Oživená průhlednost ve Flashi

  0

  Pomocí alpha kanálu (průhlednosti) se dají vytvořit zajímavé efekty. Je však třeba říci, že vše má své ale. Alpha kanál je totiž náročný na výpočetní výkon počítače a může celou animaci značně brzdit, přesto není k zahození.

  Nastavení alpha kanálu najdete v záložce Effect ve vysunovací nabídce. Na první pohled je vše docela jednoduché. Nastavíte si jen, jak bude objekt průhledný. Při 100 % je úplně neprůhledný a při 0% je úplně průhledný – neviditelný.

  První kroky

  Napište kousek textu a nad něj nakreslete třeba obdélník, který text překryje. Pak obdélník, který budete zprůhledňovat, převeďte na SYMBOL. Klepněte na obdélník a stiskněte F8. Protože nepotřebujete ani tlačítko, ani animovaný symbol, zvolte Graphic. Bez tohoto kroku nemůžete alpha kanál nastavit! No a nyní již jen označte objekt a dejte mu nějaké nižší procento průhlednosti. Výsledek by měl vypadat asi takto:

  Pomocí průhlednosti můžete udělat například i velmi působivý nadpis. Jak? Vytvořte třeba 3 vrstvy. (Insert | Layer) Do prostřední vepište nějaký text. Zkopírujte ho do vrchní i do spodní vrstvy (označíte ho a stisknete Ctrl+C pro uložení do schránky a Ctrl+V pro vložení ze schránky). Ve spodní i ve vrchní vrstvě text trochu roztáhněte a převeďte ho na symboly (při těchto operacích doporučuji ostatní vrstvy zamknout a nechat odemčené jen ty, se kterými chcete pracovat). Nyní textům ve spodní i ve vrchní vrstvě přidejte průhlednost a dejte jim jiné barvy. Můžete přidat ještě například obrys u textu ve střední vrstvě – rozbijte text (Ctrl+B) a ”plechovkou na okraje” (klávesa S) mu dejte okraj. Výsledek může vypadat například tak, jak vidíte dole. Můžete si ho i stáhnout.

  Přilétající text

  Velice često se průhlednost používá také u „problikávajících“ sloganů. Takový nápis upoutá a přitom na něm není nic těžkého. Pokud se mají střídavě zobrazovat dvě slova, stačí si jen vytvořit dvě vrstvy a do první i do druhé napište text, který chcete nechat problikávat (do 1. vrstvy 1. slovo, do 2. vrstvy 2. slovo). U obou udělejte klíčové snímky na 1., 5., 15. a 20. snímku (klepněte na snímek a stiskněte F6). Všechny snímky označte (klepněte na 1. vrstvu, držte Shift a klepněte na druhou vstvu) a převeďte je na Motion Tween (klepněte na ně pravým tlačítkam a vyberte Create Motion Tween). Ještě texty v prvních a posledních snímcích roztáhněte a dejte jim 0% porůhlednost. Poslední krok – spodní vrstvu chyťte a přesuňte ji na 20 snímek. Obrázky pro ilustraci:


  Výsledek si můžete stáhnout zde.

  Rychlost světla

  A ještě jeden příklad jak alpha kanál využít v animacích. Vytvořte si tři vrsty. Do první vložte třeba kolečko a převeďte ho na animovaný symbol (F8, Moive Clip). Nastavte mu pohyb přes celou scénu. Klip zkopírujte do dalších vrstev, ve kterých mu dejte průhlednost a posuňte ho kousek proti směru pohybu (zde ke stažení).

  Jak sami vidíte, jdou s kanálem alpha vytvářet velmi zajímavé věci, ale ještě jednou opakuji, nezapomínejte na výpočetní výkon počítačů uživatelů, kteří se budou na vaše výtvory dívat.

  Mohlo by vás zajímat

  Žádný příspěvek v diskuzi

  Odpovědět