Toulky po webu 7.
Díky Toulkám tentokrát třeba vyhrajete knížky v hodnotě několika tisíc dolarů, možná v sobě odhalíte informačního architekta, zjistíte, že i chybovat se musí promyšleně a na stránky si přidáte elegantní rozbalovací menu. Chybět nebudou ani ukázky dobrých stránek respektujících webové standardy.
Osobnosti, události
Mark Newhouse nejenom dobře ovládá kaskádové styly (CSS), ale navíc i důvěrně zná problémy běžných webmasterů. A právě pro ně založil začátkem srpna nový web nazvaný prostě Real World Style, tedy Styl pro skutečný život. Naleznete zde konkrétní a v praxi okamžitě použitelná řešení na bázi CSS, včetně layoutů vhodných i pro Netscape Navigator 4.
Na webu W3C jsou nově k dispozici První návrh XHTML 2.0, poslední návrh revize CSS 2.1 a poslední návrh některých částí CSS 3. A když už budete studovat CSS, mám pro vás dobrou zprávu. Jedna z mých nejoblíbenějších konferencí, css-discuss, získala díky Simonu Willisonovi prohledavatelný archiv.
Minule jsem uvedl vyhledavač AlltheWeb, jehož vzhled si můžete individuálně nastavit pomocí uživatelských stylových předpisů (style sheets). AlltheWeb však šel ještě dál a minulý týden vyhlásil soutěž o nejlepší stylesheety, ve které lze vyhrát poukázky knihkupectví Amazon v celkové hodnotě 3 450 dolarů.
Strategie, obsah
Jaký je vztah webdesignu, použitelnosti (usability) a informační architektury? Nejen na to srozumitelně a zajímavě odpovídají Jesse James Garrett a Jeffrey Veen v poutavém rozhovoru pro Digital Web Magazine. Pánové Garrett a Veen jsou společníci úspěšné webdesignérské společnosti Adaptive Path a jejich zkušenosti opravdu stojí za to.
Na dobře použitelných stránkách je třeba i chyby servírovat uživatelům co nejlépe. Tak by se dalo shrnout poselství článku Making Mistakes Well od Matthew Lindermana, odborníka na tzv. contingency design a zakladatele specializované společnosti 37signals.
Praktický webdesign
aqTree2 se jmenuje skript, který velmi jednoduše přemění HTML seznam vytvořený značkami <ul>
a <li>
na dynamický, rozbalovací strom ve stylu Průzkumníka z Windows. Hlavní výhodou tohoto řešení je, že zachovává plnou přístupnost seznamu i při vypnutém JavaScriptu pro nevidomé nebo v textovém prohlížeči.
S ohledem na nevidomé (ale nejen pro ně) je třeba též správně používat značky <abbr>
a <acronym>
. Zatímco první označuje zkratku, kterou screenreader hláskuje, druhá reprezentuje akronym vyslovovaný jako jedno slovo. Více se dočtete v článku HTML is not an acronym… od Craiga Saily.
Inspirace
Stejně, jako minule, i dnes jsem referoval o skvělém počinu vyhledávače AlltheWeb, který plně přešel na kaskádové styly. Uplynulo pár týdnů a na CSS se spolehl další známý vyhledávač, tentokrát evropské verze Lycosu. Beztabulkový layout již mají národní verze Velké Británie, Francie a Itálie.
Norma XHTML 2.0 je zatím ve stádiu prvního veřejného návrhu. Sjoerd Visscher však už teď předvádí, že podle ní lze tvořit stránky.
A na závěr opět praktická ukázka, co vše lze dokázat pomocí CSS. Titulní stránku magazínu SitePoint přepracoval bez tabulek Simon Willison.
Starší komentáře ke článku
Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.
Mohlo by vás také zajímat
-
ZONER Webmail jako první v Česku přináší BIMI s VMC
11. července 2024 -
Netcat a Ncat
8. prosince 2022 -
Vlastní web: Jak nainstalovat WordPress?
24. června 2024 -
AI v programování: Jak používat GitHub Copilot (část 1)
12. února 2024
Nejnovější
-
Jak chránit webové stránky před Web/AI Scrapingem
27. listopadu 2024 -
Jaký monitor je nejlepší k novému Macu Mini?
25. listopadu 2024 -
Výkonný a kompaktní: ASOME Max Studio s výjimečným poměrem cena/výkon
11. listopadu 2024 -
Šokující data od Microsoftu: Kyberútoky rostou o stovky procent!
8. listopadu 2024