35 užitečných doplňků pro Mozilla Firefox

17. března 2011

V tomto článku si podrobně představíme celkem 35 užitečných doplňků pro prohlížeč Mozilla Firefox, které vám ušetří čas.

Jak naši čtenáři jistě vědí, Firefox je po Chrome druhým nejrychleji rostoucím prohlížečem. Jedním z důvodů jeho popularity je možnost rozšířit jeho schopnosti pomocí takzvaných doplňků, díky kterým si můžete doslova ušít prohlížeč sobě na míru. Dnes si představíme 35 užitečných rozšíření, která mohou ušetřit váš čas.

Thumbnail Zoom

Thumbnail Zoom dokáže zvětšit náhledy fotografií na serverech jako je Facebook, Twitter, MySpace, Amazon, Picasa, Flickr, LinkedIn, Hi5, Twitpic, deviantART, PhotoBucket, Tagged, Last.fm, Wikipedia a Google Images. Jednoduše stačí zastavit kurzorem nad obrázkem, který se následně zobrazí ve větší velikosti v plovoucím okně, aniž byste museli otevírat stránku, na kterou vede odkaz z náhledu.

Thumbnail Zoom

Počet stažení: 44 859.

Session Manager

Session Manager neboli Správce relací umí uložit a opětovně načíst stav všech panelů, který můžete obnovit ručně nebo automaticky po startu či po pádu prohlížeče.

Session Manager

Počet stažení: 2 109 041.

SimilarWeb

SimilarWeb se nainstaluje jako postranní panel, zobrazující formou náhledů weby, jež se nějakým způsobem podobají právě otevřené stránce. Obsahuje také komunitní prvky, skrze které můžete přidat další webové stránky, jež pak budou nabízeny ostatním uživatelům, nebo sledovat zmínky o aktuálním webu na sociálních sítích.

SimilarWeb

Počet stažení: 1 811 276.

FEBE

FEBE je zkratka pro „Firefox Environment Backup Extension,“ tedy volně přeloženo jako rozšíření pro zálohu prostředí Firefoxu. Umožňuje rychle a snadno zálohovat nainstalované doplňky, grafická témata, oblíbené položky, cookies, jména a hesla a další součásti, díky čemuž můžete snadno přenést veškerá nastavení na jiný (například nový nebo pracovní/domácí) počítač. Po instalaci je možné jediným kliknutím naplánovat automatické zálohování. Velkou výhodou je plná lokalizace do naší mateřštiny.

FEBE

Počet stažení: 4 561 289.

MorningCoffee

Pokud si k ranní kávě dáváte svou „pravidelnou dávku webů,“ pak vám může usnadnit život tento doplněk. Díky němu si zorganizujete své oblíbené stránky podle periody aktualizace, takže si například v pondělí otevřete jen ty weby, jež sledujete jednou týdně, nebo stránky, které prohlížíte každý den.

MorningCoffee

Počet stažení: 1 170 092.

Google Shortcuts – All Google Services at a glance

Jestliže používáte služby Google, pak by se vám mohl hodit tento doplněk, který k nim nabízí rychlý přístup formou tlačítek nebo rozbalovacího menu. Seznam zobrazovaných položek lze samozřejmě upravovat.

Google Shortcuts

Počet stažení: 2 753 813.

AutoPager

Nebaví vás při procházení výsledků z vyhledávače klikání kvůli přesunu na další stránku? AutoPager to vyřeší za vás! Po odrolování na konec stránky automaticky načte tu následující. Poradí si s celou řadou webů včetně Google a Yahoo!.

AutoPager

Počet stažení: 7 184 200.

FlashGot

FlashGot je jedním z nejoblíbenějších rozšíření pro stahování obsahu z Internetu. Umožňuje uložit soubory z jednoho, více vybraných nebo všech odkazů na aktuální stránce najednou. Kromě toho umí zachycovat video nebo zvukové stopy během jejich přehrávání.

FlashGot

Počet stažení: 94 494 873.

FoxTab

„Rychlý přístup“ neboli nabídka oblíbených stránek ve formě náhledů se stal jedním z největších trháků konkurenčního prohlížeče Opera. Celkem logicky se čase objevily jeho mutace i v ostatních browserech. FoxTab ale pojímá tento způsob nabídky poněkud jinak, navíc jde o dimenzi výše – nabízí rychlý přístup k aktuálně otevřeným stránkám v 3D provedení ve dvanácti různých grafických vzhledech. Kromě toho také nabízí možnost opětovného otevření uzavřených panelů. Uživatel si může nastavit velikost panelu, vybírat miniatury, nebo přepínat mezi náhledy.

FoxTab

Počet stažení: 13 910 127.

Picnik

Picnik je šikovný online bitmapový editor a tento doplněk přidává do kontextového menu Firefoxu nabídku pro odeslání zvoleného obrázku nebo náhledu celé stránky k jeho editaci.

Picnik

Počet stažení: 2 254 501.

Scrapbook

Umožňuje ukládat a organizovat celé stránky včetně obrázků, videí, zvuků a souvisejících souborů včetně odkazovaných stránek k jejich offline prohlížení. Ideální například pro stažení článků či webových stránek pro čtení během cesty nebo dovolené.

Scrapbook

Počet stažení: 4 545 755.

Greasemonkey

Greasemonkey umožňuje spouštět uživatelské skripty po načtení stránky a tyto stránky skrze ně dále upravovat (např. blokovat reklamy, měnit vzhled apod.). Tisíce skriptů pro Greasemonkey najdete například na stránce userscripts.org.

Greasemonkey

Počet stažení: 38 994 619.

IE Tab 2

Především weboví vývojáři potřebují kontrolovat stránky ve více prohlížečích. IE Tab dovoluje načíst web jádrem Internet Exploreru, aniž byste přitom museli opouštět rozhraní Firefoxu. Kromě zmíněného využití uvítají tento doplněk také všichni uživatelé, kteří musí pracovat se stránkami optimalizovanými pro MSIE (např. v rámci firemního intranetu nebo kvůli aktualizacím Windows).

IE Tab 2

Počet stažení: 1 693 106.

StumbleUpon

StumbleUpon pomůže najít webové stránky odpovídající vašim zájmům. Jednoduše klikněte na tlačítko Stumble! a program otevře náhodně vybranou stránku, o níž na základě získaných informací předpokládá, že vás zaujme. Na výběr je více než 500 témat a čím více budete StumbleUpon používat, tím přesnější by měla být daná doporučení. Součástí je i propojení se sociálními sítěmi, takže stránky, které se vám líbí, můžete odeslat na Facebook, Twitter, nebo e-mailem.

StumbleUpon

Počet stažení: 15 682 235.

Read It Later

Určitě to znáte: narazíte na zajímavý článek, ale zrovna nemáte čas ho číst celý. Možností je samozřejmě více, ale smyslem tohoto článku je představení doplňků, které vám ušetří čas. Po instalaci Read It Later si jednoduše uložíte danou stránku pro pozdější přečtení do vašeho počítače nebo telefonu a můžete se k ní vrátit až v okamžiku, kdy budete mít čas. Zvládá i práci v offline režimu, čímž se stává ideálním společníkem například pro cesty vlakem nebo autobusem. K přehledu nepřečtených stránek se dostanete také přes webové rozhraní readitlaterlist.com a můžete je skrze účet synchronizovat mezi více počítači, iPhonem, iPodem, iPadem, či mobilními telefony s operačním systémem Android.

Read It Later

Počet stažení: 3 593 369.

Automatic Save Folder

Nevyhovuje vám výchozí ukládání stažených souborů do jedné složky? Pokud byste raději ukládali například MP3ky do složky Hudba, AVI do Videí a podobně, usnadní vám život tento doplněk. Skrze něj můžete definovat výchozí složky dle přípon souborů, nebo nastavit ukládání podle domény, ze které stahujete.

Automatic Save Folder

Počet stažení: 131 367

ColorZilla

S ColorZillou snadno zjistíte barvu jakéhokoli pixelu na aktuální webové stránce. Následně ji můžete upravit a vložit do jiného programu. Kromě toho tento plugin umí měřit vzdálenost mezi dvěma body na stránce, vybírat barvy z palety, jakož i ukládat palety s vlastním barevným schématem.

ColorZilla

Počet stažení: 3 961 894.

All-In-One-Gestures

Ovládání prohlížeče gesty myší dělí uživatele na dva nesmiřitelné tábory: jedni ho vůbec nepoužívají, druzí si neumí představit jednodušší způsob práce. Pokud byste chtěli svůj Firefox ovládat gesty, bude se vám hodit doplněk All-In-One-Gestures. Jeho hlavní síla tkví v podrobných možnostech konfigurace, kde můžete přiřadit gesta pro více než devadesát různých akcí.

All-In-One-Gestures

Počet stažení: 4 353 868.

HTTP Fox

Doplněk fungující jako analyzátor HTTP protokolu, který monitoruje a analyzuje veškerou příchozí a odchozí komunikaci mezi serverem a prohlížečem. Nabízí podobné možnosti, jako například aplikace HTTP watch a IEInspector.

HTTP Fox

Počet stažení: 724 577.

PDF Download

Tento nástroj má celou řadu funkcí, jejichž společným jmenovatelem je formát PDF.

 • Umí převést PDF na obrázek a zobrazit ho v prohlížeči.
 • Dokáže převést webovou stránku do PDF souboru (používá online službu pdfdownload.org), který pak můžete uložit, odeslat e-mailem sdílet, nebo tisknout.
 • Umí zobrazit PDF jako HTML.

PDF Download

Počet stažení: 17 672 164.

DownloadHelper

Další nástroj pro stahování (nejen) videí ze serverů jako jsou YouTube, MySpace, Google Video, DailyMotion, pörkölt, iFilm, Dreamhost a další. Pokud otevřete stránku, ze které DownloadHelper umí něco stáhnout, dá vám vědět prostřednictvím animované ikony. Od verze 3.1 je navíc možné automaticky převést stažené filmy do preferovaného formátu. Pokud otevřete stránku obsahující odkazy na obrázky nebo filmy, můžete jednoduše stáhnout jen vybrané nebo všechny najednou.

DownloadHelper

Počet stažení: 80 678 882.

Dropico Media Manager

Další doplněk, který ocení příznivci sociálních sítí, umožňuje prostým přetažením myši poslat fotografie na Facebook, Twitter, Flickr, Picasu, MySpace, Photobucket, nahrát do Dropboxu, nebo je odeslat Gmailem či skrze Yahoo! Mail. Pokud chcete odeslat fotku z webové stránky, stačí na ni kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit Dropico v kontextovém menu.

Podmínkou plné funkčnosti je registrace na serveru Dropico a propojení účtu se službami, které chcete používat.

Dropico Media Manager

Počet stažení: 5 380.

HeadlinesTicker

Jednoduchá čtečka kanálů RSS/Atom, zobrazující nové články ze zvolených zdrojů ve stavovém řádku prohlížeče nebo v samostatné liště. Po instalaci jsou jako výchozí nastaveny zpravodajské servery BBC a CNN, ale samozřejmě si můžete nastavit své vlastní.

HeadlinesTicker

Počet stažení: 32 783.

WiseStamp Email Signature

WiseStamp použijete pro vytváření podpisů v e-mailových zprávách posílaných z Gmailu, Yahoo Mailu a AOLu. Automatický podpis samozřejmě nabízejí všechny uvedené služby, nicméně WiseStamp přidává něco navíc. Vaše vizitka tak může obsahovat odkaz na profily v sociálních sítích, odkaz na aktuální článek na vašem blogu (stahuje se automaticky z RSS), kontakty na AIM, Google Talk, Y! Messenger, ICQ, MSN, Skype a další služby, skrze které vás příjemce může kontaktovat. Podpis se pak automaticky přidává ke všem odesílaným zprávám.

Více se o tomto doplňku dozvíte z následujícího videa.

WiseStamp Email Signature

Počet stažení: 1 480 603

Web2PDF

Web2PDF 1,8 je nástroj pro konverzi webových stránek do PDF souborů přímo z prohlížeče. K převodu je používána online služba Web2PDF, která má jistá omezení – například neumí převést lokálně uložené soubory, ani zabezpečené webové stránky (e-mail z webmailu si tedy do PDF nepřevedete).

Web2PDF

Počet stažení: 257 951

PixlrGrabber

Výborný nástroj pro pořizování snímků obrazovky s celou řadou funkcí. Můžete sejmout viditelnou část stránky, celou stránku, nebo pouze vybranou oblast. Výsledný obrázek pak je možné editovat na serveru Pixlr.com, sdílet přes službu imm.to, uložit na disk, nebo zkopírovat do systémové schránky. Vyzkoušejte a uvidíte, o kolik snazší může být pořizování „screenshotů.“

PixlrGrabber

Počet stažení: 584 971.

Adblock Plus

Toto legendární rozšíření patrně nepotřebuje obsáhlé komentáře – mnozí uživatelé ho aktivně využívají a jeho klony existují snad pro každý webový prohlížeč. Jeho cílem je blokování reklamních sdělení a stránek se škodlivým kódem. Ke své činnosti využívá více než čtyřicet filtrů a poradí si i s Flashem, Javou, skripty i kaskádovými styly.

Adblock Plus

Počet stažení: 106 479 382

PowerTwitter

Patříte-li k uživatelům sociální sítě Twitter, pak by se vám mohl líbit doplněk PowerTwitter, přinášející pěknou řádku funkcí. Jednodušeji tak například nahrajete obrázek, nebudete muset ztrácet čas zkracováním odkazů, či otevíráním videí nebo galerií na externích serverech. Zjednodušeně by se dalo říci, že PowerTwitter přináší funkce, na které jsou zvyklí uživatelé desktopových klientů, přímo do prohlížeče.

PowerTwitter

Počet stažení: 592 117.

Delicious Bookmarks

Nad osudem služby Delicious se sice nedávno houpaly otazníky, nicméně pokud ji hodláte využívat, můžete si usnadnit život tímto pluginem, skrze který lze přidat do záložek právě otevřenou stránku, ale také procházet a vyhledávat v těch již uložených. Doplněk vám také pomůže naimportovat vaše oblíbené položky. Výhodou Delicious proti lokálně uloženým odkazům je jejich dostupnost z jakéhokoli počítače a prohlížeče. Pro lepší přehled lze záložky organizovat pomocí štítků.

Delicious Bookmarks

Počet stažení: 6 104 198.

Amplify

Sdílejte své výstřižky snadno a rychle pomocí sociálních služeb a systémů jako jsou Twitter, Facebook, WordPress, Posterous, Tumblr a řada dalších. Veškeré citace se přitom ukládají na web, takže se k nim můžete vracet, nebo v nich vyhledávat. Celý projekt má také sociální rozměr, kdy se můžete spojit se svými přáteli a sledovat, co je zaujalo.

Amplify

Počet stažení: 435 425.

HootSuite

HootSuite si stanovuje poměrně vysoký cíl: chce změnit způsob, jakým pracujete s Twitterem, Facebookem či Linkedin. K odeslání odkazu přitom nemusíte opouštět otevřenou stránku – stačí stisknout tlačítko, které tento plugin přidává do panelu nástrojů, a HootSuite se postará o vše, včetně zkrácení adresy odkazu.

HootSuite

Počet stažení: 58 414.

Firebug

Firebug je jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro webové vývojáře. Umí zkontrolovat HTML kód, upravovat styly a layout stránky, obsahuje debugger JavaScriptu, analyzuje využití sítě a výkonu počítače, poradí si s DOM, AJAXem a celou řadou dalších webových technologií. Pro ty, kteří to myslí s vytvářením webových stránek vážně, je tento doplněk nepostradatelným a neocenitelným pomocníkem.

Firebug

Počet stažení: 32 015 203.

Yonoo

Doplněk Yonoo se instaluje jako postranní panel, ve kterém můžete sledovat dění na sítích Twitter, Facebook, LinkedIn, MySpace, YouTube, Flickr, ale též konverzovat přes AIM, MSN, GTalk a další. Pomůže také se sdílením fotografií, videí a odkazů na internetu, nebo paralelním nastavením aktuálního statusu na všech sociálních sítích, do kterých jste zapojeni.

Yonoo

Počet stažení: 5 987 568.

WOT

Chcete vědět, zda můžete důvěřovat právě navštívené stránce? Poradí vám plugin WOT (The Web of Trust), jež používá systém hodnocení důvěryhodnosti formou barevných „semaforů.“ Kromě toho se doplněk postará ochranu osobních údajů. Jedná se o komunitní projekt, na kterém spolupracují miliony uživatelů z celého světa. WOT doporučují renomovaná média, jako je CBET, PC World, Kim Komando, PC Welt, Tech Republic a další uznávané autority.

WOT

Počet stažení: 13 285 467.

FireFTP

FireFTP je zadarmový, bezpečný, multiplatformní FTP klient pro Firefox, umožňující jednoduchý a intuitivní přístup k FTP serverům. Nabízí funkce, na které jsme zvyklí z desktopových aplikací, jako je porovnání adresářů, synchronizace, SFTP, SSL šifrování, vyhledávání a filtrování, kontrola integrity, vzdálená editaci, operace se soubory pomocí myši a řada dalších.

FireFTP

Počet stažení: 17 882 223

Zdroj: Tripwire Magazine.

Štítky: Firefox, Mozilla, pluginy

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

11 komentářů

 1. dobrý

  Bře 18, 2011 v 9:15

  Pěkný, některý jsem neznal :)

  Odpovědět
 2. milantucek.cz

  Bře 18, 2011 v 12:43

  Hodilo se, diky.

  Odpovědět
 3. Karel Kilián

  Bře 18, 2011 v 12:54

  I já děkuji vám oběma za pozitivní reakci :) Potěšila!

  Odpovědět
 4. rabbizon

  Bře 20, 2011 v 22:18

  Dobrý den,
  skvělý článek, některé z doplňků jsou opravdu zajímavé.
  Ještě bych doporučil mé nejužitečnější doplňky: TabMixPlus, AutofillForms a Flashblock.

  Odpovědět
 5. ratesman.funsite.cz

  Bře 21, 2011 v 8:29

  Moc dobrý článek. některé už jsem měl naistalované, takže mě celkem i potěšilo, že patří mezi nejpoužívanější. A až na pár vyjímek, jsem je všechny znal. Používám Firefox už léta. Přesto díky za článek. Jen tak dále :)

  Odpovědět
 6. Karel Kilián

  Bře 21, 2011 v 9:08

  To: rabbizon a ratesman.funsite.cz
  Též děkuji za Vaše reakce, které se velmi příjemně čtou :)
  Vynasnažíme se, abychom Vám podobně zajímavé články přinášeli i nadále!

  Odpovědět
 7. Anonym

  Bře 21, 2011 v 13:12

  Jediné co mě zaujalo byl Pixlr Grabber. Za něj děkuji. Pokud by naopak někdo potřeboval pořídit screen celé obrazovky, doporučuji Screengrab!

  A ještě nějaká, bez kterých bych si web nedovedl představit: Linky – otevírá vybrané odkazy v záložkách (dobré na postupné procházení katalogů), nebo hromadný download. A TableTools – třídění a filtrování tabulových dat (rychlejší než kopírovat data do tabulkového procesoru).

  A když už tam je Firebook, tak Web Developer – možná old-school, ale pořád s nenahraditelnými funkcemi.

  Příště bych rozdělil článek na komunitní pluginy a ty ostatní. Ať se to nemíchá dohromady.

  Jo a abych nezapomněl: s/zadarmový/zdarma/g

  Díky

  Odpovědět
 8. Cože? Anonymní příspěvky nejsou povoleny?

  Bře 21, 2011 v 13:20

  Jediné co mě zaujalo byl Pixlr Grabber. Za něj děkuji. Pokud by naopak někdo potřeboval pořídit screen celé obrazovky, doporučuji Screengrab!

  A ještě nějaká, bez kterých bych si web nedovedl představit: Linky – otevírá vybrané odkazy v záložkách (dobré na postupné procházení katalogů), nebo hromadný download. A TableTools – třídění a filtrování tabulových dat (rychlejší než kopírovat data do tabulkového procesoru).

  A když už tam je Firebook, tak Web Developer – možná old-school, ale pořád s nenahraditelnými funkcemi.

  Příště bych rozdělil článek na komunitní pluginy a ty ostatní. Ať se to nemíchá dohromady.

  Jo a abych nezapomněl: s/zadarmový/zdarma/g

  Díky

  Odpovědět
 9. Anonym

  Bře 21, 2011 v 13:21

  Asi jsou, je špatně funguje cache v mém prohlížeči. Tak se omlouvám. Asi mám moc nainstalovaných doplňků.

  Odpovědět
 10. Anonym

  Úno 24, 2014 v 18:04

  prosím jak odeberu foto z webové stránky

  Odpovědět
 11. Nikolay Getchev

  Led 29, 2015 v 5:22

  Převod celého webu do PDF – http://websitetopdf.net/

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *