Udělá nový prohlížeč Seznamu díru do světa internetu?

17. prosince 2014

Česká internetová jednička po mnoha zajímavých projektech přišla s vlastním internetovým prohlížečem. Nechala se inspirovat úspěchem loni uvedené aplikace pro Android, která už internetovým prohlížečem skoro je. A nyní vyvinula tento prohlížeč i pro operační systémy Windows a OSx. Jaký je vlastně koncept prohlížeče od Seznamu?

Prohlížeč s nejjednodušším přístupem na Seznam.cz

Zatím bezejmenný prohlížeč má za cíl co nejjednodušeji a nejrychleji dostat návštěvníky na internet (čti Seznam). Cílová skupina, kterou chtěl oslovit zdá se být zcela jasná. V tomto prohlížeči nenajdete žádnou možnost instalovat jakékoliv doplňkové služby. A to jak nebezpečné – podvodné lišty, tak i celkem oblíbené – jako třeba na živě.cz dosti diskutovaný ad-b-l0-CK.

Tento prohlížeč, který je interně nazýván „eSko“, vás opravdu přivede ihned na domovskou stránku Seznamu. Nelze zde nastavit jinou, takže odpadá potřeba přemýšlet nad lepší domovskou stránkou. Třeba jiným vyhledávačem. Jako malé plus uvedu možnost zvolit vyhledávání v příkazovém řádku přes Google, či Bing. Tato možnost byla nespíše přidána z důvodu prevence před byrokratickými regulacemi. Prvotnímu nahlédnutí na Seznam se ale nevyhnete.

nastavení prohlížeče seznam

Bezpečnost a rychlost především?

Prohlížeč běží na jádře Blink, což je odvozenina Webkitu, na které postavil Google svůj prohlížeč Chrome. Využívá ho také Opera. Se zobrazením stránek tedy nebude mít žádné problémy a rovněž v rychlosti vykreslování není žádný zádrhel.

Jak jsem zmínil, vývojáři se snaží chránit uživatele a rychlost prohlížeče tím, že znemožnili jakékoliv zásahy a instalace. „V jednoduchosti je síla a v případě internetových řešení to platí více než kde jinde,“ řekl k cílení vývoje Lukáš Kovač, produktový manažer, který má Seznam.cz prohlížeč na starosti. A proč v prohlížeči chybí doplňky, které v jádru na jednoduchosti nemusí ubrat, ale mohly by zvednout oblibu i u pokročilejších uživatelů internetu? „Prim pro nás kromě jednoduchosti hraje i on-line bezpečí. A protože víme, že hodně rizik číhá na běžné uživatele právě v podobě instalace doplňků, úplně jsme možnost jejich přidávání odstranili. Díky tomu nemusí mít lidé strach z jakéhokoliv nevítaného hosta a zároveň tím zaručíme rychlost celého systému,“ vysvětlil Lukáš Kovač. Zdroj: zive.cz

Český internetový prohlížeč a SSL certifikáty

„Za výrazné mínus považuji zobrazování zabezpečení webu SSL certifikátem. Tím jde Seznam velmi výrazně proti hlavnímu trendu v oblasti zabezpečení internetových stránek. Při zabezpečení pomocí EV certifikátu se uživateli sice zobrazí sdělení, že se nachází na zabezpečeném připojení, ale absolutně zde chybí informace o vlastníkovi certifikátu. Což je podstata důvodu existence SSL certifikátů s extended validadion.“ Jindřich Zechmeister, SSLmarket.cz . Kompletní recenzi SSL certifikátů v prohlížeči od Seznamu najdete na blogu sslmarketu.

Co „eSko“ dokáže?

„eSko“ přece jen poskytuje několik doplňkových funkcí. Jedná se o přímo zabudované a tento prohlížeč například zvládne ukládání hesel a import oblíbených položek a hesel z jiných prohlížečů, dokáže si pamatovat poslední otevřené panely po zavření aplikace .

„Práce na prohlížeči rozhodně nekončí. Během testování první verze objevíme určitě řadu věcí, jež budeme chtít změnit nebo opravit. Abychom naše uživatele co nejméně zatěžovali, veškeré aktualizace poběží na pozadí,“ upřesnil Lukáš Kovač.

Prohlížeč můžete stáhnout na www.seznam.cz/prohlizec

Na nově otevřeném panelu už se zobrazují rychlé přístupy k nejnavštěvovanějším stránkám, které si můžete napevno ukotvit, nad mozaikou dlaždic se ale bude zobrazovat banner se zprávami z Novinek.

prohlížeč od seznamu

Shrnutí nového prohlížeče

Jde vidět, že se jedná o prvotní verzi jednoduchého internetového prohlížeče. Své místo na trhu si možná najde. Spíše na českém, než na celosvětovém. Je ale otázka, zda to již není trochu pozdě. Přece jen i cílová skupina, na kterou Seznam nejspíše míří již zvládla otevírat internet (čti Seznam) přes prohlížeče jako je Firefox, Chrome, nebo Explorer. Ti, co potřebovali místo nepřehledného Google řádku přehledný Seznam, již toto nastavení zvládli a je otázka, zda budou chtít přejít na jiný prohlížeč.

Seznam si určitě vezme připomínky k srdci. Proto zde přiložil formulář s odesláním názoru. Za mne bych základní funkce rozšířil o favicony, které mi velmi usnadňují orientaci při více otevřených panelech. Navíc jsem zvyklý mít možnost přejít na domovskou stránku vpravo od příkazového řádku. Tam jsem ho hledal bohužel marně. Nyní je velká ikona Seznamu vlevo.

Vyzkoušeli jste si nový prohlížeč od Seznamu? Jaký na něj máte názor?

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

6 komentářů

 1. dev

  Pro 17, 2014 v 11:57

  Rodičům se možná bude líbit. :)

  Odpovědět
 2. xAdBlock

  Pro 21, 2014 v 20:25

  Udělá. Všichni budou říkat, aby si ho strčili do…

  Odpovědět
 3. Anonym

  Pro 29, 2014 v 15:01

  Pozor, ten prohlizec je nebezpecny a obsahuje spoustu bezpecnostnich chyb. Radsi ruce pryc…

  Odpovědět
 4. X

  Pro 31, 2014 v 4:46

  Když neudělá prohlížeč díru do světa internetu, tak alespoň někdo udělal spoustu děr do prohlížeče :)

  Odpovědět
 5. Vlastimil Kalmus

  Pro 29, 2016 v 7:11

  Po čisté instalaci na Win10 se absolutně seká-nepoužitelný.

  Odpovědět
 6. Vlastimil Osička

  Pro 1, 2017 v 19:21

  jako prohlížeč dobrý ,ale ta otřesná čeština,ten co edituje stránky seznamu by měl vrátit vysvědčení do první třídy,To před lety nebylo tolik hrubých překlepů co teď

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *