouze v angličtině a vzhledem k jejich rané vývojové fázi lze předpokládat, že mohou obsahovat chyby či mít problémy se stabilitou.

Zdroj: Junauza.com.

Google Chrome

Google Chrome 4.0.223.11 dev

Ani vývojáři Chrome nezaháleli a připravili v uplynulém týdnu vydání hned dvou vývojových verzí. První – s číslem 4.0.223.9 – proběhlo ve čtvrtek a jako klíčové novinky byly prezentovány funkční tisk a zásuvný modul QuickTime pro platformu Macintosh. Kromě toho byly provedeny změny některých rozšíření a opravena celá řada nalezených chyb. Za všechny jmenujme například podporu antialiasingu zakulacených rohů vytvářených skrze kaskádové styly pod Windows a Linuxem (na MacOS toto fungovalo již v minulosti).

Opravovalo se i rozšíření Chrome Frame, umožňující běh jádra Chrome pod Internet Explorerem. Zde bylo vychytáno hned třináct problémů, způsobujících pád hostitelského prohlížeče.

V pátek odpoledne pak jako reakce na připomínky uživatelů vyšel další minoritní update na 4.0.223.11, řešící spíše méně závažné chyby, týkající se odběrů RSS kanálů a špatného zobrazení položek v Google Calendar.

Případné další nalezené chyby lze hlásit na příslušné stránce.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

5 komentářů

 1. viktor čech

  Říj 27, 2009 v 19:44

  testovaci firefox 3.7 pouzivam uz vyse mesiaca, kazdy den vychadzaju aktualizacie..

  Odpovědět
 2. Pavel Cvrček

  Říj 27, 2009 v 20:04

  Vývojové verze Firefoxu 3.7 jsou k dispozici i v češtině. Viz http://tinyurl.com/6byhha

  Odpovědět
 3. meki

  Říj 28, 2009 v 11:08

  odkaz na linuxovu verziu je chybny, spravne ma byt http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-trunk/firefox-3.7a1pre.en-US.linux-i686.tar.bz2

  Odpovědět
 4. Karel Kilián

  Říj 28, 2009 v 17:23

  Díky za info. Možná se odkaz změnil mezi sepsáním článku a jeho vydáním, nebo až dnes :)

  Odpovědět
 5. Miroslav Kučera

  Říj 29, 2009 v 10:27

  Dekuji, odkaz ve clanku byl opraven.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *