MSIE 10 pro Windows 7: evoluční krůček vpřed

1. března 2013

Microsoft konečně vydal finální verzi webového prohlížeče Internet Explorer 10 i pro uživatele Windows 7. Co jim desítková verze přináší?

Webový prohlížeč Internet Explorer 10 společnost Microsoft přichystala pro své loni vydané operační systémy Windows 8, Windows RT a Windows Server 2012. Nyní konečně přichází i jeho ostrá verze pro oblíbená Windows 7. Nutný je však nainstalovaný první a zřejmě i poslední servisní baliček. Internet Explorer 10 pro Windows Vista není dostupný.

Pro stále hojně oblíbená Windows XP nebyl dostupný již Internet Explorer 9, takže není překvapením, že tento systém z počátku století nepodporuje ani jeho nástupnická verze prohlížeče. Je to však škoda, protože Internet Explorer 10 podporuje mnohé novinky pro webové vývojáře. Uživatelům Windows XP a Windows Vista lze doporučit přechod na některý z modernějších prohlížečů, který jim nabídne i více funkcí.

Novinek pro uživatele je poskrovnu

Koncovým uživatelům Windows 7 nový Internet Explorer 10 žádné významné novinky nepřináší. Jeho uživatelské rozhraní je téměř totožné s předchozí verzí. Design prošel mírnou očistou ve stylu desktopového uživatelského rozhraní Windows 8, což je patrné především na kontrastnějším zpracování „oušek“ jednotlivých záložek, jak Microsoft dlouhodobě říká panelům. I vertikální a horizontální rolovací lišta se nese v grafickém stylu Windows 8.

Internet Explorer 10

Oproti Windows 8 je však ve Windows 7 nový Internet Explorer 10 k dispozici jen v tradiční desktopové verzi. Dotyková verze optimalizovaná pro ovládání prsty na dotykových displejích zůstává výsadou prostředí Modern UI (alias Metro), které samozřejmě (a z pohledu mnohých uživatelů naštěstí) starší Windows 7 nenabízejí. To však není jediná novinka desítkové verze prohlížeče Microsoftu, která není pro Windows 7 dostupná.

Internet Explorer 10 pod Windows 7 jako jediný moderní prohlížeč nepodporuje ani základní synchronizaci oblíbených stránek (záložek), historie navštívených webových stránek nebo uložených hesel mezi různými počítači. Microsoft totiž ze synchronizace neudělal funkci prohlížeče, nýbrž systémovou funkci ve Windows 8, Windows RT a Windows Server 2012 navázanou na Microsoft Account (dříve Windows Live ID).

Alespoň pro synchronizaci oblíbených položek (záložek) bylo dříve možné využít cloudové služby Windows Live Mesh, jejíž provoz byl však v únoru 2013 definitivně ukončen. Nástupnický Microsoft SkyDrive synchronizaci oblíbených položek přímo nepodporuje, ale lze si vypomoci poměrně jednoduchým trikem. Další možností je využití plug-inů Xmarks pro synchronizaci oblíbených položek (záložek) a LastPass pro synchronizaci uložených hesel.

Koncové uživatele z novinek bude nejspíše zajímat především zvýšený výkon oproti předchozí verzi. Microsoft vyladil hardwarovou akceleraci i engine jménem Chakra pro zpracování kódu v jazyce JavaScript. Ten by měl nyní méně zatěžovat procesor, čímž alespoň teoreticky klesá energetická náročnost prohlížeče, což snad ocení uživatelé přenosných počítačů mnohdy odkázaní jen na baterii s omezenou kapacitou.

Z vlastní zkušenosti nabyté během několikatýdenního každodenního testováním verze Release Preview pro Windows 7 mohu potvrdit, že výkon šel skutečně vzhůru, avšak pozitivní vliv na výdrž baterie jsem nepoznal, přestože na notebooku webový prohlížeč prakticky neopouštím, takže jestliže došlo ke snížení energetické náročnosti, měl bych to pocítit.

Efektivnější blokování nebezpečných webů

Zachovány zůstaly všechny funkce známé uživatelům Internet Exploreru 9. Filtr SmartScreen pro zablokování načítání nebezpečných webových stránek byl vylepšen, takže by nyní měl pracovat ještě efektivněji než dříve. Microsoft se svým prohlížečem dlouhodobě vede ve schopnosti blokovat přístup na nebezpečné weby. Konkurenční prohlížeče, které převážně spoléhají jen na průběžně aktualizované černé listiny, nechává daleko za sebou.

Na druhou stranu ani nejnovější verze nepřináší efektivní ochranu před drive-by útoky zneužívajícími některého z bezpečnostních nedostatků v plug-inech. Tyto útoky jsou velmi nebezpečné protože exploity nevyžadují součinnost s uživatelem. K inicializaci útoku stačí pouhé načtení webové stránky. Funkce pro aktivaci plug-inů na vyžádání, kterou nabízí Google Chrome a pozvolna si razí cestu k uživatelům Mozilla Firefoxu, v prohlížeči Microsoftu chybí.

Je tu jen stará známá funkce pro filtrování ActiveX (tedy plug-inů), která sice při načítání webových stránek zabrání využití nainstalovaných plug-inů, ovšem jejich aktivace na vyžádání není možná jen pro konkrétní prvek na webové stránce. Plug-iny lze na vyžádání aktivovat pouze plošně, což způsobí opětovné načtení webové stránky, takže cesta k drive-by útoku je otevřená. Navíc Internet Explorer 10 pod Windows 7 nepožívá výhod aktualizace kritického plug-inu Flash Player přes službu Windows Update.

To je opět exkluzivní funkcionalitou pouze novějších operačních systémů. Přitom třeba Google Chrome má Flash Player jako součást instalace na všech podporovaných platformách a vysoce efektivní aktualizační mechanismus prohlížeče je využíván i pro aktualizaci tohoto plug-inu. V Internet Explorer 10 rovněž chybí jakékoliv upozornění na zastaralé verze nainstalovaných plug-inů. K dispozici je jen kontrola jejich vlivu na výkon prohlížeče.

Mírně posílená ochrana soukromí

Změna nastává v užití technologie Do Not Track, která uživatelům umožňuje skrze HTTP hlavičku nechat prohlížeč webovým stránkám předávat informaci, že si nepřejí sledovat svůj pohyb napříč webovými stránkami například kvůli lepšímu cílení reklamy. Internet Explorer 10 jako první mainstreamový prohlížeč toto přání uživatele předjímá.

Žádost o nesledování pohybu napříč weby tak ve výchozím nastavení odesílá automaticky. Jenže málokterý web podobnou žádost respektuje. Z těch známějších je to především Twitter. Naopak americký portál Yahoo se nechal slyšet, že když Internet Explorer 10 předjímá přání uživatelů, tak požadavek k nesledování od tohoto prohlížeče nebude vůbec respektovat. K otázce sledování pohybu napříč weby se prý má vyjádřit uživatel.

Ve Windows 8 lze nastavení Do Not Track ovlivnit během instalace, přičemž při využití expresní instalace je automaticky odesílán požadavek nesledovat, o čemž je uživatel zpraven. Internet Explorer 10 při instalaci ve Windows 7 možnost volby nedává, takže skutečně v plné míře rozhoduje za uživatele. Ani jej žádným způsobem neinformuje o odesílání požadavku nesledovat.

Nicméně nikdo a nic technicky ani legislativně nenutí požadavek vyslaný pomocí technologie Do Not Track respektovat. Ke cookies třetích stran zneužívaných právě ke sledování pohybu napříč weby se nadále ve výchozím nastavení staví Internet Explorer velmi laxně. Zachována však zůstala vlastní ochrana prohlížeče proti sledování umožňující stahovat černé listiny přímo blokující skripty reklamních a analytických systémů.

Internet Explorer 10 - ochrana před sledováním

Stejně jako v předchozích verzích je i tentokrát k dispozici režim InPrivate pro prohlížení webových stránek bez zanechávání stop na pevném disku počítače, tedy režim pro anonymní surfování, který se hodí na sdílených počítačích. Nadále však chybí funkce pro zametení stop po nedávné aktivitě například za poslední hodinu. I nový Internet Explorer 10 umí smazat jen veškerou historii kdykoliv na vyžádání nebo po nastavení automaticky při zavření prohlížeče.

Internet Explorer 10 - odstranění historie

Novinky v oblasti webových technologií

Novinek v oblasti podpory nových webových technologií a webových standardů je požehnaně. Například v testu podpory HTML 5 nyní Internet Explorer 10 získá 320 bodů. Předchozí verze dosáhla jen na 138 bodů. Google Chrome, Mozilla Firefox a další konkurenční prohlížeče si vedou ještě lépe, ale každý pokrok vzhledem k temné historii Internet Exploreru je třeba nadále kvitovat. Co nového tedy webovým vývojářům nabízí?

Podporuje například technologii Web Sockets řešící problém pomalé komunikace mezi serverem a klientem nebo klientem a serverem při zasílání HTTP požadavků a čekání na odpověď. Přináší také podporu offline běhu webových aplikací díky Index Database API a Application Cache z HTML 5. Nový Internet Explorer podporuje také technologii Web Workers pro běh JavaScriptu na pozadí.

Internet Explorer 10 - HTML 5

Podporuje také Drag&drop dle HTML 5 dnes už hojně využívané v mnohých webových aplikacích od webových rozhraní e-mailových služeb přes webové kancelářské aplikace po webová rozhraní cloudových úložišť. Jeden příklad za všechny: skrze webové rozhraní lze tažením myši nahrávat soubory z desktopového prostředí do cloudových úložišť jako je Google Drive či Microsoft SkyDrive.

Dále je podporován sandbox u značky IFRAME, který umožňuje tvůrcům webů do nich bezpečně vkládat například widgety třetí strany, nad nimiž nemají plnou kontrolu. Sandbox z HTML 5 však zakazuje obsahu načítanému skrze IFRAME přístup k plug-inům a volitelně lze upravovat možnost využití klientského skriptování a cookies, automatického odesílání formulářů, přesměrování na jinou adresu a další.

Najdou se i nově podporované prvky z CSS 3 jako jsou animace, transformace, gradienty a přechody už bez prefixů. Podporován je též Flexible Box (Flexibox) umožňující snadnější návrh designu stránek pro různá rozlišení a potažmo různá zařízení. Z CSS 3 jsou podporovány také Multiple Columns pro zobrazení textu ve více sloupcích obdobně jako v novinách či časopisech. Novinek z oblasti podpory novějších webových technologií a standardů je více.

Zájemcům doporučuji přečíst se článek, který přinesl oficiální IEBlog na portálu MSDN, kde jsou všechny novinky alespoň heslovitě zmíněné. Vyzkoušet si možnosti nového Internet Exploreru 10 v praxi lze opět na webu IE Test Drive. Příprava moderních webů a webových aplikací by se stala o dost jednodušší, kdyby Internet Explorer 10 nebyl exkluzivní záležitostí jen pro Windows 7 a vyšší.

Sečteno a podtrženo

Desítková verze pro Internet Explorer nesporně představuje výrazný skok vpřed v podpoře nových webových technologií. Nicméně přímo koncovým uživatelům kromě vyššího výkonu nic opravdu zásadního nepřináší. Žádné nové funkce nepřibyly. Podle některých spekulací by již letos měl vyjít Internet Explorer 11, ale tytéž spekulace počítají s tím, že ten už nebude podporovat ani Windows 7.

Kdo tedy může, měl by se zamyslet nad přechodem ke konkurenci. Google Chrome či Mozilla Firefox cca každých šest týdnů přinášejí nějaké nové zajímavé prvky. Jejich vývoj je mnohem progresivnější a stále plně podporují Windows XP a novější. Internet Explorer už řadu let jen dohání konkurenci a v případě této verze dokonce pouze z hlediska podpory webových technologií, nikoliv funkcí přímo určených pro koncové uživatele.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

3 komentářů

 1. Petr

  Bře 1, 2013 v 14:54

  Stale je treba pouzivat neoficialni hack „DWrite.dll wrapper“ aby se clovek zbavil tech nechutne rozmazanych fontu nebo uz to jde konecne zase vypnout, jako tomu bylo jeste v IE8 ?

  Odpovědět
 2. Duncsi

  Bře 2, 2013 v 21:24

  Internet Explorer 10 som vyskúšal, no poviem pravdu – nie je to nič moc. Je to presne tak, ako sa píše v článku: „Internet Explorer už řadu let jen dohání konkurenci.“ Doháňa, doháňa, ale veľmi sa mu pri tom nedarí… Je to o ničom!

  Odpovědět
 3. Stentch

  Bře 5, 2013 v 19:54

  Nerozumiem tú „nepodporu“ IE k starším systémom. Mám jeden starší noťas so systémom XP a IE je niečo, za čo by si autori zaslúžili zavesiť za gule do prievanu, avšak IE9 a vyšší sa na tom nespustí. Teraz sa niečo podobné má diať u windows 7, pričom je to pomerne mladý systém. S takýmto marketingom sa nedivím, že Microsoft smeruje do krásnej, hnedou farbou omalovanej sračkovej diery…

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *