Firefox – extenze pro brouzdaly

1. března 2005

WWW prohlížeč Firefox získává poslední dobou čím dál tím více uživatelů a příznivců. Po instalaci „holého“ Firefoxu však mnoho funkcí nezískáte, ovšem naštěstí není problém pomocí takzvaných rozšíření (add-onů, plug-inů, extenzí) doinstalovat přesně ty funkce a vlastnosti, které potřebujete. Můžete tak získat ideální funkční mix na míru vašim potřebám a nebo případně i rozmarům.

V následující sérii článků si stručně představíme řadu rozšíření. Nebude se jednat o vyčerpávající popisy ani recenze, ale tipy. Většina rozšíření je velmi jednoduchá a velmi snadno nastavitelná (je-li nějaké nastavení vůbec třeba), takže vyčerpávající návody jsou vcelku zbytečné. V tomto článku se podíváme na rozšíření, která vylepší tabbed-browsing a usnadní samotné prohlížení internetových stránek.

Jednolivá rozšíření lze hledat na webech Firefox Help: Extensions, The Extensions Mirror > Firefox Extensions, Extension Room, Foxinka a samozřejmě i na Mozilla Update. Lokalizované verze vybraných rozšíření nabízí i CZilla.

Lepší tabbed-browsing a práce se záložkami

Tabbed-browsing je jedním ze základních plusů Firefoxu ve srovnání s Microsoft Internet Explorerem, ovšem k dokonalosti má daleko. Není však problém pomocí několika rozšíření tabbed-browsing Firefoxu vylepšit na úroveň, kterou vykazuje Opera nebo Maxthon.

Můžete začít třeba rozšířením BlankLast. Toto rozšíření oceníte, pokud vám vadí, že při uzavření všech záložek se stránkami zůstane obsah poslední stránky načten v okně bez panelu pro přepínání mezi záložkami. Po instalaci tohoto rozšíření zůstane i při uzavření všech záložek alespoň jedna prázdná otevřená (podobně to dělá Maxthon).

Dalším rozšířením spadajícím do kategorie plug-inů pro optimalizaci tabbed-browsingu je SingleWindow, jenž zajišťuje, že odkazy, které se mají načíst do nového okna, se načtou do nové záložky. Otevírání více oken s řadou záložek totiž degraduje tabbed-browsing.

Extenze LastTab zase umožňuje přepínání mezi záložkami klávesovou kombinací Ctrl+Tab. Jedná se o obdobu Alt+Tab pro přepínání mezi běžícími programy ve Windows.

A nyní dvě extenze pro snadné otevírání prázdné záložky. Rozšíření Basics přidá do levého rohu panelu s oušky záložek ikonu. Pokud na ní kliknete, přidá se nová – prázdná – záložka. Rozšíření Tab Clicking Options pro změnu umožní otevřít prázdnou záložku poklepáním na proužek s oušky záložek. Navíc umožní i opakovaně otevřít aktivní záložku (duplikovat ji) do nové záložky či nového okna. Rovněž toto všestranné rozšíření přidává funkce pro hromadnou manipulaci se všemi záložkami – obnovit vše, zavřít vše a další.

Z opačného břehu pochází rozšíření Close Tab On Double Click, které umožní poklepáním na ouško záložky patřičnou záložku zavřít.

Komfortní navigace a brouzdání

Začneme třeba s rozšířením undoclosetab,které umožňuje přes kontextovou nabídku lišty se záložkami zpětně vyvolat již zavřené záložky se stránkami, což je velmi praktické, zejména pokud omylem některou záložku zavřete. Použití tohoto rozšíření je rychlejší než bádání v historii. (Tato schopnost je také jedním z největších trumfů Maxthonu.)

Rozšíření DuplicateTab umí, jak již jeho název napovídá, zduplikovat libovolnou záložku s otevřenou stránkou a to včetně kroků zpět a vpřed. Řeší tak situace, které vznikají třeba u některých javascriptových konstrukcí, kde odkazy nelze otevírat do nového okna a neustálé návraty o jeden krok zpět jsou zbytečně zdlouhavé. Takto si záložku a potažmo i stránku znásobíte, jak je libo…

Pokud vám vadí, že po kliknutí na odkaz místo relativně plynulého otevření WWW stránky dojde k zdlouhavému stahování a otevírání PDF dokumentu, je rozšíření TargetAlert právě pro vás. K odkazům směřujícím na méně standardní dokumenty přidává symbol, kterým je odlišuje od běžných odkazů. Takto lze odlišit třeba dokumenty MS Office, jmenované PDF dokumenty a volitelně třeba i XML soubory a odkazy na e-mail.

Konfigurace extenze TargetAlert

Extenze Super DragAndGo přidává velmi návykový způsob otevírání odkazů, a sice přetažením metodou drag and drop do řádku s URL. Takto otevřené odkazy lze kupříkladu otevírat do záložky na pozadí (nebude přesunut fokus, aktuální záložka zůstane stále v popředí). Někomu to může přijít jako náhrada otevírání do nové záložky přes kontextovou nabídku či prostřední tlačítko nebo i jako vhodný doplněk k těmto dvěma možnostem (například je-li odkaz vložen v obyčejném textu a ne jako aktivní hyperlink).

Z kategorie jen velmi zřídka potřebných, ale v případě nutnosti velmi praktických „hraček“, je rozšíření ImageZoom, které přes příkazy v kontextové nabídce obrázků na webových stránkách umožňuje zoomovat neboli zmenšovat či zvětšovat daný obrázek. Zmenšování oceníte vždy, když vás ruší velký obrázek v textu. Zejména u úzkých třísloupcových layoutů se stává, že text, který obtéká obrázek, je díky obrázku velmi špatně čitelný, protože na řádku je třeba jen jedno slovo…

A po hračce opět jeden nesmírně praktický plug-in, a to Adblock, který představuje spolehlivou obranu před reklamou a flashovými animacemi na webu. Ruší-li vás nějaký banner, stačí kliknout na příkaz Adblock, který se v jeho blízkosti zobrazí po instalaci stejnojmenného rozšíření. Navíc můžete blokovat paušálně bannery umístěné třeba na jednom serveru či v jedné složce. Zadáte-li například www.example.net/reklama/*, budou všechny bannery ze složky reklama serveru www.example.net blokovány automaticky, čímž odpadá nutnost blokovat jeden po druhém.

Dalším praktickým rozšířením je All-in-One Gestures, které přidá do Firefoxu podporu takzvaných myších gest (mouse gestures), jejichž obliba roste mezi uživateli všemožného softwaru – browsery nevyjímaje. Firefox tak po instalaci tohoto plug-inu bude ovládat jeden z taháků Opery.

Extenze text/plain umožní jednoduše otevírat i ty URL, které v (X)HTML kódu de facto nejsou odkazy a nelze na ně přejít kliknutím. S pomocí tohoto rozšíření stačí označit dané URL (text) a přetáhnout do řádku s adresou. Dojde tak k otevření dané adresy v aktuální záložce.

Některé stránky blokují pravé tlačítko myši, aby například ochránily své obrázky před zkopírováním. Pokud jste však levák a máte myš nastavenou na levou ruku, je pravé tlačítko vaším primárním a stránky s podobnou ochranou se jen velmi obtížně procházejí. Add-on Allow Right-Click vyřazuje z provozu některé typy prvků bránících použití pravého tlačítka myši na WWW stránce.

Ve Firefoxu chybí v kontextové nabídce stránky příkaz pro vytištění dokumentu. Ten přidáte rozšířením Print.

Pokud chcete jednoduše a rychle přepínat mezi prací v on-line a off-line režimu, možná se vám zalíbí rozšíření Work Offline. Umožňuje totiž mezi těmito dvěma režimy přecházet pouhým poklepáním na symbol v prostoru stavového řádku.

A co prohlížení wapových stránek Firefoxem? S rozšířením WML Browser žádný problém! To totiž umožní prohlížet stránky napsané ve WML, tedy WAP. Další funkce Opery, kterou díky extenzi umí i Firefox.

Rozšíření Copy Image for Windows přidá do Firefoxu funkci, umožňující přes místní nabídku zkopírovat vybraný obrázek do systémové schránky. Funkční bohužel pouze pod Windows.

Zábavný nesmysl

Posledním plug-inem tohoto článku je BGSOUND to EMBED. Přidává do Firefoxu podporu proprietární specifikace MSIE, přesněji elementu BGSOUND pro přehrávání hudby na pozadí. Hodí se pro některé WWW hry.

Starší komentáře ke článku

Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

Předchozí článek upeer.com
Další článek pranicka.net
Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

  1. Úterní zajímavosti (1.3) | Radkův blog

    Led 11, 2010 v 10:22

    […] zpravodaj OpenOffice.org – 02/2005 (PDF) (1) Firefox – extenze pro brouzdaly Vraťte ústavu překladatelům ATi HyperMemory Dobrý den, já jsem z Tele2 Oprava Comctl32.dll […]

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *