AI v programování: Jak používat GitHub Copilot (část 1)

12. února 2024

Vstup umělé inteligence (AI) do světa programování přinesl nové možnosti a nástroje, které zrychlují vývoj softwaru a zlepšují produktivitu vývojářů. Jedním z těchto inovativních nástrojů je GitHub Copilot, který využívá pokročilého strojového učení k automatickému generování kódu. V tomto článku se podíváme na to, jak tento nástroj efektivně využívat a jaké jsou jeho výhody a omezení.

GitHub Copilot Chat ve VS Code

Co je GitHub Copilot?

GitHub Copilot je nástroj vyvinutý společností GitHub ve spolupráci s OpenAI (společnost stojící za modelem GPT), který funguje jako rozšíření do integrovaných vývojového prostředí (IDE). Aktuálně je k dispozici v Azure Data Studio, JetBrains IDEs, Vim/Neovim, Visual Studio a Visual Studio Code. GitHub Copilot pomáhá vývojářům psát kód efektivněji díky schopnosti analyzovat kód a kontext v reálném čase. Na základě toho pak navrhuje odpovídající úseky kódu a vývojáři tak nemusí psát celý kód ručně.

Po dvou letech od spuštění Copilota udělal GitHub studii, která přišla s těmito čísly:

  • 46 % nového kódu je nyní napsané pomocí AI
  • vývojáři jsou o 55 % produktivnější (zdroj)
  • 85 % vývojářů se cíti jistěji v kvalitě svého kódu
  • přes 80% vývojářů tráví méně času repetitivními úkony a vyhledáváním (zdroj)

Jak funguje GitHub Copilot?

GitHub Copilot je založen na umělé inteligenci, konkrétně na rozsáhlých jazykových modelech, které byly vyškoleny na velkém množství veřejných a soukromých kódů. Když vývojář píše kód, Copilot automaticky navrhuje doplňující bloky kódu nebo dokonce celé funkce na základě kontextu a vzorů vstupního kódu. To vše rychle a relativně přesně (kontrola je vždy potřeba).

Pomáhá tak vývojářům řešit opakované a triviální úlohy. Copilot chápe nejen kód, co se naučil ve veřejných repozitářích, ale dokáže také aplikovat funkčnost vašeho vlastního kódu. Dokáže tak správně pochopit, jak danou funkci používáte a navrhuje řešení v souladu s kontextem. 

Někdy si pomáhám třeba komentáři. Paradoxně tě Copilot nutí více komentovat kód, což je jen pro dobro věci. Copilot často správně neodhadne, co chceš udělat, ale stačí ho navést komentářem a dokáže překvapit. Když to napoprvé nepochopí, tak píšu dál a chytne se. No a když ne, tak se to učí a příště tě zase překvapí.

říká Daniel Šenkyřík, Fullstack web developer

Umělá inteligence tak v programování otevřela dveře novým možnostem a nástrojům, které nejen urychlují proces vývoje softwaru, ale také zvyšují produktivitu a kvalitu vývojářů. Jedním z těchto nástrojů je právě GitHub Copilot. 

Pokud máte zájem dozvědět se víc nebo chcete vidět praktické ukázky, podívejte se na druhou část tohoto článku, která se hlouběji zabývá výhodami tohoto nástroje, ale také omezeními a praktickým návodem, jak jej efektivně využívat. Pokud toužíte po zlepšení svých dovedností v programování a optimalizaci vaší práce, určitě si druhou část přečtěte.

Vojtěch Tomášek

Jsem redaktor se zájmem o technologie, grafický design a IT. Je pro mě klíčová zpětná vazba a podněty od čtenářů. Chci tak tvořit obsah, který nejen informuje, ale také inspiruje a obohacuje. Od dokončení vysoké školy se věnuji převážně grafice a IT. Když zrovna nejsem v redakci Intervalu, jsem v přírodě nebo se právě snažím dokončit quest v nejnovějším Zaklínači.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *