Naučte se Javu – úvod

26. dubna 2002

Java je mladý programovací jazyk, který nachází zajímavá uplatnění především na Internetu. Pokud se chcete s Javou seznámit a naučit se v ní psát applety i aplikace, pak je tento seriál určen právě vám.

Co znamená slovo Java

Java je programovací jazyk nezávislý na platformě. Vyvíjí ho společnost SUN, Microsystems a je zdarma dostupný pro různé operační systémy (Windows, Linux, Solaris).

Nezávislost na operačním systému a na hardwaru počítače zajišťuje způsob kompilace. Zdrojové kódy programu nejsou překládány do strojového kódu procesoru, ale pouze předzpracovávány do tzv. byte-kódu. Ten ještě není závislý na konkrétním procesoru, ale časově náročné fáze kompilace jsou již provedeny. Takto předzpracovaný kód je pro člověka nečitelný. Při spuštění Java programu je byte-kód velmi rychle převeden na strojový kód daného procesoru (s ohledem na použitý operační systém) – to provádí tzv. Java Virtual Machine (JVM).

Java vs. JavaScript

Ačkoli tyto dva jazyky mají podobné jméno a některé jejich základní konstrukce jsou stejné, jejich podstata je v principu odlišná. JavaScript je interpretovaný jazyk, který se vyskytuje pouze ve formě zdrojového kódu. Na druhou stranu, Java programy se před spuštěním zkompilují do byte-kódu. Odměnou za kompilaci je řádově vyšší výkonnost (rychlost programu).

Možnosti JavaScriptu jsou výrazně menší, je používán vpodstatě výhradně na webových stránkách; Java je naproti tomu univerzální jazyk používaný mimo jiné na webu. Java je plně objektový programovací jazyk, zatímco JavaScript objektový v základu není. Co to přesně znamená se dozvíte v následujícím díle.

Proměnné v Javě mají přesně určený typ, tedy hodnoty, kterých mohou nabývat, zatímco v JavaScriptu můžete proměnné přiřadit de’facto cokoli.

Na webových stránkách lze použít Javu v podobě Java appletů. Applet je aplikace, které je na stránce vyhrazen obdélníkový prostor používaný pro komunikaci s uživatelem. Java appletům bude věnovaný samostatný díl tohoto seriálu.

Jazyk Java je podobný jazyku C++. Základní rozdíl je v tom, že Java je plně objektová, neexistují v ní globální proměnné, vše musí být součástí nějakého objektu (nebo třídy). V jazyce Java jsme odstíněni od hardwaru, takže např. nemáme přímou kontrolu nad pamětí a není potřeba uvolňovat alokovanou paměť.

Jak používat Javu

Pokud chcete psát javové programy, musíte si pořídit kompilátor Javy. Ten vyvíjí společnost SUN, Microsystems a nazývá se Java Development Kit (JDK). Je dostupný v několika verzích, vás bude zajímat Software Development Kit (SDK), Standard Edition. V současné době je ve verzi "Java 2 SDK 1.4" na stránce http://java.sun.com/j2se/1.4/download.html (37 MB). V článku Pojďte se podívat na Javu! se můžete dozvědět, co na serveru http://java.sun.com najdete a jak se na něm nejlépe zorientujete.

Webové prohlížeče (Internet Exproler 5, Netscape Navigator, Opera) však zpravidla obsahují pouze starší verzi 1.1, takže pokud budete vyvíjet applety, je lepší si stáhnout starší verzi Java JDK 1.1.8 (9 MB). Ta sice neobsahuje všechny třídy jako verze 1.4, v tomto seriálu nebude ale použito nic, co by součástí JDK 1.1 nebylo.

Microsoft se rozhodl v prohlížeči Internet Exproler 6 nezahrnout Javu do typické instalace. Snaží se totiž prosadit svou konkurenční technologii ActiveX, jejíž možnosti jsou však limitovány na operační systém Windows. Samozřejmě není problém Javu do prohlížeče doinstalovat (z instalačního CD).

Až si Javu nainstalujete, v adresáři jdk1.4\bin bude několik důležitých programů:

 • javac je kompilátor, který překládá zdrojové soubory (*.java) do byte-kódu (*.class). Použití např.:
 • javac mojetrida.java
  javac *.java

  Při volání musíte dát pozor, jestli cesty na všechny třídy, které používáte, jsou uvedeny v globální proměnné CLASSPATH. Pokud ne, můžete je napsat jako parametr cp programu javac. Je nutné do výčtu cest uvést i aktuální cestu. Pokud vám kompilace neprojde, budete možná muset použít syntaxi:

  javac -cp .\ mojetrida.java

 • java spouští aplikace javy (některé soubory *.class). Použití např.
 • java mojetrida

 • appleviewer slouží pro spouštění appletů, totéž můžete udělat pomocí internetového prohlížeče. Použití např.
 • appletviewer mojestranka.html

  Abyste nemuseli vždy vypisovat cestu k programům, přidejte si ji do systémové proměnné PATH. Např. přidáním řádky

  path=%path%;c:\jdk1.4\bin

  do souboru autoexec.bat (pokud máte JDK přímo v podadresáři c:\).

  V čem psát programy

  Zdrojový kód Java programů můžete psát v libovolném textovém editoru, existují však vývojová prostředí umožňující rychlejší a pohodlnější vývoj aplikace (například můžete využít průvodců při vytváření nových tříd), která jsou v základní verzi zpravidla dostupná zdarma. Jedním z takových je Inprise JBuilder 6, který si můžete stáhnout na stránkách http://www.inprise.com/jbuilder/, zabírá kolem 40 MB. Existuje i řada malých freewarových textových editorů, které pouze barevně zvýrazňují Java syntaxi.

  První aplikace

  Na závěr tohoto dílu si ukážeme příklad jednoduché aplikace jazyka Java bez kompletního vysvětlení pro představu, jak se v Javě programuje. Program napište do souboru s názvem prvniaplikace.java. Ten bude obsahovat jednu třídu, která se v Javě musí vždy jmenovat stejně jako soubor.

  /** * Jednoduchá aplikace jazyku Java, která se spouští * samostatně jako program (nikoli na HTML stránce). */
  class prvniaplikace {
  // tato metoda sečte dvě čísla
  static int secti (int x, int y) { return x+y; }
  // tato metoda se spouští při spuštění aplikace
  public static void main(String[] args) { System.out.println("Vita vas jednoducha aplikace!"); System.out.print("Soucet: "); System.out.println(secti(5,6)); System.out.println("Jednoducha aplikace se louci!"); } }

  Tato třída má dvě metody – main a vypocti. Metoda main se automaticky spouští po spuštění aplikace; metoda secti sčítá dvě čísla. Aplikace vypíše na výstup (konzoli) následující text:

  Vita vas jednoducha aplikace!
  Soucet: 11
  Jednoducha aplikace se louci!

  Aplikaci zkompilujete zavoláním

  javac -cp .\ prvniaplikace.java

  Po kompilaci se vytvoří soubor prvniaplikace.class. Ten spustíte

  java prvniaplikace

  V příštím díle se dozvíte, co jsou objekty a jaké mají vlastnosti.

  Starší komentáře ke článku

  Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

  Štítky: Články

  Mohlo by vás také zajímat

  Nejnovější

  7 komentářů

  1. Ukaj

   Pro 8, 2009 v 18:57

   Děkuji vám moc

   Odpovědět
  2. VentilekJavátor

   Zář 24, 2011 v 15:27

   Já akorát nevím když už to mám překonvertované do CLASS tak jak to mám spustit?

   Odpovědět
  3. Vlado

   Lis 13, 2012 v 16:29

   Ak si hledáte práci v IT rád Vám pomůžu.
   Vladimir@colorbee.eu.

   Zdárec

   Odpovědět
  4. LukyRumbaBeatKing

   Zář 3, 2013 v 9:00

   fakt mocc hezkí

   Odpovědět
  5. Pepa

   Bře 1, 2015 v 8:28

   Je mi teprve 12,5 ale rád by jsem se naučil programovat v Javě.
   Nevíte někdo o nějakém táboře ?

   Odpovědět
   • Kejt

    Říj 26, 2015 v 18:32

    Přijď na střední školu do Hořovice SOŠ a SOU Hořovice Barták tě to naučí xD

    Odpovědět
  6. Ondřej Jón

   Pro 8, 2019 v 21:14

   to určitě xDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxDxD

   Odpovědět

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *