Zajímavé nástroje pro OSX

9. října 2015

Použivám několik programů, které mi výborně slouží a pomáhají snad každý den. Část z nich je hodně známá a nejspíš ji už používáte. Část bude pro vás novinka.

os-x

Článek byl převzat se svolením autora. Originál najdete na jeho blogu. Také již vyšel i na zdrojak.cz.

Organizace práce, komunikace

Airmail 2 je e-mailový klient. Dlouho jsem používal Sparrow, který byl vynikající, ale firma byla koupena Googlem a vývoj se zastavil. Airmail umí šifrované e-maily, má celkem dobré vyhledávání (nejlepší vyhledávání má z mé zkušenosti Sparrow), ovládání gesty atd.

2Do je nástroj pro GTD. Dlouho jsem používal Things, které mají skvělou použitelnost a které jsem celé uměl ovládat z klávesnice. Protože ale přibývá činností a odpovědností, které mám, potřeboval jsem lepší členění projektů, chtěl jsem si určovat nejen termíny, ale i odkdy na projektech chci pracovat, mít možnost pokročilého filtrování a řadu dalších věcí. 2Do bude spolu s OmniFocusem asi nejvíc funkčně nabušeným nástrojem pro GTD vůbec. Velká výhoda 2Do je jejich mobilní aplikace, která je naprosto bezkonkurenční a má plnou funkčnost desktopové verze.

DayOne jsem si koupil v roce 2011 asi 2 měsíce po vydání verze 1. Od té doby píšu v DayOne všechny články, zápisy ze schůzek, poznámky a podobně. Jiní používají Evernote nebo OneNote. Za výhodu DayOne považuju i to, že má minimalistické rozhraní a při psaní mě nic nevyrušuje. Má také dobré hledání.

Menubar Countdown je odpočítávání v menubaru. Jednoduchá aplikace, kterou používám, když potřebuju odměřit nějaký úsek. Třeba když experimentuju s vlastními time managementovými postupy. Protože každý víkend pracuju 2 hodiny denně, měřím si ty 2 hodiny právě pomocí Menubar Countdownu.

Pomodoro je další počítadlo. Toto je určeno na Pomodoro Technique. Zkusil jsem na Pomodoro tunu nástrojů, ale tento mi funguje nejlépe.

MindNode Lite je nástroj na Mind Mapping. To bylo asi jasné už z názvu. Neumí skoro nic, jen ty mind mapy. Experimentoval jsem s pokročilejšími softwary, ale nikdy jsem se nedokopal ty pokročilé vlastnosti používat. Tak proč platit? Bohužel se už nedá stáhnout. Existuje ale placená verze, která toho umí víc.

Vývoj software

MacVim je skvělý vývojářský editor. Používal jsem Emacs, TextMate, Sublime Text, Atom, několik IDE, ale nikde se mi neupravoval text tak snadno, jako ve Vimu. Dnes už mám ve Vimu tolik pluginů, že připomíná IDE.

Sequel Pro je nejlepší klient zdarma na MySQL, který jsem kdy potkal. Používá se mi tak dobře, že webům už nedělám žádnou administraci a obsahy měním přímo pomocí Sequelu.

Navicat for PostgreSQL Lite je skvělý klient pro Postgres. Bohužel už tato verze není k sehnání. Plnohodnotný Navicat za ty peníze ale stojí a nemít už Lite, tak si určitě nějaký koupím.

SourceTree je klient pro verzovací systémy. Sice většinou ovládám Mercurial z příkazové řádky, ale když už chci vizualizovat graf, nebo školím Mercurial, tak v SourceTree je snadno vidět, co jaký příkaz dělá.

Calories 2 je nástroj, ve kterém sleduji, co jím a jak se hýbu. Existuje už i verze 3, ale zatím mě nic nedonutilo k upgrade.

Dash je ultimátní nástroj na hledání v dokumentaci. Funguje offline a má bleskové vyhledávání. Při vývoji neocenitelný pomocník.

Utility

Quicksilver je nástroj na rychlá workflow. Dá se s ním udělat spousta komb, na pár stisknutí kláves resiznout označené fotky, zabalit je a přiložit do e-mailu, nebo spousta jiných věcí. Já dnes z Quicksilveru používám jen možnost napsat velkými písmeny něco na obrazovku.

Bartender je nástroj, který applety v horním menu sbalí do podpoložky, takže vám tam nezaclání aplikace, které nechcete vidět. Já mám mimo Bartender jen Wi-Fi, zvuk, Menubar Countdown, Pomodoro, stav baterie a datum.

Magnet je věc, kterou jsem hledal jako první při přechodu na OSX. Předtím jsem na Linuxu používal PekWM, kde šlo právě pomocí klávesových zkratek snadno přesouvat okna na různá místa, resizovat je, maximalizovat. Bez tohoto bych na OSX nechtěl pracovat.

Dropbox je nástroj, který vám dá sdílenou složku na různých počítačích, mobilu, tabletu a tak můžete pokračovat v práci na kterémkoliv zařízení. Pokud se zaregistrujete přes tento link, dostanu 500 mega zdarma. Jinak pokračujte tímto odkazem.

Grafika,design

Omnigraffle je nástroj na dělání diagramů, wireframů, mindmap, analýz, floorplanů. Osobně OmniGraffle používám na všechny grafy, schémata a wireframy. Není levný, ale za ty peníze stojí.

Pixelmator je bitmapový editor. Dřív jsem používal Gimp, ale na Macu je jeho rozhraní obtížně použitelné. Pixelmator je systémovější.

Článek byl převzat se svolením autora. Originál najdete na jeho blogu.

Jiří Knesl

Jiří Knesl vyvíjí software přes 20 let, <a href="http://www.skoleniscrum.cz">školí Scrum</a> a <a href="http://www.knesl.com">programátorské dovednosti</a>. Spolupracuje s klienty jako AVG, Avast, Škoda, Porsche Engineering, Dámejídlo a dalšími.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *