Novinky v prohlížečích: Čtvrtý testovací IE9
Čtvrtý testovací IE9; Firefox zůstane v Ubuntu Netbook Edition; Tab Candy pro chrome; Další vývojová sestavení Chrome 6 a Opery 10.70.
Microsoft
Čtvrté a poslední „Platform Preview“ Internet Exploreru 9
Microsoft usilovně pracuje na nástupci již notně vousatého Internet Exploreru 8. První tři vydaná vývojářská sestavení přinášela stále další nové funkce, jakož i lepší vykreslování stránek a podporu standardů. Co zatím zůstává tajemství, je nové grafické rozhraní, byť se již objevily obrázky nového správce stahování a úvodní obrazovky alá Speed Dial z Opery. Ty byly ale později označeny za podvrh.
Ve středu Microsofr uvolnil čtvrté a současně i poslední „platform preview,“ které by podle generálního ředitele Internet Explorer Teamu Deana Hachamovitche mělo především ukázat výhody hardwarově akcelerované HTML 5. Hardwarově by měla být zpracovávána nejen grafika, ale také text, zvuk a video.
Významného posunu bylo zaznamenáno i v implementaci standardů: zatímco třetí vydaná verze dosahovala v Acid3 pouze skóre 88/100, čtvrtá dosáhla na 95/100 (stejného výsledku dosahuje také druhá betaverze Firefoxu 4.0). K dosažení zbývajících pěti bodů je potřeba ještě zapracovat na SVG fontech a animacích, přičemž se dá předpokládat, že finální verze by mohla dosáhnout maximálního možného výsledku. V benchmarku SunSpider, testujícím výkon v oblasti zpracování JavaScriptu, dosahuje aktuální vydání srovnatelných výsledků, jako konkurenční prohlížeče. Lepší je jen Opera 10.6x, vývojová verze Chrome 6 a Chrome 5. Proti předchozí vydané verzi předstihl současný Internet Explorer Safari 5.0. Proti Internet Exploreru 8 je zvýšení rychlosti více než jedenáctinásobné.
Hlavními novinkami Internet Exploreru 9 má být, kromě výše uvedeného, podpora normy HTML 5, nové javascriptové jádro Chakra, SVG 1.1, CSS3 a další aktuální technologie. Chakra je přitom nyní integrována přímo do jádra prohlížeče, což by mělo přinést lepší odezvu v javascriptových operacích.
V září (pravděpodobně ve čtvrtek 2. 9.) by měl Microsoft uvolnit Internet Explorer v první betaverzi, která by mohla přijít i s nový uživatelským rozhraním. Finální verze je ale očekávána až v příštím roce.
- Stáhnout Internet Explorer 9 Platform Preview 4 (pouze pro Windows Vista a 7)
Zdroj: IEBlog.
Mozilla
Firefox zůstane v Ubuntu Netbook Edition
V červnu jsme informovali o tom, že open source prohlížeč Chromium by se měl stát výchozím prohlížečem derivátu Ubuntu, určeného pro netbooky. Patrně podle hesla „Odvolávám, co jsem slíbil a slibuji, co jsem odvolal“ bude nakonec všechno jinak: vývojový tým Ubuntu se nakonec rozhodl, že výchozím prohlížečem bude Firefox, jak tomu bylo dosud. O změně informoval server Mozilla.cz na svém Twitter kanálu. Chromium bude možné nainstalovat z hlavního repozitáře Ubuntu.
Zdroj: OMG! Ubuntu!
Tab Candy i pro Chrome
Minulý týden jsme zmiňovali jednu z připravovaných novinek Firefoxu 4.0, nesoucí označení Tab Candy. Díky této funkci může uživatel ve vizuálně jednoduchém prostředí seskupit panely do tematických skupin a pracovat s nimi odděleně od ostatních. Pokud vám Tab Candy přijde zajímavé a používáte prohlížeč Chrome, máte možnost otestovat podobně fungující doplněk TabSense. Práce s ním je prakticky identická: rozšíření aktivujete klávesovou zkratkou Shift+Ctrl+S a můžete začít organizovat své panely.
Zdroj: FavBrowser.com.
Chrome 6.0.472.22 dev
Další vývojové sestavení šesté generace prohlížeče Chrome uvolnil Google ve středu. Změny se týkaly především uživatelského rozhraní a oprav chyb, jež způsobovaly nestabilitu aplikace. Řešil se také problém s SSL připojením skrze HTTP proxy servery a zdvojování přípon v názvech některých stažených souborů.
V tuto chvíli jsou známy problémy se spouštěním Chrome v případě, že v systému běží jiný prohlížeč, který je nastaven jako výchozí a dále pád při přetahování velkých souborů myší.
- Stáhnout Google Chrome 6.0.472.22 dev (Windows).
- Stáhnout Google Chrome 6.0.472.22 dev (Macintosh).
- Stáhnout Google Chrome 6.0.472.22 dev (Linux, 32-bit Debian/Ubuntu).
- Stáhnout Google Chrome 6.0.472.22 dev (Linux, 64-bit Debian/Ubuntu).
- Stáhnout Google Chrome 6.0.472.22 dev (Linux, 32-bit Fedora/OpenSUSE).
- Stáhnout Google Chrome 6.0.472.22 dev (Linux, 64-bit Fedora/OpenSUSE).
Zdroj: Google Chrome Releases.
Opera Software
Opera 10.70 build 3480
Norští vývojáři v uplynulých týdnech uvolnili dvě RC verze Opery 10.61, což má být, jak se dá předpokládat z čísla verze, bezpečnostní aktualizace zatím poslední stabilní Opery 10.60. Kromě toho ale souběžně pracují na větším upgradu, který pracovně označují jako 10.70, nicméně v tomto okamžiku není jisté, zda finální novinka opravdu ponese toto číslo verze. Tím také dochází k mírnému zmatku v číslování vývojových sestavení, takže se může stát, že nejnovější build Opery 10.61 bude mít vyšší číslo než před ním vydané sestavení 10.70.
Úterní vydání s číslem buildu 3468 přineslo především změny a inovace ve vykreslovacím jádře Presto. Nově tak přibyla podpora HTML5 události HashChangeEvent a pár vlastností z kaskádových stylů třetí generace. Optimalizovalo zpracování škálovatelné vektorová grafiky SVG, vylepšoval debugger JavaScriptu a celý seznam provedených změn čítal bezmála padesátku položek.
Další testovací sestavení číslo 3477 se objevilo ve středu a více se zaměřovalo na opravy a změny v rozhraní aplikace. Pracovalo se na stabilitě, řešily se příčiny pádů, upravovala se informace správce záložek, pokud se do oblíbených položek pokusíte přidat stránku, kterou v nich již máte uloženou. Seznam změn čítal tentokrát 33 položek.
Čtvrtek pak přinesl build 3480, zaměřený na řešení oprav příčin pádů prohlížeče a další vyladění uživatelského rozhraní. Seznam oprav tentokrát nebyl dlouhý – měl sedmnáct položek.
- Stáhnout Opera 10.70 build 3480 (Windows, MSI balíček).
- Stáhnout Opera 10.70 build 3480 (Windows, klasický instalátor).
- Stáhnout Opera 10.70 build 8425 (Macintosh).
- Stáhnout Opera 10.70 build 6425 (Linux).
Zdroj: Opera Desktop Team.
Mohlo by vás také zajímat
-
AI v programování: Jak používat GitHub Copilot (část 2)
19. února 2024 -
Členská sekce: 4 důvody proč ji mít na svém webu
12. března 2024
Nejnovější
-
Jak zvýšit CTR vašeho e-mail marketingu
9. září 2024 -
Znovuuvedení domény .AD
5. září 2024 -
Jak vybrat doménu: Co je dobré vědět?
2. září 2024 -
Proč je důležité tvořit obsah na váš web?
29. srpna 2024
juraj
Srp 9, 2010 v 9:19IE9 nebude mať 100/100 v Acid3. Bol by nezmysel pracovať na SVG fonts, ktoré sa nikde nepoužívajú a z Acid testu sa našťastie možno odstránia, alebo na SMIL animations, ktoré sa odporúčajú nepodporovať.
VfB
Srp 11, 2010 v 7:23mně by bohatě stačilo kdyby IE podporovat ttf fonty
void
Srp 11, 2010 v 12:58A kdo ještě používá IE? Jen BFU a těm je to jedno.
/dev/null
Srp 12, 2010 v 8:26Prostě to bude další obrovská záplata pro M$Wokna.
Podpora standardů? Až to uvidím, tak tomu uvěřím. Mám obavy, že IE Team si je zase vysvětlí tak poněkud jinak, jako tomu bylo doteď. Margin a width/height se musí hackovat pořád, i v IE8.
Miroslav Kucera
Srp 12, 2010 v 8:55/dev/null: A co hackujete ohledne width/height? Myslite model boxu? To ja prestal hackovat priblizne od IE6, stacilo se prepnout do standardniho rezimu prohlizece.
/dev/null
Srp 12, 2010 v 10:16jo, pravda, v rozhořčení jsem zapoměl, že boxmodel hackuju jenom při tvorbě mailů, omlouvám se, bohužel to dělám tak často, že mi to splynulo s webem. Každopádně přístup M$ ke stantardům byl vždycky zvláštní – jádro IE6 v outlooku 2003 a ještě horší vykreslování v 2007..
btw, ie9 napoprvé spadl po načtení firemního webu. Napodruhé nevykreslil správně (výška bloku není definována, tak si ie9 spočítal svoji, a špatně). Třetí šanci mu dám jindy. Ale jenom z donucení.
Kazzan
Srp 29, 2010 v 21:25/dev/null > Spadl ve smyslu špatného vykreslení nebo i více? Neřekly by Vám náhodou Nástroje pro vývojáře, že nějaká Vámi použitá vlastnost zatím není „implementována“, či kde dochází k chybě a z jakého důvodu? A pokud byste si všímal aktivit IE týmu a dalšího progresu jádra IE9, všimnete si nejen věcné diskuze ve skupinách W3 konsorcia, ale i reálných pokroků v podpoře standardů.