RAW s programem Adobe Photoshop CS (Bruce Fraser)

RAW s programem Adobe Photoshop CS (Bruce Fraser)

0

Pokud chcete vymačkat ze svého digitálu maximum, pak byste měli fotit co nejvíce do formátu RAW. Tedy do formátu, který zachytí vaši fotografii v syrovém, nezpracovaném stavu – v takovém, jak jej zaznamenal snímač vašeho přístroje.

Výhodou je i to, že fotografii v tomto formátu lze upravovat s mnohem menšími ztrátami na její kvalitě – máte tak k dispozici větší barevný prostor a data nejsou znehodnocena ztrátovou kompresí formátu JPG. Parametry, které už opravdu nezměníte ani u RAWu, jsou citlivost (ISO), velikost clony a čas (rychlost závěrky). Vše ostatní – expozici, jasy, stíny či vyvážení bílé můžete upravit pomocí softwéru zpracovávající RAW soubor. Což oceníte, zejména pokud se vám podaří nafotit jedinečné okamžiky (svatba, křtiny) s ateliérovým nastavením vyvážení bílé, případně když dodatečně zjistíte, že na všech fotografiích je ženich silně podexponován či nevěsta místy vypálená. Pokud fotíte do RAWu, není vše ztraceno – snadno můžete většinu nedostatků napravit.

Předem je nutno upozornit, že kniha RAW s programem Adobe Photoshop CS se sice zaměřuje na zpracování fotografií v RAW formátu pomocí programu Adobe Photoshop CS (screenshoty, názvy funkcí a klávesové zkratky jsou uváděny pouze z české verze), ale to rozhodně neznamená, že její jedinou náplní je plugin Camera RAW!

První kapitola je spíše teoretická – vysvětluje, co to vlastně RAW je, jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody. Následuje taktéž mírně teoretický popis pluginu Camera RAW, poté však již přichází na řadu čistě praktická kapitola o práci s tímto pluginem. Seznámí vás s jeho pracovním prostředím, popíše jednotlivé volby, nastavení a v druhé polovině na několika obrázcích ukáže standardní postup použití pluginu (nastavení předvoleb, vyhodnocení fotografií a jejich úpravy). Přičemž se zdůrazní, na co vše je potřeba si dávat pozor – to je asi nejdůležitější část knihy pro většinu čtenářů. Ovšem fotograf při práci s RAWy nepoužívá pouze zmíněný plugin – většinou je nejprve zapotřebí nafocené obrázky vyhodnotit, určit, které přijdou smazat a u kterých se vyplatí si s nimi pohrát – k tomu slouží prohlížeč souborů, o kterém je řeč v další kapitole. Následuje popis (spíše doporučení, jak by měl vypadat) pracovního toku, metadata a možnosti další automatizace postupů.

Knihu RAW s programem Adobe Photoshop CS dokáže vstřebat a využít každý uživatel Adobe Photoshopu, i když některé její části, zejména ty teoretické, jsou možná až příliš odborné a hůře pochopitelné. Zkušenější uživatelé si v publikaci najdou zajímavé odkazy, kde si mohou své znalosti dále rozšířit. Výklad je hodně detailní a zároveň plně vyčerpává zvolené téma. Obsahuje i zajímavé a přínosné autorovy (a také překladatelovy) poznámky, které oceníte o to víc, že jsou z praxe. Všechny grafické ukázky jsou barevné, nicméně kniha není tištěna na křídovém papíře.

Myslím, že se vyplatí investovat peníze do větší karty, obětovat více času a fotit do RAWu – dokážete tak mnohem lépe využít možnosti, které vám váš digitální přístroj nabízí a v budoucnu vám pomůže zachránit nejeden špatně exponovaný snímek. A když už budete v tom investování – zkuste zainventovat i do této knihy, věřím, že se vám to vyplatí.

Informace o knize

Název: RAW s programem Adobe Photoshop CS
Autor: Bruce Fraser
Vydal: Zoner Press
Cena: 360 Kč (324 Kč v odborném knihkupectví Interval.cz, kde najdete i další informace.)

Starší komentáře ke článku

Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

Mohlo by vás zajímat

Žádný příspěvek v diskuzi

Odpovědět