JavaScript – logický datový typ
Na Intervalu jste si mohli přečíst několik článků, které se týkají datových typů v JavaScriptu. Dnešní pojednání podrobněji popisuje práci s logickým datovým typem. Jde o článek především pro začátečníky v JavaScriptu.
Logický datový typ je jedním ze čtyř datových typů, které se v JavaScriptu vyskytují. Pro mnohé začátečníky je logický datový typ tak trochu záhadou. Důvod je nejspíše v jeho přílišné „počítačovosti“. Obyčejný člověk si dokáže představit číselný datový typ, protože s čísly se setkáváme poměrně často. Stejně tak i u řetězců, představujících kusy textů, obyčejný „smrtelník“ pochopí jejich užitečnost. Ale logický datový typ se v jeho čiré a skoro bych až řekl „počítačově bezelstné podobě“ příliš nehodí do běžného života.
Logický datový typ v podstatě umí jenom dvě hodnoty. Jedna z nich se nazývá false, což můžeme do češtiny přeložit jako lež, nebo faleš. Druhá z nich se nazývá true, v překladu pravda. V podstatě jsou false a true jakási básnická pojmenování pro případ, pokud potřebujeme zjistit, jestli něco platí, nebo ne. V podstatě, pokud se počítače zeptáme na jakoukoli otázku, na kterou se dá odpovědět ano, nebo ne, je to pro počítač práce s logickým datovým typem. Přičemž odpověď ano odpovídá slovu true, a odpověď ne odpovídá slovu false.
Na jaké otázky můžeme dostat odpověď ano, nebo ne. Nejjednodušší, a pro počítač nejpřirozenější jsou matematické otázky. Je číslo tři větší, než číslo jedna? Počítač odpoví ano, pardon vlastně true. Můžeme se ho zeptat i na jiné věci. Třeba jestli je pozadí okna prohlížeče červené, a nebo jestli je rok 2000.
Uvedu jako příklad HTML stránku, která ukáže, jak se počítače zeptat na první otázku, tedy jestli je trojka větší, než jednička:
|
Ve výše uvedeném příkladě se dá snadno ukázat, jak se JavaScriptu zeptat na naši otázku. Prostě dotaz, zda je trojka větší, než jednička zapíšeme jako 3 > 1. Pokud tento zápis vložíme dovnitř příkazu alert, který zobrazuje výsledky zápisu, dozvíme se i výsledek našeho dotazu. Snadno si to můžete zkusit zde na simulátoru, stačí kliknout na tlačítko:
Mohlo by vás také zajímat
-
AI v programování: Jak používat GitHub Copilot (část 1)
12. února 2024 -
Co je to DNSSEC, jak funguje a jak si ho nastavit?
14. srpna 2024 -
Umělá inteligence v IT
27. září 2023
Nejnovější
-
Jak zvýšit CTR vašeho e-mail marketingu
9. září 2024 -
Znovuuvedení domény .AD
5. září 2024 -
Jak vybrat doménu: Co je dobré vědět?
2. září 2024 -
Proč je důležité tvořit obsah na váš web?
29. srpna 2024