Internet Explorer 10: prohlížeč se dvěma tvářemi

4. února 2013

S Windows 8 přišel i nový Internet Explorer 10. S jakými novinkami přichází kromě nové varianty optimalizované pro dotykové ovládání?

Microsoft své nové systémy v čele s Windows 8 vybavil předinstalovaným webovým prohlížečem Internet Explorer 10. Míří také do Windows 7 s nainstalovaným prvním servisním balíčkem, ovšem pro tento populární systém je prozatím k dispozici jen jeho testovací verze nesoucí označení Release Preview, což je podle nové terminologie Microsoftu ekvivalent Release Candidate.

Internet Explorer 10

Uživatelé Windows Vista už se nového Internet Exploreru nedočkají stejně jako uživatelé Windows XP, pro které není dostupný již ani Internet Explorer 9. Uživatelům těchto systémů lze doporučit zvážit přechod na Google Chrome, Mozilla Firefox či jiný moderní prohlížeč. Pro Windows 7 je (resp. bude) k dispozici jen klasická desktopová verze nového prohlížeče Internet Explorer 10 bez některých novinek, které patří k Windows 8.

Desktopová a dotyková verze

Internet Explorer 10 ve Windows 8 je k dispozici ve dvou variantách. Zachována zůstala klasická desktopová varianta, která se vzhledově ani funkcemi výrazně neliší od Internet Exploreru 9. Má však optimalizovaný výkon a podporuje některé novinky z oblasti webových technologií. V této podobě bude Internet Explorer 10 k mání také pro uživatele Windows 7. Ve Windows 8 je ovšem k dispozici ještě varianta pro nové prostředí Modern UI (dříve známé pod názvem Metro).

Internet Explorer 10

Tato varianta je optimalizovaná pro ovládání prsty na dotykových displejích zejména tabletů a konvertibilních ultrabooků, ale samozřejmě ji lze ovládat i klasicky myší. Při prohlížení webové stránky je právě jí věnován veškerý prostor na displeji, čímž je myšleno na přenosná zařízení s menším displejem, tedy zejména tablety, kde je s trochou nadsázky škoda každého zbytečně využitého pixelu.

Uživatelé si mohou vyvolat v případě potřeby spodní či horní ovládání lištu prohlížeče. Dolní lišta obsahuje zejména řádek pro ruční zadávání webové adresy, přes který lze také vyhledávat. Ve výchozím nastavení prostřednictvím vyhledávače Bing od Microsoftu, což zřejmě není překvapením. Vedle řádku pro zadání webové adresy nebo vyhledávacího dotazu jsou na spodní liště další tlačítka pro ovládání prohlížeče.

Kromě tlačítek pro navigaci zpět a vpřed je zde kombinované tlačítko pro obnovení načtené webové stránky nebo zastavení běžícího načítání stránky. Další tlačítko umožňuje aktuálně prohlíženou stránku přidat mezi oblíbené položky nebo připnout na novou hlavní obrazovku Start v Modern UI, odkud ji lze jednoduše otevřít obdobně jako nainstalovanou aplikaci z Windows Store nebo klasický desktopový software.

Poslední dosud nezmíněné tlačítko ze spodní lišty otevírá nabídku, ze které lze aktuálně prohlíženou stránku otevřít v klasické desktopové variantě prohlížeče Internet Explorer 10, vyhledávat zvolený text na právě zobrazené stránce a v neposlední řadě stáhnout její aplikaci pro prostředí Modern UI z Windows Store , tedy pokud tedy nějakou poskytuje.

Internet Explorer 10

Horní lišta slouží k přepínání mezi otevřenými webovými stránkami díky tlačítkům s náhledy otevřených stránek. Jednotlivé otevřené stránky lze z horní lišty také zavírat. V neposlední řadě je na horní liště přítomné tlačítko pro spuštění režimu InPrivate pro anonymní surfování bez zanechávání stop v počítači po webové aktivitě, který je ale znám již z dřívějších verzí prohlížeče.

Omezená podpora plug-inů, předinstalovaný Flash Player

Ve Windows 8 je coby součást systému předinstalován plug-in Flash Player určený prohlížeči Internet Explorer 10 pro podporu technologie Flash na webových stránkách. Dotyková verze nového prohlížeče od Microsoftu má však omezenou podporu plug-inů. Původně neměla ve jménu akcelerace přechodu na otevřené webové technologie podporovat plug-iny vůbec včetně technologie Silverlight od samotného Microsoftu.

Microsoft ale nakonec učinil kompromisní krok a alespoň v omezené míře je tak podporován právě Flash Player. Co znamená, že je podporován v omezené míře? Že jej mohou použít jen předem vytipované stránkách globálního významu. V systému se nachází seznam webů, na který mohou zručnější uživatelé doplnit libovolný web. Pro ostatní se dotykový Internet Explorer 10 jeví jako prohlížeče bez nainstalovaného plug-inu. Obecně povolit podporu technologie Flash na všech webových stránkách nelze.

Internet Explorer 10

Rovněž není možné využívat další technologie vyžadující plug-in jako je Java či Silverlight, případně specifické plug-iny jednotlivých služeb jako jsou Hangouts na sociální síti Google Plus a e-mailové službě Gmail či videohovory na Facebooku. V praxi tak jsou se zpětnou kompatibilitou nemalé potíže a právě proto je tu možnost snadno libovolnou stránku otevřít v desktopovém Internet Exploreru 10, kde podpora plug-inů zůstává nadále bez omezení.

Nicméně i desktopový Internet Explorer 10 ve Windows 8 těží z předinstalovaného plug-inu Flash Player, o jehož aktualizaci se nově ve Windows 8 stará služba Windows Update. Microsoft věří, že jeho aktualizační služba bude při distribuci často potřebných kritických bezpečnostních aktualizací vykazovat větší efektivitu než aktualizační mechanismus, kterým svůj notně problematický plug-in vybavilo Adobe.

Microsoft se tak vydal po podobné cestě jako Google, který Flash Player přibaluje ke svému prohlížeči Google Chrome, jehož vlastní aktualizační mechanismus se zároveň stará o včasnou instalaci aktualizací i tohoto plug-inu bez potřeby součinnosti s uživatelem. Nicméně na velmi kritické plug-iny technologie Java či programu Adobe Reader pro prohlížení PDF souborů Microsoft nemyslel.

Internet Explorer 10 na jejich zastaralou verzi ani neupozorní, přestože jde dnes o exploity nejčastěji zneužívané plug-iny. Rovněž chybí spouštění jednotlivých plug-inů až na vyžádání uživatele v tom pojetí, jak to mohou znát uživatelé prohlížeče Google Chrome a částečně také uživatelé browseru Mozilla Firefox (po úpravě nastavení přes about:config).

Vyšší výkon a lepší podpora HTML 5 a CSS 3

Microsoft zapracoval na celkovém výkonu prohlížeče samozřejmě včetně výkonu enginu pro zpracování kódu v jazyce JavaScript, který s rozvojem webových aplikací a dynamických webů nabírá na stále větší důležitosti. Nicméně rychlostní závody s hlavními rivaly, kterými jsou Google Chrome a Mozilla Firefox, nemůže vyhrát. Jejich nové a obvykle vždy o něco lépe optimalizované verze vycházejí až na výjimky každých šest týdnů.

Ano, Microsoft oznámil, že Windows 8 bude průběžně občerstvovat. Předinstalované aplikace pro Modern UI aktualizuje průběžně. Letos se pak očekává větší aktualizace systému nazývaná Blue, která by měla být dostupná pro jeho stávající uživatelé za drobný poplatek. Ovšem zkrácení vývojového cyklu Internet Exploreru nebylo avizováno a nic jeho zkrácení ani nenasvědčuje.

Výkon a možnosti svého nového prohlížeče Microsoft demonstruje na webových předělávkách klasických arkádových her Atatari. V době čistě webových FPS stříleček typu BananaBread to není zrovna největší demonstrace možností webových technologií, nicméně jde spíše o marketingovou záležitost sázející na stále ještě nezašlou slávu Atari a velkou chytlavost a hratelnost arkádových titulů z osmibitové éry.

Internet Explorer 10

Vývojáře spíše budou zajímat podpora dalších vymožeností z HTML 5. Na podpoře HTML 5 tvůrci Internet Exploreru hodně zapracovali. Zatímco devítková verze na html5test.com získá jen 138 bodů, tak desítková verze 320 bodů. To je výrazný posun k lepšímu, ale konkurenční prohlížeče si stále vedou lépe. Z novinek spadajících do HTML 5 stojí za pozornost podpora pro drag&drop a sandbox pro značku iframe.

Internet Explorer 10

Nejdříve krátce o podpoře drag&drop, tedy podpoře přetahování myší (táhni a pusť) dle HTML 5. Jelikož dva hlavní rivalové už tuto novinku z HTML 5 podporují, tak má využití již i pro koncové uživatele Internet Exploreru 10. Ti tak například nově mohou ve webovém rozhraní české služby Email.cz přetahovat e-maily mezi složkami tažením myši a stejným způsobem k nim přiřazovat rozlišovací štítky.

Přetahováním lze rovněž organizovat soubory ve webovém rozhraní cloudových úložišť jako je Google Drive a Microsoft SkyDrive. Díky podpoře drag&drop lze ovšem i opět o něco ztenčit hranici mezi webovým a desktopovým prostředím, takže soubory do těchto cloudových úložišť je možné nahrávat jejich prostým přetažením z plochy nebo průzkumníka do okna webového prohlížeče.

Stejným způsobem lze přikládat přílohy k e-mailům ve webovém rozhraní služby Gmail, nahrávat videa na YouTube nebo vkládat obrázky do publikačního systému WordPress. Ale to je jen několik příkladů. Ve skutečnosti se dnes drag&drop z HTML 5 díky již delší dobu existující podpoře v prohlížečích Google Chrome a Mozilla Firefox rozšířilo do nespočtu webových aplikací a služeb.

Neméně zajímavá je podpora pro sandbox z HTML 5, který tvůrcům webových stránek umožňuje s menším rizikem vkládat externí obsah prostřednictvím značky iframe, nad kterým nemají kontrolu. Typicky jde o různé widgety, ale třeba i reklamu. Sandbox umožňuje nastavit restrikce pro stránky načítané skrze iframe.

Sandbox z HTML 5 je možné použít k zákazu užívat JavaScript, odesílat formuláře, otevřít jinou stránku namísto hostitelského webu, otevírat pop-up okna, vyvolávat dialogová okna, automaticky spouštět události při načtení, uzamykání kurzoru myši, načítat plug-iny a v neposlední řadě zamezit přístup k lokálním datům navázaným na doménu hostitelského webu (mj. cookies).

Sandbox z HTML 5 momentálně vedle Internet Exploreru 10 podporují také prohlížeče Google Chrome 5 a vyšší, Mozilla Firefox 17 a vyšší a Safari 5 a vyšší. Z mobilních prohlížečů pak integrované browsery systémů iOS 4.2 a vyšší a Android 2.2 a vyšší. Sandbox pro widgety a další vkládané prvky prostřednictvím značky iframe tak lze již pozvolna začít běžně používat.

Z ranku CSS 3 nový Internet Explorer 10 podporuje animace, přechody či gradienty bez nutnosti používat vlastní prefix prohlížeče. Flexbox, multi-column-layout nebo třeba regiony jsou další nově podporované prvky z CSS 3 bez prefixu, které výrazně usnadňují návrh rozvržení webové stránky. O to větší škoda je, že pro stále podstatnou část uživatelů MS Windows není a nebude nový Internet Explorer 10 k dispozici.

Ochrana soukromí a vášně kolem ní

Funkce Do Not Track, která umožňuje prohlížeči prostřednictvím HTTP hlavičky předávat webovým stránkám sdělení, že si uživatele nepřeje stopovat svůj pohyb po webu, podporuje již Internet Explorer 9. Stejně jako všechny ostatní prohlížeče s podporou Do Not Track jde však o volitelnou funkci, kterou si uživatelé musí aktivovat. Internet Explorer 10 ve výchozí instalaci má funkci Do Not Track jako první prohlížeč vůbec již aktivovanou.

Automaticky tak webovým stránkám předává sdělení, že si uživatel nepřeje stopovat svůj pohyb po webu, aniž by ovšem uživatel takové přání vyslovil. Za to si Microsoft vysloužil kritiku i od propagátorů Do Not Track, protože prý tato funkce má sloužit k vyjádření vědomého přání uživatele, k čemuž prý v novém Internet Exploreru 10 nedochází. Skutečně jsme ale dospěli tak daleko, že ochrana soukromí má být otázkou volby a nikoliv implicitní záležitostí?

Protestovat začali také zástupci e-komerční prostředí, kde se stopování pohybu uživatelů po webu běžně využívá k lepšímu cílení reklamy napříč webovými stránkami. Microsoft se však přesvědčit nenechal a Do Not Track je ve výchozím nastavení aktivní. Portál Yahoo se nechal slyšet, že proto nebude „přání nesledovat“ od uživatelů Internet Exploreru 10 vůbec respektovat. Nakonec tedy situace vypadá tak, že Microsoft svým uživatelům udělal medvědí službu.

Avšak Do Not Track je o dobrovolnosti. Technicky ani legislativně nic nenutí provozovatelé webů a především reklamních a analytických systémů přání uživatele respektovat. Proto je vlna nevole z e-komerčního prostředí zbytečnou bouří ve sklenici vody. Přitom Internet Explorer obsahuje již delší dobu efektivnější funkci Ochrana proti sledování.

Internet Explorer 10

Ta umožňuje blokovat různé skripty reklamních a analytických systémů na základě uživatelem definovaných pravidel nebo podle volně dostupných černých listin, mezi nimiž jsou i takové pro blokování reklamních prvků. Tato funkce ale překvapivě v minulosti ani nyní takovou vlnu odporu nevyvolala. Proč? Dost možná proto, že z provozovatelů reklamních systémů nedělá „ty zlé“, kteří navzdory přání uživatelů pokračují v jejich sledování.

Synchronizace nejen oblíbených položek

Microsoft ani do nejnovější verze svého prohlížeče nezařadil synchronizační funkce známé z drtivé většiny hlavních konkurenčních prohlížečů. Dosud synchronizaci oblíbených položek umí zajistit služba končící služba Windows Live Mesh. Nahrazuje ji loni na jaře znovuzrozený Microsoft SkyDrive, jehož klientská utilita přímo nepočítá se synchronizací oblíbených položek (díky jednoduchému triku ji však lze k tomuto účelu použít).

Microsoft se však rozhodl ze synchronizace udělat systémovou funkci Windows 8. Ta zahrnuje i synchronizaci oblíbených položek, uložených hesel a historie surfování z prohlížeče Internet Explorer 10. Háček je v tom, že služba je dostupná jen těm uživatelům, kteří namísto dosud klasického lokálního účtu využívají k autentifikaci Microsoft Account (dříve Windows Lve ID) a navíc se data synchronizují pouze mezi různými zařízeními s Windows 8 a příbuznými systémy.

Internet Explorer 10

Internet Explorer 10 pro Windows 7 do synchronizačního procesu zapojit nelze. Stejně tak jeho poslední verze dostupné pro Windows Vista (Internet Explorer 9) či stále hojně rozšířená Windows XP (Internet Explorer 8). O své místo na slunci tak nepřichází plug-iny Xmarks pro synchronizaci oblíbených položek a LastPass pro synchronizaci uložených hesel.

Sečteno a podtrženo

Internet Explorer 10 z uživatelského pohledu nepřináší žádné převratné novinky. Z pohledu webového vývojáře už to tak neplatí, nicméně vzhledem k omezené dostupnosti prohlížeče je využitelnost těchto novinek v praxi rovněž limitována. Podíl uživatelů Windows XP a Windows Vista, kteří stále používají Internet Explorer, ale jeho nejnovější verze se jim nedostane, je totiž stále významný.

Novinky z uživatelského hlediska nejsou příliš lákavé. Ty klíčové se omezují jen na Windows 8, o kterých se zatím nedá říci, že by je uživatelé přijímali s otevřenou náručí. Navíc dotyková verze kvůli omezené podpoře plug-inů má nesčetné problémy s kompatibilitou. Alternativou může být Google Chrome, který Modern UI podporuje od loňského léta.

Google Chrome pro Modern UI má všechny funkce, na které jsou uživatelé zvyklí, včetně plné podpory technologie Flash. Další plug-iny kromě trojice svých vlastních ovšem také nepodporuje a navíc jeho uživatelské rozhraní je stejně jako v případě verze pro Android a iOS velmi podobné klasické desktopové verzi prohlížeče, takže o nějaké výrazné optimalizaci pro dotykové ovládání nemůže být řeč.

To Mozilla Firefox by měl do Modern UI přinést rozhraní inspirované tím, které používá jeho mobilní verze na zařízeních se systémem Android a s displejem o úhlopříčce alespoň 10 palců. Přitom však bude plně podporovat Flash a nabídne i řadu známých pokročilejších funkcí. Pro tablety a konvertibilní ultrabooky s Windows 8 to zřejmě bude nejatraktivnější prohlížeč, ale Mozilla s podporou Modern UI zrovna nechvátá.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

6 komentářů

 1. Pavel

  Úno 27, 2013 v 10:51

  Dobrý den.Proč v IE 10 funguje omezení reklamy jen částečně,po určitou dobu?

  Odpovědět
 2. fgndfgn

  Bře 18, 2013 v 13:27

  yfbxdfb

  Odpovědět
 3. d

  Čvn 7, 2013 v 18:24

  v exporeru 10 končí volné stahování např. z webu ulozto.cz. Takže, díky nestojím o taková pičoviny

  Odpovědět
 4. Kamyl

  Čvn 21, 2013 v 13:04

  Volné stahování z uloz.to samozřejmě funguje pořád.
  (i)vina je spíš používat na to explorer, když FRD stahuje volně více souborů najednou, navíc bez captcha.

  Odpovědět
 5. Rudolf Reinisch

  Bře 30, 2014 v 19:48

  Dobrý den,mám prosbu,do emailu mi příjde upozornění na příspěvek a odkaz na toto video.Po otevření mi jde vudeo přehrát ale schází mi možnost uložit si do svého archivu.Děkuji za radu.Reinisch

  Odpovědět
 6. Jana Rais

  Led 5, 2015 v 2:24

  Nikdy jsem nemela problen se pripojit na vas canal at co delam se ne muzu napojit asi protoze mam mac 5 tak my prosimte poradte co mam delat

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *