Zoner GIF Animátor 4 – český program pro animované GIFy

11. prosince 2000

Společnost ZONER software, která je veřejnosti známá především svým vektorovým kreslícím programem Callisto 4 a webhostingovým serverem Czechia.com, vypustila před několika týdny nový software pro tvorbu animovaných GIFů – Zoner GIF Animátor 4. A zde se o něm můžete dozvědět více.

Základní informace o programu

Instalační soubor zabírá necelých 7 Mb. Po instalaci, kde si můžete vybrat, zdali chcete s programem také nainstalovat Zoner Media Explorer (obdoba populárního ADCSee), vám zabere na disku něco kolem 5-7 MB, což se v době, kdy se kapacity HDD počítají na GB, ani nepozná. Program je k dispozici v trial verzi, plná verze stojí 990 Kč. Pokud jste členy výměnného systému Mr.lin(x) (http://mr.linx.cz), máte možnost získat plnou verzi programu zdarma včetně technické podpory.

Vzhled programu

Zoner GIF Animátor 4 je rozdělen do čtyř hlavních oken. V horním okně, které se táhne přes všechny tři zbývající okna je samozřejmě menu a ikony umožňující snadný přístup k nejdůležitějším funkcím programu.

ZONER GIF Animátor

Levé okno vám pomocí čtyř záložek (Animace, Rámec, Nastavení, Optimalizace) umožní nastavení programu podle svých představ, je zde možné nastavit parametry animace jako např. kolikrát se má animace zopakovat, jak dlouho se má čekat při přechodu na další snímek, je možné nastavit medodu překreslení, čí je možné výslednou animaci optimalizovat a zkrátit tak velikost výsledného souboru.

Ve druhém okně se vám zobrazují dílčí snímky animace. Toto okno je možné mít v levé části monitoru, anebo jej pomocí ikony (+) přemístit do horní části. Pracovní plocha tak může být využita mnohem efektivněji. Velikost tohoto okna a stejně tak i velikost náhledu jednotlivých snímku si můžete pochopitelně změnit podle svého přání.

V posledním okně se vám zobrazuje vybraný dílčí snímek animace a pokud spustíte přehrávání, tak celkový vzhled animace.

Možnosti programu

Ze Zoner GIF Animátoru je na první pohled vidět, že byl hlavně navržen pro tvorbu reklamních bannerů. Při vytváření nového souboru podle parametrů již totiž máte přednastaveny nejpoužívanější rozměry bannerů, jmenujme třeba 468×60, 120×60 či 125×125. Je trochu škoda, že program zatím neobsahuje žádné přednastavené filtry a efekty přechodu mezi snímky. Jediné, co v novém souboru můžete udělat, je editace textu. Zoner GIF Animátor je tak především určen pro vytvoření animace již z předem vytvořených dílčích snímků, které si uživatel vytvoří v externím grafickém programu, třeba v Callistu 4 od Zoneru či Photoshopu od Adobe apod.

Nový soubor podle parametrů

Při vytváření textu je možné nastavit takové základní možnosti jako druh písma, velikost, barvu, řez, styl či skript (západní, středoevropský…). Nechybí možnost text vyhladit či prokládat jednotlivé znaky. Vloženému textu se dá snadno nastavit stín, je možné definovat parametry stínu jako jeho posunutí či průhlednost

Co ale Zoner GIF Animátoru nechybí, je optimalizace velikosti animace. Je možné odstranit nadbytečné pixely, odstranit komentáře a poznámky, použít paletu obsahující menší množství barev, nechybí ani dithering rámců, či odstranění textových vlastností či je při optimalizaci možné použít rozdílovou metodu. Součástí optimalizace je statistika, ukazující velikost výsledné animace před optimalizací a po ní. Jako plus hodnotím, že můžete zjistit, jak dlouho se bude – při nastavené přenosové rychlosti linky – výsledný soubor stahovat.

Klady programu

 • Český program, pro uživatele Mr.lin(x)e je zdarma
 • Propracovaná optimalizace
 • Možnost vkládání a úpravy textu
 • Předefinované rozměry nejpoužívanějších bannerů
 • V ceně je Zoner Media Explorer (obdoba ACDSee)

Zápory programu

 • Nemá žádné vestavěné filtry a přechodové efekty

Závěrečné shrnutí

Program Zoner GIF Animátor 4 je teprve v první verzi (ačkoli je označen jako verze 4) a vypadá, že už teď přináší ty nejdůležitější funkce, co můžou jeho uživatelé potřebovat, včetně optimalizace velikosti výsledného souboru či vkládání a editace vlastního textu, ale na druhou stranu, je to vlastně docela škoda, že programu chybí vestavěné filtry a nějaké ty přechodové efekty. Dá se ale čekat, že vývoj programu bude pokračovat a že se tento nedostatek v dalších verzích už neobjeví. Program je velmi jednoduchý na pochopení, navíc pro členy systému Mr.lin(x) je zdarma a proto, pokud jste doposud žádný animovaný GIF netvořili a chcete, nevidím důvod, proč byste neměli začít právě s tímto programem.

Zoner GIF animátor 4 najdete na těchto stránkách.

Starší komentáře ke článku

Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

 1. Jonda

  Kvě 5, 2012 v 9:00

  Na stránkách http://www.zoner.cz tento program nenajdete. Nevím proč ale z historie programů ho vymazali.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *